افزایش قیمت طلای سیاه در بازار جهانی

رویترز اعلام کرد: قیمت نفت برنت امروز با ۱۵ سنت، معادل ۰.۲ درصد افزایش به ۶۳ دلار و ۴۶ سنت رسید.

افزایش قیمت طلای سیاه در بازار جهانی

گیلان خبر: به نقل از رویترز؛ به دنبال تعطیلی خط لوله انتقال نفت فورتیز در دریای شمال و تداوم کاهش تولید های اوپک و متحدانش، قیمت نفت روز جمعه با افزایش همراه بود، اما افزایش تولید نفت آمریکا مانع از رشد قابل توجه قیمت ها شد.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا امروز با 17 سنت، معادل 0.3 درصد افزایش به 57 دلار و 21 سنت رسید.

قیمت نفت برنت نیز امروز با 15 سنت، معادل 0.2 درصد افزایش به 63 دلار و 46 سنت رسید.

به گفته تجار؛ ادامه تعطیلی خط لوله انتقال نفت فورتیز که نفت دریای شمال را به انگلیس انتقال می دهد عامل اصلی رشد قیمت ها بوده است.

بانک سرمایه گذاری جفریز در یادداشتی نوشت: شرکت اینئوس، به عنوان اوپراتور خط لوله فورتیز بعد از مشاهده نشتی در این خط لوله در روز سه شنبه، در قراردادهای تحویل نفت خود اعلام حالت فورس ماژور کرده و این نشان می دهد که تعمیر این خط لوله احتمالا چند هفته به طول خواهد انجامید.

هرچند خارج شدن این خط لوله از مدار به صورت فیزیکی بیشتر روی عرضه نفت منطقه دریای شمال تاثیر می گذارد، اما از آنجایی که نفت ارسالی از طریق فورتیز بخشی از عرضه شاخص نفتی برنت به شمار می رود، تعطیلی ان بر کلیه بازارهای نفتی تاثیرگذار بوده است.

جفریز در ادامه می نویسد: اگر طول مدت تعطیلی این خط لوله چند هفته باشد، موجب وارد آمدن فشار افزایشی بر نفت برنت خواهد شد.

بانک آمریکایی گلدمن ساکس در گزارشی با اشاره به بهبود وضعیت بازار نفت پیش بینی کرده که قیمت متوسط نفت در سال های 2018، 2019 و 2020 به ترتیب به 62، 60 و 55 دلار برسد.

در همین حال، آژانس بین المللی انرژی در گزارشی اعلام کرد که افزایش عرضه نفت آمریکا احتمالا بازارهای جهانی را در نیمه نخست سال 2018 با مازاد عرضه مواجه خواهد کرد.

منبع:باشگاه خبرنگاران

 

کد مطلب: 39298

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر