رئیس بنیاد مسکن مطرح کرد

بهانه بانک‌ها برای کندی پرداخت تسهیلات مسکن روستایی

رئیس بنیاد مسکن با اشاره به اینکه بانک‌های عامل در پرداخت تسهیلات مسکن روستایی چندان همکاری به موقعی ندارند، گفت: بانک‌ها دلیل کندی پرداخت تسهیلات را عدم وصول مطالبات در پرداخت تسهیلات مسکن روستایی عنوان می‌کنند.

بهانه بانک‌ها برای کندی پرداخت تسهیلات مسکن روستایی

گیلان خبر: علیرضا تابش در نشست خبری خود با خبرنگاران از کندی پرداخت تسهیلات مسکن روستایی انتقاد کردو گفت: از میان بانک‌های عامل تنها بانک مسکن در پرداخت تسهیلات 20 میلیون تومانی بازسازی مسکن روستایی همکاری خوبی داشت و بعد از آنها بانک‌ سپه و بانک تجارت نیز همکاری خوبی داشتند اما به هر حال بانک‌ها عدم وصول مطالبات در مسکن روستایی را بهانه کرده و اعلام می‌کنند به این دلیل نمی‌توانند سریعاً به پرداخت تسهیلات اقدام کنند.

تابش اضافه کرد: پرداخت تسهیلات مسکن روستایی از سوی بانک‌های عامل از منابع خود بانک‌ها صورت می‌گیرد،بنابراین چون باید سالیانه مابه‌التفاوت سود را در بودجه‌های سنواتی ببینند طبیعتاً یک مقدار در پرداخت تسهیلات با کندی عمل می‌کنند.

رئیس بنیاد مسکن اضافه کرد: سخن ما این است که اگر مردم در بازپرداخت اقساط خود به خوبی و به موقع عمل نکنند هم متقاضیان ضرر می‌کنند و هم به سیستم بانکی ضرر زده‌اند،پس خواهش ما این است که متقاضیان این تسهیلات به موقع برای بازپرداخت اقساط اقدام کنند. 

وی در خصوص طرح هادی روستایی، گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای 3448 روستا طرح هادی روستایی را اجرا خواهد کرد تا به مرز صد درصد برسد. 

تابش با اشاره به اینکه در اجرای طرح هادی نیز برای 998 روستا طرح را اجرا می‌کنیم، گفت: از ابتدای تأسیس بنیاد مسکن برای 17 هزار و 100 روستا طرح هادی اجرا شده بود اما در حال حاضر برای 4518 روستا در چند سال گذشته طرح هادی اجرا شده است که رقم مناسبی است.

به گفته وی، 3 میلیون و 188 سند روستا نیز صادر شده است و در سال 97 نیز 120 هزار سند صادر خواهد شد، همچنین در شهرهای زیر 25 هزار نفر 190 هزار سند صادر شده که در سال 97 که 60 هزار سند دیگر صادر خواهد شد. 

رئیس بنیاد مسکن در خصوص بودجه عمرانی روستایی نیز گفت: در سال 96 بالغ بر 1912 میلیارد تومان بودجه مصوب شده بود که 60 درصد آن تخصیص یافت و این رقم در سال 97 به 2179 میلیارد تومان رسیده است.

تابش در خصوص مقاوم‌سازی سازه‌های مسکن روستایی نیز گفت: مقاوم‌سازی و بازسازی واحدهای مسکن روستایی باعث شد تا سازه‌های روستاها مقاوم شود به طوری که زمانی 7 درصد سازه‌های روستایی در مقابل زلزله‌ها مقاوم بوده‌اند اما در حال حاضر این عدد به 40 درصد رسیده است و حتی در برخی شهرستان‌ها این عدد به 58 درصد نیز می‌رسد.

تابش افزود: سال گذشته بانک‌ها برای بهسازی و نوسازی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی ۷۸ درصد تسهیلات را ابلاغ و ۴۱ درصد آن را عقد قرارداد کردند.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه سال گذشته سال پرحادثه‌ای برای کشورمان بوده و مسئولیت بنیاد مسکن برای بهسازی و نوسازی واحدهای مسکونی افزایش پیدا کرد گفت: در سال گذشته ۳۱۱ زلزله ۴ ریشتر به وقوع پیوست که این تعداد زلزله در سال ۹۵ ، ۱۲۳ و  در سال ۹۴ ، ۱۲۰ زلزله بود.

وی افزود: تعداد زلزله‌های بالای ۵ ریشتر در سال ۹۶ ، ۳۴ زلزله اما در سال‌های ۹۳ و ۹۴ ، ۳ و ۷ زلزله بالای ۵ ریشتر داشتیم. همچنین در سال گذشته ۶ زلزله بالای ۶ ریشتر داشتیم که در سال‌های ۹۵ و ۹۴ زلزله‌ای با این قدرت پیش نیامد و در سال ۹۶ یک زلزله بالای ۷ ریشتر داشتیم که اساسا در سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده است بنابراین میزان عملکرد و فعالیت بنیاد مسکن هم برای بازسازی مساکن پس از زلزله افزایش یافت.

تابش با اشاره آمار بازسازی مساکن پس از وقوع زلزله گفت: در سال گذشته در ۱۴ استان اقدامات بازسازی مساکن پس از حوادث طبیعی رخ داد که ۷۹ هزار واحد مسکونی  احداث و  ۸۳ هزار واحد مسکونی تعمیر شد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 42802

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر