با تک نرخی شدن قیمت دلار رانت‌های موجود برطرف می‌شود

مسئول قرارگاه سیاسی دانشگاه خوارزمی طی یادداشتی نوشت: با تک نرخی شدن قیمت دلار رانت‌های موجود برطرف می‌شود.

با تک نرخی شدن قیمت دلار رانت‌های موجود برطرف می‌شود

گیلان خبر: محراب نجعی نژاد مسئول قرارگاه سیاسی دانشگاه خوارزمی در خصوص نوسانات قیمت دلار، یورو، پوند و سایر ارزهای رایج در کشور یادداشتی نوشت.

متن یادداشت به شرح زیر است:

به نام خداوند جان و خرد نرخ ارز همواره یکی از دغدغه های سرمایه گذاری و بازرگانی در کشور ایران است، با توجه به نوسانات نرخ ارز به خصوص قیمت دلار، یورو، پوند و سایر ارزهای رایج باعث می‌شود سرمایه گذاران و بازرگان ها با مشکلات مختلفی در این زمینه روبرو شوند، با تک نرخی شدن قیمت ارز به خصوص قیمت دلار بسیاری از رانت های موجود در قیمت ارز برطرف خواهد شد اما داشتن نوسان در قیمت ارز به دلیل اقتصاد نفتی و بیمار ایران به این زودی ها برطرف نخواهد شد، توجه داشته باشید زمانی که صادرات نفت ایران به ۵۰۰ هزار بشکه در روز رسید قیمت دلار روی ۳۸۰۰ قرار داشت و اینکه این قیمت با وجود فشار انتظاری برای قیمت های بالاتر شکل گرفته بود و به محض توافق برجام قیمت روی حدود ۳۰۰۰ تومان نشست.

با اجرای برجام روابط بانکی خاصی شکل نگرفته که کشور برای از دست دادن آن نگران باشد، پول نفت بر خلاف گذشته در مواردی کارآمد تر هزینه می‌شود که در این مورد باید از فعالان اقتصادی دولت تشکر کرد در همین حال بزرگترین ناکارآمدی دولت فعلی که جای انتقاد دارد عدم حذف پرداخت یارانه نقدی به مردم بوده و هست که بعداً مضرات (هم برای مردم و هم برای دولت) بیشتر از منافع آن خواهد بود، با توجه به اینکه برجام احتمالاً در آخر اردیبهشت همین کارایی مختصر که در حال حاضر دارد را نیز از دست خواهد داد، می‌توان یک افزایش قیمت انتظاری را برای بازار ارز و … متصور بود.

به نظر می رسد اگر دولت در یکی، دو ســال آینده، شیب نرخ ارز را به سمت بال نگیرد، دچار مشکل می شویم و با تقویت ریال، صادرت کم خواهد شد؛ البته صرف اینکه نرخ ارز افزایش پیدا کند هم خوب نیست چراکه تورم و گرانی به دنبال دارد. یکی از مهم‌ترین اثراتی که قیمت‌گذاری جدید بانک مرکزی به همراه داشت، کنار رفتن رانت از جریان معاملات ارزی ۳ هفته اخیر بود.

در واقع، سیاست‌گذار با همسان‌سازی قیمت‌ها امکان آربیتراژ و کسب سود از اختلاف قیمت بازارها را از میان برد، همچنین بازارساز باید زمینه آربیتراژ بین دلار و یورو را از میان ببرد، اثر مهم دیگری که این قیمت‌گذاری به همراه خواهد داشت، کمک به مکانیزم کشف قیمت در بازار خواهد بود، در ۳ هفته گذشته قیمت‌های مسلط بازار بیشتر حالت اداری و دستوری پیدا کرده بودند و همین موضوع موجب شده بود که فضای بازار از شفافیت لازم برخوردار نباشد.

این در حالی است که قیمت‌گذاری جدید می‌تواند کمک کند که قیمت دلار با مکانیزم عرضه و تقاضا و از درون بازار تعیین شود، برخی فعالان این تصور را داشتند که برخی مسئولان خارج از بانک مرکزی اصرار بر کاهش قیمت داشتند؛ این در حالی بود که بیشتر کارشناسان این هشدار را مطرح می‌کردند که پایین رفتن زیاد قیمت دلار موجب می‌شود حجم زیادی از ذخایر ارزی از دست برود؛ این اتفاقات در شرایطی رخ داد که بانک مرکزی از اواخر بهمن‌ماه توانسته بود با اجرای بسته ۳ بندی ارزی خود آرامش را به بازار ارز بازگرداند. بسته ۳ بندی بانک مرکزی موجب شد که تقاضای احتیاطی تا حد زیادی از بازار کنار برود و همزمان روند افزایشی قیمت قطع شود.

محراب نجعی نژاد

مسئول قرارگاه سیاسی دانشگاه خوارزمی


منبع:باشگاه خبرنگاران

کد مطلب: 42904

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر