رویترز اذعان کرد

اتحاد محکم ایرانی‌ها در برابر آمریکا پس از سخنان ترامپ

رویترز طی گزارشی نوشت علی‌رغم اینکه ایرانی‌ها از تبعات بازگشت تحریم‌ها نگرانند اما پرشور و حرارت از تصمیم حکومت ایران برای مقاومت در برابر آمریکا حمایت می‌کنند.

اتحاد محکم ایرانی‌ها در برابر آمریکا پس از سخنان ترامپ

گیلان خبر: موضع خصمانه دونالد ترامپ در قبال ایران ترکیبی از بی‌تفاوتی و خونسردی و غرور ملی در میان ایرانیان است اما بسیاری هم نگران تبعات منفی لغو توافقنامه‌های چندجانبه برجام هستند.

دونالد ترامپ جمعه شب اعلام کرد که ممکن است، در نهایت از توافق 2015 خارج شود و تحریم‌های برداشت شده را بازگرداند.

مینو خسروانی، مادر خانه‌دار 37 ساله یزدی می‌گوید: «ترامپ کیست که ایران و ایرانی‌ها را تهدید کند؟ البته ما مشکلات اقتصادی نمی‌خواهیم اما این بدان معنا نیست که عروسک خیمه‌شب بازی آنها شویم و هرچه آنها بگویند انجام دهیم.»

اگرچه ایرانی‌ها از مشکلات اقتصادی در سال‌های تحریم‌های سخت خسته شده‌اند اما بسیاری از آنها هنوز با شور و حرارت از تصمیم حکومت ایران برای مقاومت در برابر آمریکا حمایت می‌کنند.

زیبا، آرایشگر 42 ساله رشتی علی‌رغم داشتن انتقاد به حکومت در این رابطه به رویترز گفت: «اما من در مقابل ترامپ و فشار غیرمنطقی‌اش بر ایران، طرف مقامات ایران هستم.»

در ادامه این گزارش آمده است، دیگر ایرانی‌ها در سراسر جهان نیز در شبکه‌های اجتماعی عصبانیت خود را ابراز کرده‌اند.

مصطفی تاج‌زاده، یکی از مقامات پیشین اصلاح‌طلب ایرانی در توئیتر خود نوشته است: «یک ملت، یک پیام: نه به ترامپ. ما در این مورد با هم هستیم.»

رویترز در ادامه گزارش آورده است مقامات ایرانی می‌گویند که 15 درصد نیروی کار کشور بیکار هستند، بسیاری از شاغلان رسمی نیز حقوق کمی دریافت می‌کنند که این بدان معناست رقم واقعی افراد فاقد شغل مکفی برای تامین هزینه های زندگی بسیار بالاتر از این ارقام است.

کمبود سرمایه‌گذاری خارجی درصورتی که تحریم‌ها دوباره اعمال شود، بحران بیکاری را تعمیق خواهد کرد. در حال حاضر، صرافی‌ها به علت بی‌ثباتی موجود و کاهش ارزش ریال از فروش دلار آمریکا خودداری می‌کنند. ایرانی‌ها می‌ترسند که تحریم‌های جدید قیمت مواد غذایی نظیر برنج، نان و محصولات لبنی را بالا ببرد.

غلام‌علی 43 ساله معلم دبستان در تهران می‌گوید: «من نگرانم که اقتصاد به وضع دوره تحریم‌ها بازگردد زمانی‌که ما دشواری‌هایی در تامین مایحتاج ضروری و حتی دارو داشتیم. من می‌خواهم پسر من زندگی خوبی داشته باشد.»

پس از لغو تحریم‌ها، فرش قرمز برای سرمایه‌گذاران جهانی پهن شد اما تاکنون تعداد کمی از سرمایه‌گذاران بزرگ اروپایی نظیر ایرباس، توتال و زیمنس آلمان به بازار ایران بازگشته اند.

دیگر شرکت‌ها بیشتر به علت پابرجا ماندن تحریم‌های آمریکا از بازگشتن به ایران خودداری می‌کنند.

توافق هسته‌ای توسط چین، فرانسه، روسیه، انگلیس، آلمان و اتحادیه اروپا نیز امضا شده است. علی‌رغم اطمینان‌بخشی دیگر امضاکنندگان برجام بر ادامه پایبندی به این توافق، درصورتی‌که آمریکا به این توافق پایبند نماند، شرکت‌های اروپایی ممکن است دوباره در مورد همکاری با ایران بازنگری کنند.

نرخ تورم در دوره ریاست‌جمهوری روحانی تک رقمی شده است اما وی هنوز نتوانسته نرخ بیکاری و شکاف میان فقیر و غنی را کاهش دهد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 36128

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر