فعال بخش تعاون:

ردپای شبه دولتی‌ها در تبلیغات علیه تعاونی‌ها دیده می‌شود

مدیرعامل تعاونی اعتباری کارکنان بیمارستان ها و مراکز درمانی استان تهران گفت: بخش های شبه دولتی برای اینکه بتوانند از وضعیت موجود سوءاستفاده کنند و منابع دولت را برای خود جذب کنند؛ مخالف و دشمن راه‌اندازی‌ تعاونی‌ها در کشور هستند.

ردپای شبه دولتی‌ها در تبلیغات علیه تعاونی‌ها دیده می‌شود

گیلان خبر: «حمید حاج اسماعیلی» مدیرعامل تعاونی اعتباری کارکنان بیمارستان ها و مراکز درمانی استان تهران اظهار داشت: براساس اصل 43 و 44 قانون اساسی تعاونی ها بخشی از اقتصاد جمهوری اسلامی هستند که در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده اند.

حاج اسماعیلی با بیان اینکه "بر اساس سند چشم انداز و اسناد بالادستی کشور اقتصاد تعاونی باید تا سال 1400 یا در طول برنامه ششم توسعه به ظرفیت 25 درصد اقتصاد کشور برسد"، گفت: این تأکید هم در قانون اساسی آمده است و هم مسئولان کشور بر آن تأکید دارند.

*ضعف کارگروهی در بخش اقتصاد، با تقویت بخش تعاون رفع می شود

وی ادامه داد: تعاون یک ظرفیت استثنایی و خاص است که می تواند ما را در کشور از بسیاری از مشکلات رهایی دهد؛ تعاونی ها باعث تقویت روح همکاری و همراهی مردم در قالب کار گروهی می شوند.

این فعال بخش تعاون تصریح کرد: از آنجایی که کار گروهی در کشور ما ضعیف است می توانیم در کشور این کار گروهی را در قالب تعاونی تقویت کنیم و یکی از اولویت هایی  که در تعاونی مطرح می شود این است که تعاونی ها یک بستر خوبی است تا در حوزه اقتصاد مسئولیت را به خود مردم واگذار کنیم.

وی افزود: در تعاونی ها تعداد زیادی از افراد هم به عنوان موسس و مدیر می توانند فعالیت کنند و هم اعضای زیادی را می توانند تحت پوشش قرار دهند؛ بنابر این تعاونی ها مجموعه ای مناسب برای واگذاری مسئولیت ها در حوزه اقتصاد از سوی دولت به مردم هستند.

*جذب مشارکت مردمی در اشتغالزایی در قالب تعاونی امکان پذیر است

حاج اسماعیلی با بیان اینکه " تعاونی ظرفیتی برای تولید منابع بر اساس عدالت و انصاف است"، گفت: ما می توانیم در تعاونی ها خلاقیت و نوآوری را زنده کنیم و تعاونی ها می توانند بستری فراهم کنند تا کارآفرینانی که دارای ایده هستند فعالیت کرده و افرادی که ابتکار و اختراعی دارند بسترهای شکوفایی ایده های آنها برایشان فراهم شود.

این فعال بخش تعاون با تأکید بر اینکه "احیای تعاونی‌ها در کشور به هیچ وجه امری زاید نیست"، گفت: دیدگاهی که سبب شکل‌گیری این طرز فکر شده است؛ شبه‌دولتی‌ها هستند که تحت عنوان بخش خصوصی فعالیت دارند و بخش تعاونی را رقیب خود می‌دانند.

وی ادامه داد: اگر تعاونی‌ها به درستی فعال شوند و با مشارکت مردم شکل بگیرند و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را جذب کنند در ایجاد اشتغال می‌توانند بسیار راهگشا باشند .

*رد پای شبه دولتی ها در تبلیغات علیه تعاونی ها

حاج اسماعیلی با بیان اینکه "تبلیغاتی هم که علیه تعاونی‌ها در کشور به راه افتاده است، توسط بخش شبه‌دولتی است که در قالب بخش خصوصی شکل گرفته‌اند"، گفت: بخش های شبه دولتی برای اینکه بتوانند از وضعیت موجود سوءاستفاده کنند و منابع دولت را برای خود جذب کنند؛ مخالف و دشمن راه‌اندازی‌ تعاونی‌ها در کشور هستند.

وی افزود: کشورهای توسعه‌یافته بخش اصلی از خدمات خود را از طریق تعاونی‌ها انجام می‌دهند و درحال حاضر تعاونی‌ها در دنیا بسیار فعالند.

این فعال بخش تعاون اذعان داشت: کشورهایی مانند هند بخش زیادی از مناسبات کار خود را از طریق بخش تعاون انجام می‌دهند؛ تعاونی‌ها در کشور ما با توجه به شرایط کنونی اقتصادی می‌توانند راهگشا باشند.

*گذر از اقتصاد دولتی با تکیه بر ظرفیت های بخش تعاون

حاج اسماعیلی با بیان اینکه "تعاونی ها به فرهنگ و آموزه های دینی ما نزدیک هستند و می توانند حس همکاری و انسان دوستی را در افراد تقویت کنند"، گفت: این ظرفیت عظیم اقتصادی می تواند شرایطی را ایجاد کند تا چند نفر فارغ التحصیل در کنار هم بتوانند یک تعاونی تشکیل دهند و فعالیت کنند؛ این موضوع ظرفیت خوبی برای فارغ التصحیلان وجوانان است.

وی افزود: تعاونی ها این انعطاف را دارند که هم در حوزه خدمات تشکیل شوند و هم در حوزه تولید در بخش صنعت و کشاورزی فعالیت کنند؛ همچینن تعاون می تواند پل ارتباطی از اقتصاد دولتی به اقتصاد خصوصی باشد، ما از تعاون می توانیم برای گذر از اقتصاد دولتی بهره مند شویم.

*دولت دوازدهم به ظرفیت بخش تعاون در اشتغال زایی توجه کند

مدیرعامل تعاونی اعتباری کارکنان بیمارستان ها و مراکز درمانی استان تهران در پاسخ به اینکه "انتظار شما از دولت درباره بخش تعاون چیست؟"، گفت: وزارت کار باید از ظرفیت بخش تعاون بیش از پیش استفاده می‌کرد ولی بیشتر چشم ‌پوشی کرد؛ در حالی که بر اساس برنامه‌های بلندمدت و قانون سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی باید تعاونی‌ها را تقویت و بخشی از اهداف دولت یازدهم در حوزه اشتغال فارغ‌التحصیلان را با جذب از طریق تعاونی‌ها محقق می‌کرد.

وی ادامه داد: امیدواریم در دولت دوازدهم به این موضوع توجه کند.

*بهترین راه برای جذب سرمایه های خُرد، استفاده از ظرفیت تعاونی هاست

حاج اسماعیلی با بیان اینکه "برای اجرای کار اقتصادی یکی از فاکتورها سرمایه گذاری است"، گفت: با توجه به اینکه نمی توانیم از بیرون منابع جذب کنیم، باید با تکیه بر منابع داخلی اقدام به سرمایه گذاری کنیم؛ جمع آوری سرمایه های خرد مردم یکی از ظرفیت های تعاونی ها است.

وی افزود: تعاون بهترین قالب برای به کارگیری دو مقوله یعنی ظرفیتهای انسانی و سرمایه‌های مردمی است و وزارت کار باید گروه های فارغ التحصیل در رشته‌های مختلف را در قالب شبکه تعاونی‌ها ساماندهی و سرمایه‌های مردمی را برای تاسیس بنگاههای جدید در کشور جمع آوری کند.

* سهم فعلی بخش تعاون در اقتصاد کشور فقط 4 درصد است!

این فعال بخش تعاون تصریح کرد: متأسفانه تخصیص تسهیلات برای بخش تعاون به راحتی انجام نشده است، تسهیلات باید از طریق بانک توسعه تعاون به بخش  تعاون پرداخت شود.

حاج اسماعیلی با بیان اینکه "سهم تعاون از اقتصاد امروز کشور بسیار اندک است"، گفت: سهم 4 درصدی تعاون از اقتصاد بسیار کم است؛ در بهترین شرایط حدود 120 هزار تعاونی داشتیم که برآورد می شود تعداد تعاونی ها به کمتر از 80 هزار تعاونی رسیده است.


منبع: تسنیم

 

 

کد مطلب: 33516

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر