رویترز:

صادرات نفت فوق‌سبک ایران به کمترین میزان 5 ماهه گذشته می‌رسد

منابع آگاه اعلام کردند: میزان صادرات نفت فوق‌سبک ایران (میعانات گازی) در ماه اکتبر به کمترین میزان 5 ماهه گذشته می‌رسد، میزان واردات کره‌جنوبی از ایران به نصف کاهش می‌یابد.

صادرات نفت فوق‌سبک ایران به کمترین میزان 5 ماهه گذشته می‌رسد

گیلان خبر: یک منبع آگاه اعلام کرد: پیش‌بینی می‌شود میزان نفت فوق‌سبک ایران (میعانات گازی)،‌ در ماه اکتبر (مهر) به کمترین میزان 5 ماه گذشته برسد، چرا که میزان واردات بزرگ‌ترین خریدار این نوع نفت یعنی کره‌جنوبی به نصف کاهش می‌یابد.

پیش از این 6 منبع آگاه اعلام کرده بود که شرکت ملی نفت ایران به خریداران آسیایی خود اطلاع داده که به دلیل تعمیرات و نگهداری میدان گازی پارس‌جنوبی میزان صادرات میعانات گازی خود را در ماه اکتبر کاهش خواهد داد.

این منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود، اعلام کرد: ایران به دنبال این است که در ماه اکتبر 295 هزار بشکه در روز میعانات گازی صادر کند که این رقم 31 درصد نسبت به پیش‌‌بینی برای این ماه کاهش دارد. 

انتظار کاهش صادرات میعانات گاز ایران باعث شد که قیمت این نوع نفت برای قطری‌ها به بیشترین میزان 10 ماهه گذشته برسد و قیمت این نوع نفت بری سایر کشورها نظیر مالزی نیز افزایش یابد.

این منبع آگاه اعلام کرد:‌ میزان صادرات میعانات گازی ایران برای کره‌‌جنوبی در ماه اکتبر با کاهش 50 درصدی مواجه می‌شود و احتمالا این کاهش تا ماه نوامبر نیز ادامه یابد.

این منابع آگاه اعلام کردند:‌شرکت‌های کره‌ای نظیر SK  انرژی، هیوندا اویلبانک و هانواتوتال پتروکمیکال جایگزین‌هایی را برای واردات این نوع نفت از ایران پیدا کرده‌اند. 

کیم‌وو کیونگ سخنگوی SK و مالک بزرگ‌ترین پالایشگاه کره‌جنوبی، گفت:‌ شرایط را کاملاً رصد می‌کنیم که مدت زمان این کاهش تا چه زمانی به طول می‌انجامد. ضمن اینکه انتظار می‌رود کشورهای نظیر امارات متحده عربی و ژاپن به ترتیب 110 و 14 هزار در ماه اکتبر میزان خرید خود را افزایش دهند.


منبع: فارس

 

 

 

کد مطلب: 34552

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر