معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی:

کاهش بارندگی تولید نیروگاه‌‌های برقابی رایک سوم کاهش داد

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی خبر داد: به دلیل کاهش بارندگی ها منابع تولید برق کاهش یافته است به طوری که سال گذشته نیروگاه‌های برق‌آبی ۹ هزار و ۳۰۰ مگاوات تولید برق داشته‌اند و امسال این عدد به ۶ هزار مگاوات رسیده است.

کاهش بارندگی تولید نیروگاه‌‌های برقابی رایک سوم کاهش داد

گیلان خبر: همایون حائری در بیست و سومین کنفرانس ملی شبکه‌های توزیع برق با تأکید بر اینکه امسال تابستان برای گذر از بحران خاموشی، چالش‌های زیادی خواهیم داشت، گفت: یکی از مسائل بسیار مهم این است که با خرد جمعی و کارهای مهندسی بتوانیم تابستان سخت امسال را بدون وجود خاموشی پشت سر بگذاریم، بنابراین امسال زمان مناسبی است تا بخش توزیع برق با اقدامات خود به صورت شاخص‌تری خودنمایی کند. 

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با تأکید بر اینکه با اقدامات صورت گرفته در بخش توزیع برق،‌ سال گذشته توانستیم تلفات برق را از ۱۵ درصد به ۱۰.۷ درصد کاهش دهیم، گفت: این کاهش تلفات موجب شد تا سالانه ۱۰ میلیارد کیلووات ساعت صرفه‌جویی انرژی صورت گیرد. 

وی افزود: یکی از اقدامات بسیار شاخصی که با کمک بخش خصوصی و دانشگاهی‌ها در حوزه توزیع انجام شد، مدرن‌ کردن شبکه‌های توزیع بود، اما باید به این مسئله توجه کنیم که تکنولوژی موضوعی است که باید مورد پایش و ارزیابی قرار گیرد. 

وی ادامه داد: حمایت از ساخت داخل و خودکفایی بیشتر در بخش توزیع از دیگر مسائلی بود که طی سال گذشته شاهد آن بودیم و امیدواریم تا با انجام این اقدامات بتوانیم به تعهدات خود برای ارائه خدمات بهتر به مردم افزایش دهیم.  

حائری با اشاره به چالش‌های امسال در زمان پیک برای گذر از بحران کمبود انرژی گفت: می‌توان با خرد جمعی و کارهای مهندسی، تابستان سخت امسال را بدون خاموشی پشت سر بگذاریم، پس امسال زمان مناسبی است تا بخش توزیع با اقدامات خود به صورت شاخص‌تری خودنمایی کند. 

وی تأکید کرد: در تابستان و در زمان پیک مصرف، نیاز به تمرکز و یکپارچگی در بخش توزیع داریم، چرا که به دلیل کاهش بارندگی‌ها، میزان منابع تولید برق کاهش یافته که این مسئله مسئولیت بخش توزیع را سنگین تر می‌ کند. 

حائری خاطرنشان کرد:‌ در حالی که سال گذشته ۹ هزار و ۳۰۰ مگاوات توسط نیروگاهای برق‌آبی تولید صورت گرفته بود، به دلیل کاهش بارندگی در ابتدای امسال این میزان به ۵ هزار مگاوات رسید، اما با بارش‌های اخیر این میزان یک مقدار بهبود پیدا کرد و به ۶ هزار مگاوات رسید. 

وی تأکید کرد: این آمار نشان می‌دهد ۳ هزار و ۳۰۰ مگاوات کمبود تولید برق در بخش نیروگاهای برق‌آبی داریم.

حائری افزود: در این شرایط لازم است تا بخش توزیع برنامه‌های  جدی‌تری را پیاده‌سازی کند تا با چالش‌های جدیدی مواجه نشویم. 

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با تأکید بر اینکه این مسئله که از آبان‌ماه سال ۹۶ تا روز گذشته ۳.۷ میلیارد کیلووات ساعت صرفه‌جویی انرژی در بخش توزیع برق صورت گرفته است، گفت: این عدد اگر در قالب سه ماه در نظر گرفته شود یعنی روزانه ۲۰۰ مگاوات صرفه‌جویی صورت گرفته است که امیدواریم امسال نیز بتوانیم با انجام این صرفه‌جویی این چالش‌های پیش رو را پشت سر بگذاریم. 

وی به استفاده از کنتورهای هوشمند و مدیریت چاه‌های کشاورزی اشاره کرد و گفت: تولید حداکثری از مولدهای خودمصرف و همچنین همکاری مردم، عاملی شد که بتوانیم مدیریت مصرف در بخش توزیع برق را داشته باشیم. 

حائری تأکید کرد: با جلساتی که با مدیران بخش توزیع برق داشته‌ایم، قرار بر این شد تا در تابستان امسال طرح ذخیره عملیاتی را با شدت بیشتری دنبال کنیم تا تمام مشترکان دیماندی یا همان مشترکان بزرگ صنعتی از طرح ذخیره عملیاتی استفاده کنند. 


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 43813

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر