آژانس بین المللی انرژی:

رشد تقاضا و کاهش عرضه موجب کاهش مازاد عرضه نفت شد

آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد، به دلیل رشد قوی تر از انتظار تقاضا برای نفت در اروپا و آمریکا، و کاهش تولید اوپک و غیر اوپکی ها، مازاد عرضه موجود در بازار نفت شروع به کاهش کرده است.

رشد تقاضا و کاهش عرضه موجب کاهش مازاد عرضه نفت شد

گیلان خبر: آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد، به دلیل رشد قوی تر از انتظار تقاضا برای نفت در اروپا و آمریکا، و کاهش تولید اوپک و غیر اوپکی ها، مازاد عرضه موجود در بازار نفت شروع به کاهش کرده است.

این آژانس که وظیفه اصلی اش هماهنگی سیاست های کشورهای صنعتی در حوزه انرژی است، برآورد خود از میزان رشد تقاضا برای نفت در سال 2017 را از 1.5 به 1.6 میلیون بشکه در روز افزایش داده است.

در گزارش ماهیانه آژانس بین المللی انرژی آمده است: «رشد تقاضا برای نفت از سوی کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه ای به ویژه در اروپا و آمریکا همچنان قوی تر از حد انتظار است.»

تقاضای قوی در کشورهای صنعتی یک عامل کلیدی در رشد 2.3 میلیون بشکه ای تقاضای روزانه برای نفت در سه ماهه دوم سال بوده است که بالاترین رقم سه ماهه از اواسط سال 2015 تاکنون است.

در بخش عرضه، به دلیل کاهش غیرمنتظره تولید و عملیات تعمیر میادین در کشورهایی نظیر لیبی، روسیه، قزاقستان، آذربایجان و مکزیک و همچنین دریای شمال، میزان تولید جهانی نفت در ماه اوت 0.72 میلیون بشکه در روز کاهش داشته است.

این اولین کاهش تولید جهانی نفت در طی 4 ماه گذشته است.

میزان تولید نفت اوپک نیز در ماه اوت برای اولین با در طی 5 ماه گذشته کاهش داشته و با افتی 0.21 میلیون بشکه ای به 32.67 میلیون بشکه در روز رسیده است.

این گزارش حاکی است، میزان تبعیت 12 کشور عضو اوپک از تاوفق کاهش تلوید از 75 درصد در ماه جولای به 82 درصد در ماه اوت رسیده است. میزان تبعیت کلی اوپک از توافق از ابتدای سال تاکنون 86 درصد است.

به گفته آژانس بین المللی انرژی، در نتیجه کاهش تولید و تقاضای قوی، میزان ذخایر جهانی نفت شروع به متوازن شدن کرده است.

«میزان ذخایر تجاری کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه ای در ماه جولای بدون تغییر به 3.016 میلیارد بشکه رسید، در حالی که معمولا در این ماه میزان ذخایر باید افزایش می یافت.»


منبع: تسنیم

 

 

کد مطلب: 33789

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر