یک خلبان پرواز تأکید کرد

خلاء شبیه‌ساز مکالمه خلبان و برج مراقبت در ایران

یک خلبان پرواز گفت: لازم است سازمان هواپیمایی کشوری در عرصه راه‌اندازی شبیه‌ساز مکالمه خلبان و کنترلر برج مراقبت پرواز ورود کند و ما در این باره آموزش‌های به روز برای کاهش حوادث ناشی از سوءمکالمات و ارتباطات هوانوردی داشته باشیم.

خلاء شبیه‌ساز مکالمه خلبان و برج مراقبت در ایران

گیلان خبر: اولین همایش رویکردهای میان‌رشته‌ای در ارتباطات هوانوردی امروز در محل دانشکده صنعت هواپیمایی در حال برگزاری است. 

در این مراسم یکی از خلبانان شرکت هواپیمایی قشم‌ایر به عنوان سخنران، اظهار داشت: در کشور آمریکا دانشجویان و کارآموزانی هستند که در بخش صنعت حمل‌ونقل هوایی همه سوانح هوایی دنیا از قاره‌های مختلف و همچنین آمریکا را جمع‌آوری می‌کنند، پس از بررسی علت وقوع این سوانح مستنداتی تهیه و فیلم‌هایی می‌سازند و علت وقوع سوانح را به عنوان تِز دانشگاهی به صنعت هوایی آن کشور، سازمان هواپیمایی و بخش‌های هوانوردی ارائه می‌دهند.

کاپیتان مهرداد مظاهری ادامه داد: در گذشته قوانین صنعت هواپیمایی بسیار ساده و کم بود اما امروز به چندین کتاب بزرگ تبدیل شده است و در واقع این قوانین با خون نوشته شده است،بدین ترتیب که در سال‌های مختلف و پس از بروز حوادث مختلف و کسب تجربه به این قوانین در دنیا اضافه شده و هنوز هم با ورود سوانح هوایی قوانین به‌روزتر و جدیدتر می‌شود.

وی ادامه داد: طبق کتاب هیومن فاکتور که به موضوع خطا و عوامل انسانی در بروز سوانح هوایی اشاره می‌کند علت بروز 98 درصد سوانح هوایی، عامل انسانی است، در این خطای انسانی موضوع سوءمکالمات خلبان با برج مراقبت از عوامل دخیل در بروز حادثه است. 

این خلبان قشم‌ایر با بیان اینکه در بسیاری از کشورها لهجه کنترلر پرواز متفاوت است، توضیح داد: اگر خلبان متوجه نشود که برج مراقبت چه می‌گوید و حتی اگر یک کلمه از جملات کنترلر برج را نشنوند ولی قبول کند قطعاً به بروز حادثه می‌انجامد و ممکن است دو هواپیما روی زمین یا در آسمان به هم برخورد کنند و فاجعه رخ دهد که سوانح بسیاری به این دلیل نیز رخ داده است.

مظاهری تأکید کرد: به ما آموخته‌اند که اگر متوجه جملات و گفته‌های کنترلر برج مراقبت نشدیم باید هر چند بار که امکان دارد از کنترلر بخواهیم که جملات خود را تکرار کند و نباید هیچ ابهامی بین صحبت‌های دو طرف رخ دهد، در غیر این صورت به بروز سانحه می‌انجامد.

وی اظهار داشت: حدود سالهای 1990 میلادی بود که در فرودگاه جزیره قناری (ترنیف) یک بوئینگ 747 در مه فرود آمده بود و پس از پایان باند در حال رفتن به تاکسی‌ریل بود و به دنبال آن بوئینگ 747 دیگر نیز آماده پرواز در باند شده بود اما به دلیل سوءمکالمات بین کنترلر پرواز و خلبان‌ها در حالی که هنوز بوئینگ اول از باند خارج نشده و وارد تاکسی نشده بود بوئینگ دوم برای تی‌کاف روی باند آمده بود و زمانی که هنگام تی‌کاف متوجه وجود هواپیما مقابل خود شده بود با وجود تی‌کاف سریع اما ته هواپیمای در حال تی‌کاف به هواپیمای روی زمین برخورد می‌کند و در این حادثه حدود 800 نفر از مسافران کشته می‌شوند، با درک صحیح جملات از سوی خلبان و کنترل پرواز قطعاً چنین سوانحی رخ نمی‌دهد.

کاپیتان مظاهری ادامه داد: قطعاً همان گونه که خلبان‌ها باید هر 6 تا 8 ماه در بخش سمیلاتور پرواز به روز شوند ضروری است که در امر آموزش زبان نیز به روز شوند.

وی با تأکید بر اینکه ضروری است ارتباطات خلبان و کنترلر پرواز نزدیک‌تر شود، گفت: لازم است سازمان هواپیمایی کشوری در این عرصه ورود کند و ما در ایران سمیلاتور مکالمه خلبان و برج مراقبت به صورت ویژه برای ارتباطات هوانوردی داشته باشیم. 

این خلبان قشم‌ایر پیشنهاد داد که هر یک سال یکبار سناریویی در موضوع سمیلاتور مکالمه بین خلبان و کنترل پرواز وجود داشته باشد  و در این باره از خلبانان و کنترلر پرواز امتحان بگیرند در حالی که در دنیا ما سمیلاتور کنترلرمن و خلبان پرواز داریم و ارتباط دادن این دو به صورت شفاف و صریح بسیار ضروری است و در کاهش سوانح هوایی تأثیر دارد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 31995

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر