عضو هیأت مدیره انجمن انبوه‌سازان مسکن:

تیم اقتصادی دولت نتوانسته گردش اقتصادی را فعال کند

عضو هیأت مدیره انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان با تأکید بر اینکه تیم اقتصادی دولت هنوز نتوانسته گردش اقتصادی را فعال کند، گفت: عدم ورود انبوه‌سازان برای ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده به دلیل وجود موانع زیاد در این بافت‌ها است.

تیم اقتصادی دولت نتوانسته گردش اقتصادی را فعال کند

گیلان خبر: حسن محتشم در پاسخ به این سؤال که طبق گفته وزیر راه و شهرسازی تولید انبوه مسکن مشکل بافت فرسوده را حل نمی‌کند، گفت: مشکل کنونی بافت فرسوده بحث تملک است چرا که تملک در اسلام محترم و مشروع است بنابراین تجمیع و یکپارچه کردن واحدهای مسکونی و متقاعد کردن مالکان برای این کار مشکل و سخت است.

وی با تأکید براینکه اراده و عزمی جدی از سوی شرکت عمران و بهسازی شهری ایران برای محقق کردن این موضوع وجود ندارد، اظهار داشت: چندی پیش از سوی مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران گفته شد که انبوه‌سازان مسیر درستی برای حضور در نوسازی بافت‌های فرسوده را انتخاب نکرده‌اند. بنابراین نظر بنده این است که هدایتگر بخش مسکن شورای عالی معماری و شهرسازی و شهرداری‌ها هستند.

محتشم ادامه داد: در اقتصاد آزاد سرمایه‌گذاران تلاش دارند که در پروژه‌ای سرمایه‌گذاری کنند که حاشیه سود آنها تأمین شود اما اینکه انبوه‌سازان به سراغ بافت فرسوده نمی‌روند به دلیل وجود موانع زیاد برای فعالیت راحت در این بافت‌ها است.

*شورای عالی معماری و شهرسازی شرایط ورود انبوه سازان به بافت فرسوده را فراهم کند

عضو هیأت مدیره انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان گفت: وقتی شهرداری به سازنده‌ای تراکم می‌فروشد طبیعی است که آن سازنده به دنبال سود باشد پس باید شورای عالی معماری و شهرسازی شرایط را به گونه‌ای فراهم کند که انبوه‌سازان از ورود به بافت فرسوده استقبال کنند.

وی تأکید کرد: اینکه گفته شده است مقصر وجود 3 میلیون خانه خالی از سکنه خود انبوه‌سازان است نیز به فروش تراکم در تمام نقاط به سازنده‌ها و رکود اقتصاد کلان بازمی‌گردد. پس وقتی ساخت‌وساز صورت می‌گیرد و قدرت خرید پایین است همین می‌شود که با انباشت واحدهای مسکونی مواجه می‌شویم.

محتشم تصریح کرد: قیمت مسکن در سبد هزینه‌ خانوار عدد بالایی است بنابراین پایین بودن قدرت خرید به خوبی خود را نشان می‌دهد اما اینکه دولت بخواهد تورم را با فشار نگه دارد کار صحیحی نیست.

وی ادامه داد: حال که نرخ سود سپرده‌ها کاهش یافته است یک مقدار از این نقدینگی وارد گردش اقتصادی و یک مقدار از این نقدینگی جذب بخش مسکن می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: تیم اقتصادی دولت هنوز نتوانسته این گردش اقتصادی را فعال کند پس هر چقدر این گردش اقتصادی روان‌تر شود به تبع آن تقاضای مسکن وارد بازار شده و منجر به رونق خرید و فروش مسکن و رشد قیمت می‌شود.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 33767

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر