عضو هیأت مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق:

خاموشی‌های برق در راه است/ توقف قراردادهای B.O.T در صنعت برق

عضو هیأت مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق با بیان اینکه با عقب ماندن از تعمیرات نیروگاهی به احتمال زیاد خاموشی برق در کشور رخ خواهد داد، گفت: مطالبات تولیدکنندگان برق از دولت 25 هزار میلیارد تومان است که این رقم موجب ایجاد مشکلات زیادی در تولید برق می‌شود.

خاموشی‌های برق در راه است/ توقف قراردادهای B.O.T در صنعت برق

گیلان خبر: احمد مطهری با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه مشکلات تولیدکنندگان خصوصی برق اگر حل نشود یا امسال و یا قطعاً سال آینده خاموشی رخ خواهد داد، گفت: در حال حاضر 56 درصد برق کشور توسط شرکت‌های خصوصی تولید می‌شود و وقتی یک مطالبه 25 هزار میلیارد تومانی از دولت در میان باشد قطعاً مشکلاتی در تولید و تعمیرات نیروگاهی رخ خواهد داد.

وی با اشاره به اینکه ممکن است اوراق خزانه اسلامی روش مناسبی برای بخشی از مطالبات باشد اما حجم مطالبات به حدی بالا است که این پرداخت‌ها نمی‌تواند مشکلات را حل کند، اظهار داشت: وقتی حجم مطالبات از دولت و وزارت نیرو افزایش می‌یابد نیروگاه‌ها و شرکت‌های خصوصی توانایی پرداخت حتی حقوق را هم نمی‌توانند داشته باشند، بنابراین از برنامه تعمیرات نیروگاهی نیز عقب می‌مانند.

مطهری خاطرنشان کرد: وقتی نیروگاه‌ها به موقع اورهال و تعمیر اساسی نمی‌شوند احتمال بروز حوادث به شدت افزایش می‌یابد و در زمان اوج مصرف واحدهایی از مدار خارج و خاموشی رخ خواهد داد.

مطهری با تأکید بر اینکه اولین برق خصوصی تولید شده از سال 84 وارد مدار شد، گفت: در همان سال‌ها قراردادهای بلندمدت مناسبی از سوی وزارت نیرو به روش B.O.T (احداث، بهره‌برداری، واگذاری) به امضاء رسید اما در همان سال‌ها تنها 3 نیروگاه جنوب اصفهان، پره‌سر و فارس به این روش به مرحله امضای قرارداد رسیدند.

مطهری خاطرنشان کرد: علیرغم افزایش قیمت سایر کالاها و رشد نرخ تورم فروش برق در بورس انرژی به لحاظ نفوذ مدیران دولتی وزارت نیرو همچنان پایین‌تر به شرکت‌های توزیع فروخته می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه طی چند سال گذشته 30 تا 40 درصد تعرفه برق افزایش یافته اما به هیچ وجه این افزایش قیمت‌ها تأثیری بر پرداخت مطالبات از سوی وزارت نیرو به نیروگاه‌های خصوصی نداشته است، گفت: اگر چه معتقد هستیم تعرفه برق باید افزایش یابد و به قیمت تمام شده نزدیک شود اما این افزایش قیمت‌ها هیچ مزیتی در بهبود شرایط شرکت‌های خصوصی تولیدکننده برق ندارد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 43739

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر