دبیر قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی در نامه به رئیس مجلس:

مناطق آزاد اقتصادی تبدیل به مناطق قاچاق شده‌اند

دبیر قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی در نامه‌ای به لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: همان‌طور که به درستی اشاره کرده‌اید، مناطق آزاد اقتصادی در کشور دچار یک سقط جنین شده‌اند و در یک کلمه به مناطق قاچاق تبدیل شده‌اند.

مناطق آزاد اقتصادی تبدیل به مناطق قاچاق شده‌اند

گیلان خبر: داوود گودرزی دبیر قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی در نامه‌ای به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد لایحه افزایش تعداد مناطق آزاد در کشور گفت: لایحه افزایش مناطق آزاد برای چندمین بار در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال بررسی است و خبرها حاکی از آن است که برخی نمایندگان با نگاه‌های بخشی و جزیره‌ای و احتمالاً بدون توجه به منافع ملی و کلان کشور به دنبال تصویب این لایحه هستند، درحالی‌که تجربه ناموفق و عبرت‌آموز مناطق آزاد فعلی پیش روی ما قرار دارد.

در این نامه خطاب به لاریجانی آمده است: همانطور که به درستی فرموده‌اید مناطق آزاد اقتصادی که در کشور وجود دارد دچار یک سقط جنین شده‌اند و این مناطق از ابتدای شکل‌گیری تاکنون که قریب 24 سال از آن می‌گذارد تقریباً هیچ‌کدام از اهداف خود را پوشش نداده‌اند و در یک کلمه به مناطق قاچاق تبدیل شده‌اند.

دبیر قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی در این نامه آورده است: بررسی‌ها نشان می‌دهد میزان تحقق اهداف مطرح‌شده در قانون 1372 و بند 11 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به شرح زیر است. میزان جذب سرمایه خارجی در مناطق آزاد کمتر از 4 درصد کل سرمایه‌گذاری خارجی در ایران، میزان صادرات کمتر از یک درصد کل کشور، اشتغال‌زایی کمتر از 3 درصد کل کشور، بوده است، اما کارکردهای منفی مناطق آزاد شامل توسعه شرکت‌های صوری و افزایش فرار مالیاتی، بروز عوارض متعدد امنیتی و فرهنگی از طریق این مناطق برای کشور، تخلفات متعدد در واگذاری منابع و اراضی مناطق، افزایش قاچاق کالا و ارز در این مناطق به واسطه امتیازات ویژه‌ای که داده شده و نظارتی وجود ندارد.

در پایان این نامه آمده است: از شما و نمایندگان مجلس خواستاریم که با تأمل و بررسی دقیق‌تر و در نظر گرفتن منافع ملی جلوی تصویب این لایحه گرفته شود و با این کار از افزایش قاچاق کالا جلوگیری شود و گامی مؤثر برای تحقق شعار سال یعنی حمایت از کالای ایرانی برداشته شود.

در صورت صلاحدید گزارش‌های مفصل از وضعیت موجود مناطق آزاد و راهکار جایگزین برای تأمین معیشت مردم مناطق مدنظر به صورت کتبی یا حضوری ارائه خواهد شد.

نامه دبیر قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد به رئیس مجلس در مخالفت با افزایش مناطق آزاد

 


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 42801

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر