سرعت رشد قیمت مسکن از تورم بیشتر شد

نکته‌ای که در طی ماه‌های اخیر یعنی از شهریور تا آبان ماه، جلب توجه می‌کند، این است که سرعت رشد قیمت‌ها در بازار مسکن از تورم عمومی کشور پیشی گرفته است.

سرعت رشد قیمت مسکن از تورم بیشتر شد

گیلان خبر: در بررسی‌های انجام شده بر روی روند تغییر تورم نقطه به نقطه، قیمت یک مترمربع آپارتمان در تهران و تورم نقطه به نقطه عمومی در طی دو سال اخیر، از ابتدای سال 1394 تا مردادماه 1396 همواره رشد قیمت مسکن کمتر از تورم عمومی کشور بوده و  بازار مسکن شاهد رشد غیرتورمی بوده است.

 با این‌که شکاف بین تورم عمومی کشور و تورم مسکن روندی کاهشی داشته است، اما همواره این وضعیت حفظ شده است.

نکته‌ای که در طی ماه‌های اخیر یعنی از شهریور تا آبان ماه، جلب توجه می‌کند، این است که سرعت رشد قیمت‌ها در بازار مسکن از تورم عمومی کشور پیشی گرفته و به نوعی نشانه‌های اولیه از آغاز دوره رشد تورمی در بازار مسکن قابل مشاهده است.

ادامه این روند در طی ماه‌‌های آینده می‌تواند نشانه‌ای جدی از ورود بازار مسکن به رونق نسبی پس از نزدیک به 5 سال رکود عمیق در بازار مسکن باشد.

در این میان، یکی از کارشناسان مسکن معتقد است که «محتمل‌ترین سناریو برای آینده بازار مسکن این است که رشد قیمت مسکن در هر فصل تقریبا به اندازه تورم در آن فصل خواهد بود.»

55

بهروز ملکی عنوان کرد: «اگر سیاست‌های دولت در حوزه پولی مخصوصا نرخ‌های سود بانکی تغییر کند، حتما بازار مسکن دچار تحولاتی خواهد شد. اما محتمل‌ترین سناریو برای بازار مسکن این است که رشد قیمت مسکن در هر فصل تقریبا به اندازه تورم در آن فصل خواهد بود. کما این‌که رشد قیمت مسکن در پاییز حدود 10 درصد بوده و تورم هم حدود 10 درصد بوده است.»

وی عنوان کرد: «اگر فکر می‌کنیم فقط با پمپاژ پول در یک حوزه می‌توانیم کار انجام دهیم اشتباه است، نتیجه‌اش را هم در گذشته دیده‌ایم.»

این کارشناس مسکن تصریح کرد: «این‌که فکر کنیم دولتی موفق است که بیشتر مسکن تولید کند، اشتباه فکر کرده‌ایم. در دوره‌ای 40 درصد پایه پولی کشور را صرف یک پروژه کردند. این‌که لزوما فکر کنیم وظیفه دولت این است که آجر روی آجر بگذارد به اعتقاد من اشتباه است.»

برزگر، رییس کانون انبوه‌سازان نیز با بیان این‌که در بعضی حوزه‌ها قیمت‌ها 7 تا 8 برابر رشد کرده است، گفت: «ما تا 2.5 میلیون تومان به ازای انشعابات و تا 6 میلیون تومان هزینه آب و فاضلاب را پرداخت می‌کنیم. این مولفه‌ها قطعا باعث افزایش قیمت تمام‌شده مسکن خواهد شد.»

وی افزود: «در یک‌جایی ما هزینه می‌کنیم در طرف دیگر هم باید سود ببریم. ما یک روز افتخار می‌کردیم ششمین تولیدکننده سیمان جهان هستیم اما الان کارخانجات ما با 30 درصد ظرفیت کار می‌کنند.»


منبع: افکارنیوز

 

 

کد مطلب: 38812

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر