عضو کمیسیون بودجه:

نرخ محاسباتی ارز در قانون بودجه ۴۰۵۰ تومان است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دولت نرخ ارز محاسباتی بودجه ۹۷ را ۳۵۰۰ تومان پیش بینی کرد اما در قانون ۴۰۵۰ تومان برآورد شد.

نرخ محاسباتی ارز در قانون بودجه ۴۰۵۰ تومان است

گیلان خبر: محمد حسینی درباره اینکه با افزایش درآمدهای نفتی از حیث افزایش قیمت نفت آیا درآمدهای بودجه نیز افزایش خواهد یافت،‌ اظهار داشت: طبق بودجه سال 97 دولت می‌تواند حدود 107 هزار میلیارد تومان از محل واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای که بخش اعظم آن نفت و میعانات گازی است، درآمد کسب کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: در صورتی که قیمت نفت از متوسط مفروض شده یعنی 55 دلار در هر بشکه بالاتر برود، درآمدهای مازاد طبق قانون به حساب ذخیره ارزی خواهد رفت و امکان استفاده آن در بودجه جز از راه قانون وجود ندارد.

این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که نرخ تسعیر ارز در لایحه بودجه 3500تومان پیش‌بینی شد اما اکنون با تک نرخی شدن ارز 4200 تومان محاسبه شده است، تصریح کرد: آنچه در بودجه به عنوان نرخ تسعیر ارز وجود دارد برای محاسبات درآمدی است و رقم آن 3500 تومان نیست؛ مسئولان در یکی از ردیف‌های درآمدی بودجه تحت عنوان مابه‌التفاوت نرخ ارز ناشی از صادرات نفت بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرده بودند که مجلس با آن مخالفت کرد.

حسینی یادآور شد: این ردیف درآمدی به عنوان دارایی‌های بانک مرکزی پیش‌بینی شده و رقم 15 هزار میلیارد تومان در آمد از این محل احتمالا وجود خواهد داشت که از طرفی دولت بتواند با اخذ مالیات آن بخشی از درآمدها را تامین کند.

وی افزود: با محاسباتی که صورت گرفته نرخ ارز محاسباتی در بوده سال 97 حدود 4050 تومان است و نه 3500 تومان.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 43503

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر