سخنگوی دولت خبر داد

ایجاد ۸۳۰ هزار شغل در سال آینده

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه ایجاد اشتغال یک وظیفه است، گفت: پیش بینی می‌کنیم سال آینده حدود ۸۳۰ هزار نفر وارد بازار کار شوند.

ایجاد ۸۳۰ هزار شغل در سال آینده

گیلان خبر: به نقل از خبرگزاری صداوسیما، محمدباقر نوبخت در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: 70 درصد از این تعداد را تحصیل کرده‌ها تشکیل می‌دهند.

وی ادامه داد: در لایحه بودجه سال آینده باید حرفی برای گفتن داشته باشیم این در حالی است که در لایحه بودجه سال 97 همچنان بحث خروج از رکود را هم دنبال می کنیم.

نوبخت به رام کردن تورم بالای 40 درصد و رساندن آن به نرخ تک رقمی اشاره کرد و افزود: در لایحه بودجه سال آینده فصل قابل توجهی برای ایجاد فرصت شغلی در حد توان قانون برنامه و نیاز کشور دیده شده است.

نوبخت گفت: تا سال گذشته موفق به ایجاد 650 تا 700 هزار فرصت شغلی شده بودیم اما سال آینده باید کاری کرد تا 830 هزار نفر وارد بازار شوند.

محمدباقر نوبخت ادامه داد: برای گشایش درفضای اقتصادی و عمومی کشور و ورود سرمایه گذاران خارجی به داخل در حد توان تلاش کردیم و هنوز هم کوشش خواهیم کرد.

ما باید بتوانیم یک میلیون و سی و سه هزار فرصت شغلی و حدود 73 هزار و 400 میلیارد تومان ایجاد سرمایه گذاری داشته باشیم تا برای جوانان کشور فرصت های شغلی مورد نیاز را فراهم کنیم، هدف ما توزیع این رقم میان بیکاران نیست، بلکه تلاش دولت در جهت ایجاد شغل مولد است.

وی افزود: این رقم قرار است در 6 حوزه سرمایه گذاری شود.

نوبخت با اشاره به وجود بافت های فرسوده گفت: این بافت ها در تهران و سایر استان ها شناسایی شده است در تهران حدود 100 هزار واحد از 270 محله را در برنامه بازسازی قرار داده ایم.

دولت هم پذیرفته است از این 100 هزار واحد مسکونی 60 درصد بصورت تسهیلات با نرخ 9 درصد در اختیار متقاضیان قرار گیرد.

او ادامه داد: دولت متعهد شده است هزار و 500 میلیارد تومان برای گشایش معابر و زیر ساخت های واحد های مسکونی تامین مالی کند شهرداری هم قول داد تا عوارض و مالیات ها را در سهل ترین شرایط قرار دهد.

نوبخت گفت: 2500 میلیارد تومان هم از 73 هزار و چهارصد میلیارد تومان درنظر گرفته شده تا برنامه منسجمی در راستای ایجاد اشتغال با احتساب حدود 240 هزار فرصت شغلی برای جوانان صرف شود.

در ضمن 60 هزار شغل هم برای ایجاد 50 هزار واحد مسکونی ارزان قیمت برای شهر و 50 هزار واحد روستایی را برای نوسازی در نظر گرفته ایم.

وی افزود: دومین اقدام دولت برای ایجاد 25 هزار فرصت شغلی در کشور مربوط به ناوگان حمل و نقل یا نوسازی بخش حمل و نقل درون شهری و برون شهری است.

او ادامه داد: برای سال آینده در راستای کاهش آلودگی هوای تهران تصمیم گرفته شده است که هزار دستگاه واگن مترو در اختیار شهرداری قرار گیرد تا 4000 دستگاه اتوبوس و مینی بوس فرسوده از دور خارج شود.

نوبخت گفت: بخشی از سرمایه گذاری 73 هزار و 400 میلیارد تومان برای خریداری 3000 دستگاه تاکسی سواری و ون و 20 هزار دستگاه وانت فرسوده از رده خارج می شود و 50 هزار دستگاه موتور سیکلت بنزینی با موتورهای برقی جایگزین خواهد شد.

وی افزود:حدود یک میلیون و 376 هزار تن از آلاینده های شهری کاهش می یابد و 480 میلیون دلار از ناوگان فرسوده ای که بنزین زیادی مصرف می کند صرفه جویی خواهد شد اگر طرح های ما عملیاتی و اجرایی گردد این تغییرات حدود 22 هزار و 400 شغل در بخش درون شهری و 2 هزار و 700 شغل هم برای حمل و نقل برون شهری ایجاد خواهد کرد.

سخنگوی دولت همچنین گفت: 10 هزار دستگاه کامیون نیز جایگزین خواهد شد.

نوبخت گفت: دولت نمی تواند نسبت به کسبه و کارمندان رفتار ناشایستی داشته باشد اگر قرار باشد نسبت مالیات به Gdp را افزایش دهیم نباید به عده کمی که مالیات می دهند فشار بیاوریم بلکه باید کسانی را که فرار مالیاتی دارند شناسایی کنیم.

سخنگوی دولت ادامه داد: ما در حال حرکت به سمتی هستیم که علاوه بر سرمایه گذاری 73 هزار و چهارصد میلیارد تومان در بخش های گوناگون، 126 هزار میلیارد تومان هم طرح های عمرانی برای سال آینده در نظر گرفته ایم این درحالی است که کل بودجه طرح های عمرانی 60 هزار میلیارد تومان است.

وی گفت: سال قبل 17 هزار میلیارد تومان به بنگاه های کوچک و متوسط از طریق ستاد تسهیل در استان ها وام دادیم آثار این کار و سرمایه گذاری 42 هزار میلیارد تومانی ما شد رشد مثبت 7% تولید کشور آن هم در دو فصل متوالی پس می توان اینگونه نتیجه گرفت که با رشد بودجه و سرمایه گذاری در سال 97 با رشد بیشتری روبرو خواهیم بود.

نوبخت در باره مسکن مهر گفت: برای اینکه ساخت این مسکن ها ارزان تمام شود یا افزایش توان متقاضیان، سال قبل 2 کار انجام دادیم یکی اینکه سقف تسهیلات را افزایش دادیم و دوم اینکه 1000 میلیارد تومان از سهم مردم ر ا دولت تقبل کرد. با جدیتی که همکاران ما در وزارت راه دنبال می کنند می توان اینگونه گفت که در آینده بسیار نزدیک بحث مسکن مهر را جمع خواهیم کرد.

وی درباره موضوع تنظیم بازار هم افزود: تا زمانی که وزارت بازرگانی شکل بگیرد ستاد تنظیم بازار با همکاری نهادهای غیر دولتی با پیگیری آقای شریعتمداری و معاون اول رئیس جمهور به بازار کشور رسیدگی خواهند داشت. 

سخنگوی دولت در مورد یارانه ها حذف برخی از فهرست یارانه بگیری هم گفت: آن کس که دارا هست نگران 45 هزار تومان یارانه نیست، آنهایی که نیازمند یارانه هستند از شایعات بی اساس در مورد قطع یارانه ها می ترسند. همانطور که دولت تا بحال یارانه افراد نیازمند را قطع نکرده است در صورت شناسایی نیازمندان واقعی حتی به تعداد یارانه بگیران اضافه هم می کنیم بنا به وعده های داده شده یارانه نیازمندان و افراد تحت پوشش را سه چهار برابر کرده ایم. 

وی افزود: برای خانوار یک نفره 193 هزار تومان خانوار 5 نفره 700 هزار تومان یارانه پرداخت می‌شود. برای سال آینده هم در نظر داریم افرادی که نیاز به یارانه ندارند را شناسایی کنیم و سهم شان را به کسانی که در آمدشان با خط مستمری فاصله دارد بدهیم.

نوبخت در مورد حفظ و تقویت قدرت خرید قشر متوسط جامعه هم گفت: مطابق گذشته به اندازه نرخ تورم تلاش می کنیم حقوق کارکنان شاغل و بازنشسته را اضافه کنیم، درکنار آن با هر گونه افزایش قیمت هم مقابله می کنیم تا به کارمندان فشاری وارد نشود.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 39949

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر