رئیس اتاق تعاون ایران در جمع خبرنگاران:

بانک مرکزی باید سیاست تک نرخی شدن ارز را زودتر ا جرا می‌کرد

رئیس اتاق تعاون ایران با تاکید بر اینکه بانک مرکزی باید سیاست‌ تک نرخی شدن ارز را زودتر اجرا می‌کرد، گفت: نه تنها بخش تعاون بلکه سایر بخش‌های اقتصادی از نوسانات ارز دچار چالش شدند.

بانک مرکزی باید سیاست تک نرخی شدن ارز را زودتر ا جرا می‌کرد

گیلان خبر: بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران با حضور در جمع خبرنگاران به اهمیت موضوعات اقتصادی در  بیانات مقام معظم رهبری اشاره کرد و اظهار داشت: نزدیک به 20 سال است که مقام معظم رهبری عناوین اقتصادی برای شعار سال انتخاب می‌ کند و اهمیت اقتصاد کشور در نامگذاری شعارهای سال و بیانات ایشان کاملا مشهود است.

وی با اشاره به اینکه اتاق تعاون ایران یکی از مخاطبین اصلی عنوان شعار سال مبنی بر حمایت از کالای ایرانی است ، افزود: قطعا وظیفه سنگین‌تری نسبت به گذشته بر دوش تعاونگران احساس می‌شود و در این زمینه نیازمند انسجام و برنامه‌ریزی دقیق برای تحقق شعار سال هستیم.

عبداللهی با اشاره به اینکه بخش تعاون نزدیک‌ترین بخش به عناوین اقتصادی در زمینه حمایت از تولید داخلی است، گفت: برای خود تکلیف می‌دانیم که در زمینه حمایت از کالای ایرانی اقدامات اثربخشی انجام دهیم.

رئیس اتاق تعاون ایران تاکید کرد: 90 درصد از قوانین بخش تعاون در زمینه سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی، سند توسعه بخش تعاون و قانون تعاون اجرا نشده است و یقیناً بخشی از مشکلات عدم تحقق افزایش سهم تعاون در اقتصاد عدم اجرای قوانین است و این موضوع مختص تمام دولت‌ها می‌شود که در این زمینه توجهی نکرده‌اند.

وی با بیان اینکه بیش از 80 درصد اقتصاد کشور در اختیار دولت بوده و فضایی برای توسعه بیشتر بخش خصوصی باقی نمی‌ماند، گفت: طبق اهداف از پیش تعیین شده باید 25 درصد از سهم تعاون اختصاص پیدا کند اما تحقق این امر  الزاماتی از جمله تامین مالی بلند مدت و پایدار دارد.

وی گفت: بانک توسعه تعاون به عنوان تنها بانک تخصصی پاسخگوی نیازهای عمده تعاونی‌ها نیست و سرمایه آن برخلاف  تاکید قانون از 500 میلیارد تومان فراتر نرفته است.

وی گفت: عدم اجرای قوانین قطعا بخش زیادی از ظرفیت‌های تعاون کشور را تحت‌الشعاع قرار داده است اما این موضوع باعث نشده که از ظرفیت‌های خوب و بزرگ این بخش استفاده نکنیم.

عبداللهی گفت: قطعا با استفاده از توانمندی‌های بخش تعاون برای تحقق هرچه بیشتر شعار سال تلاش می‌کنیم.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که نوسانات نرخ ارز چه میزان تاثیرگذاری بر اقتصاد شرکت‌های تعاونی گذاشته است گفت: قطعا نوسان نرخ ارز در تمام بخش‌ها چالش جدی ایجاد می‌کند اما طبق وعده‌‌هایی که بانک مرکزی داده باید ارز تک نرخی شود.

وی گفت: اقدامی که دولت برای تک نرخی شدن ارز در پیش گرفته باید در سال‌های گذشته دنبال می‌شد و قطعاً شاهد چنین وضعیتی در صورت اجرای سیاست‌های صحیح نبودیم.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 43112

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر