مشاور عالی رئیس اتاق بازرگانی تهران

درآمدهای بودجه غیرواقعی پیش‌بینی می‌شود/ دخل و خرج دولت با هم تطابق ندارد

مشاور عالی رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه در ۶ ماهه اول سال ۹۶ فقط ۷۴ درصد درآمد مالیاتی و ۶۷ درصد درآمد نفتی محقق شده است، گفت: این امر نشان می‌دهد که بودجه غیرواقعی پیش‌بینی می‌شود و دخل و خرج با هم تطابق ندارد.

درآمدهای بودجه غیرواقعی پیش‌بینی می‌شود/ دخل و خرج دولت با هم تطابق ندارد

گیلان خبر: ابراهیم بهادرانی امروز در سی و دومین جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با ارائه سخنرانی در مورد لایحه بودجه سال 97 کل کشور گفت: در شش ماهه ابتدایی امسال از درآمد مالیاتی پیش‌بینی شده در بودجه سال 96 فقط 74 درصد محقق شده که نسبت به بودجه سال قبل 0.6 درصد کاهش داشته است. 

مشاور عالی رئیس اتاق بازرگانی تهران همچنین در رابطه با تحقق درآمدهای نفتی در بودجه سال 96 اظهار داشت: 67 درصد درآمد نفت در بودجه سال 96 در شش ماهه ابتدای امسال مححق شده که این امر نشان می‌دهد درآمد نفت هم غیرواقعی پیش‌بینی شده بود. 

بهادرانی اظهار داشت: در مورد اوراق مشارکت هم در شش ماهه سال 96 فقط 23 درصد محقق شد. 

مشاور عالی اتاق بازرگانی تهران بیان داشت: در بودجه سال 96 برای هزینه‌های جاری 254 هزار میلیارد تومان درنظر گرفته شده بود که نسبت به سال گذشته 195 هزار میلیارد تومان آن در شش ماهه ابتدای امسال محقق شده و علی‌رغم همه تلاش‌ها، فقط 88 درصد پیش‌بینی در بودجه 96 در این خصوص محقق شده است. 

وی با اشاره به بودجه 70 هزار میلیارد تومانی برای طرح‌های عمرانی در نظر گرفته شده در بودجه سال 96 گفت: از بودجه 354 هزار میلیارد تومانی فقط 21 درصد بودجه عمرانی در شش ماهه ابتدای امسال محقق شده است و فقط 7 هزار میلیارد تومان از بدهی‌های سال‌های گذشته در این شش ماه پرداخت شده است. 

بهادرانی با تأکید بر اینکه دخل و خرج بودجه هر ساله با هم تطابق ندارد، اظهار داشت: 17 هزار میلیارد تومان طبق قانون از بانک مرکزی به عنوان تنخواه خزانه قرض شده است و تراز عملیاتی که درآمد مالیاتی منهای سایر درآمدهاست را اگر از هزینه جاری کم کنیم، 51 هزار میلیارد تومان در شش ماهه ابتدایی سال 96 کسری بودجه داریم. 

وی اظهار داشت: درآمد بودجه غیرواقعی پیش‌بینی می‌شود و با این بازار پول نمی‌توان کار کرد زیرا مشکلات بازار پول باید حل شود.

بهادرانی در ادامه بابیان اینکه رئیس‌کل بانک مرکزی سال گذشته اعلام کرد که 450 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی پرداخت شده است، گفت: اما 45 درصد از این رقم تزریق نقدینگی جدید به اقتصاد نیست که باید سؤال کرد، این اقتصاد چه کار می‌کند و باید در پاسخ گفت که دلیل آن بدهی‌های دولت به بانک، مطالبات معوق و دارایی‌های غیرمولد است.

وی افزود: نسبت‌های کفایت سرمایه بانک‌ها پایین و زیر 4 درصد است و شاخص‌های درآمدی بانک‌ها با این وضعیت اصلاً مناسب نیست و این بانک‌ها اصلاً نمی‌توانند با بانک‌های خارجی ارتباط برقرار کنند، بنابراین مشکلات بانک‌ها چالش‌های زیادی دارند که باید در بودجه حداقل‌هایی در نظر گرفته شود.

مشاور عالی اتاق بازرگانی تهران همچنین به وضیعت اسفناک صندوق‌های بازنشستگی اشاره کرد و گفت: مدیرعامل مؤسسه راهبردهای بازنشستگی اعلام کرده است که 70 درصد بودجه صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دولت است و 100 درصد تأمین مالی صندوق‌های نیروهای مسلح به بودجه دولت وابسته است که برداشت من این است که اگر این صندوق‌ها وضعیت‌شان اصلاح نشوند، بودجه دولت را کاملاً می‌بلعند.

وی همچنین به تک‌نرخی کردن ارز اشاره کرد و گفت: بر اساس فرمول موجود نرخ دلار هم‌اکنون باید 4459 تومان باشد و دائماً این نرخ را می‌خواهند که پایین‌تر از 4000 تومان نگه دارند که این امر باعث بروز مشکلات فراوانی می‌شود.

بهادرانی گفت: نرخ ارز بازارها را به هم ریخته و تفاوت 600 تومانی ارز مبادله‌ای با نرخ ارز بازار آزاد، موجب رانت شده است. سال گذشته 63 درصد ارز مبادله‌ای تزریق شده که اگر این رقم را 50 درصد در نظر بگیریم و واردات را 40 هزار میلیارد تومان در نظر بگیریم باید بگوییم که 12 هزار میلیارد تومان پول به اسم رانت در بازار ریخته‌ایم و کارکرد بازار به هم ریخته شده است.

وی افزود: بحث ما تک‌نرخی کردن ارز است تا این رانت‌ها برداشته شود.

مشاور عالی اتاق بازرگانی تهران همچنین به قانون هدفمندی یارانه‌ها اشاره کرد و گفت: بر اساس قانون مقرر بود، تا 50 درصد از منابع هدفمندی یارانه‌ها به افراد، 30 درصد به تولید و حمل‌ونقل و 20 درصد هم به دولت پرداخت شود. تاکنون 80 مرحله یارانه پرداخت شده که طی آن 280 هزار میلیارد تومان به افراد، یعنی به هر نفر 3 میلیون و 640 هزار تومان پرداخت شده است. بخش تولید تقریباً چیزی دریافت نکرده و به‌جای اینکه 20 درصد از محل منابع هدفمندی یارانه‌ها به دولت کمک شود 90 هزار میلیارد تومان هم از دولت گرفته شده است.

بهادرانی اظهار داشت: باید به این مسائل در بودجه سال 97 توجه شود و 1.5 میلیارد دلار در سال قاچاق سوخت انجام می‌شود.

مشاور عالی اتاق بازرگانی تهران در پایان اظهار داشت: بنابراین در بودجه سال 97 باید به نکاتی توجه شود که ازجمله آن می‌توان گفت حجم دولت باید کاهش یابد که هیچ اثری از آن نیست، همچنین جذب فاینانس و نحوه ضمانت آن برای بخش خصوصی در بودجه 97 باید مشخص شود.

وی افزود: در بودجه 97 باید اولویت تخصیص بودجه جاری نسبت به عمرانی از بین برود و بودجه عمرانی اولویت قرار گیرد، همچنین بر نحوه وصول مالیات‌ها دقت و انتشار اوراق به هر دلیلی متوقف شود.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 38201

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر