رئیس سازمان چای خبر داد

خرید تضمینی ۸۳ هزار تن برگ سبز چای/ ۹۰ درصد چای مصرفی در سازمان‌ها خارجی است

رئیس سازمان چای کشور، گفت: تاکنون ۸۳ هزار تن برگ سبز چای به ارزش ۱۶۴ میلیارد تومان از چای‌کاران خریداری شده که ۱۰۷ میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

خرید تضمینی ۸۳ هزار تن برگ سبز چای/ ۹۰ درصد چای مصرفی در سازمان‌ها خارجی است

گیلان خبر: محمدولی روزبهان در مورد آخرین وضعیت برداشت برگ سبز چای از باغهای شمال کشور، اظهار داشت: تا به امروز 83 هزار تن برگ سبز چای به ارزش 164 میلیارد تومان از باغات چای کشور برداشت و به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شده است. 

وی اضافه کرد: 45 درصد از این میزان، برگ سبز درجه یک و 55 درصد آن برگ سبز درجه 2 است.

رئیس سازمان چای کشور در مورد پرداخت مطالبات چای‌کاران هم خاطر نشان کرد: تا کنون 66 درصد بهای خرید تضمینی برگ سبز چای به ارزش 107 میلیارد تومان به چای‌کاران پرداخت شده است.

روزبهان در مورد وضعیت بازار چای داخلی در مقایسه با چای وارداتی هم این توضیح را داد که به دلیل مشکل‌پسندی مصرف‌کننده ایرانی چای درجه یک تولید داخل در داخل مصرف می‌شود و بخشی از چای درجه دو را صادر می‌کنیم. خوش بختانه از سال 89 به بعد هیچ چای تولید ایرانی که تا سه سال عمر مصرفی دارد، در انبارها باقی نمانده و همه محصول راهی بازار مصرف شده‌ است.

وی ادامه داد: از آنجایی که هر چقدر محصول کشاورزی زودتر به فروش برسد، کارخانجات چای زودتر می‌تواند قدرالسهم 40 درصدی خود را پرداخت کنند و از طرف دیگر تولید برگ سبز چای در کشور دو برابر شده است، به خاطر همین، وزیر جهاد کشاورزی طی نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور از دستگاه‌های اجرایی درخواست کرد تا برای حمایت از تولید داخل چای ایرانی بخرند. 

رئیس سازمان چای گفت: طی برآوردهایی که انجام داده‌ایم 10 هزار تن چای در دستگاه‌های کشوری و لشکری مصرف می‌شود که تنها 10 درصد آن ایرانی و 90 درصد چای خارجی است.

روزبهان با اشاره به اینکه ایجاد بازار برای تولید محصول بیشتر یکی از نکات مهم و کلیدی در محصول می‌شود، خاطرنشان کرد: برای افزایش تولید برگ سبز چای ابتدا باید بازار آن را ایجاد کنیم و اگر تمام دستگاه‌های دولتی چای مصرفی خود را از چای مرغوب ایرانی تهیه کنند، خود به خود 10 هزار تن ظرفیت بازار چای برای ما ایجاد می‌شود.

به گفته رئیس سازمان چای در سال گذشته از مجموع 31 هزار تن چای تولیدی 27 هزار تن توسط مردم خریداری شده و بقیه صادر شده است. 

وی به این نکته هم اشاره کرد که از سال گذشته به این طرف سازمان برنامه و بودجه بخشی از دستگاه‌های نظامی چای مصرفی خود را از چای شمال تهیه کرده‌اند و امسال نیز چند وزارتخانه برای خرید چای داخلی اقدام کرده‌اند. 


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 31403

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر