پژوهشگر حوزه جمعیت خبر داد

شیطنت‌های آماری برای کتمان بحران آینده جمعیتی کشور

پژوهشگر حوزه جمعیت گفت: برخی دست‌اندرکاران ارائه تحلیل‌های جمعیت هستند و هدف آنها عادی نشان دادن شرایط بحرانی جمعیت در سال‌های آینده است و به این منظور شیطنت‌هایی در ارائه آمار انجام می‌دهند.

شیطنت‌های آماری برای کتمان بحران آینده جمعیتی کشور

گیلان خبر: محمدجواد محمودی پژوهشگر حوزه جمعیت در هشتصد و نوزدهمین جلسه شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده با موضوع جمعیت که در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، با بیان اینکه عمداً یا سهواً آمارهای جمعیتی توسط برخی کارشناسان خلاف واقع ارائه می‌شود، اظهار کرد: برخی کارشناسان به دنبال عادی‌سازی وضع جمعیت کشور هستند؛ دو سال است که در خصوص کاهش نرخ موالید آماری در کشور ارائه نمی‌شود در حالی که به تکرار آمار ازدواج و طلاق در سال بدون اینکه ضرورت داشته باشد، اعلام می‌شود.

وی افزود: برخی دست‌اندرکاران ارائه تحلیل‌های جمعیت هستند و هدف آنها عادی نشان دادن شرایط بحرانی جمعیت در سال‌های آینده است و به این منظور شیطنت‌هایی در ارائه آمار انجام می‌دهند. برای مثال در سال 2010 نرخ باروری طبق آمار رسمی 1.77 بود و در سال 2012 به ناگهان 1.89 اعلام شد و بر اساس این اختلاف آمار پیش‌بینی 31 میلیونی جمعیت توسط سازمان ملل متحد به 55 میلیون نفر رسید تا مشکل جمعیتی انکار شود.

محمودی اضافه کرد: سال 2015 به این تحریف آمار اعتراض کردیم و آمار واقعی را به سازمان ملل ارائه دادیم که دوباره بر اساس آن، آمارهای سازمان ملل اصلاح شد که همچنان بحران جمعیتی در آینده کشور را تأیید می‌کرد.

این جمعیت‌پژوه با بیان اینکه آمار نرخ باروری 5 سال منتهی به 95، دو اعلام شده است، گفت: برخی به هیأت دولت و سازمان برنامه و بودجه اعلام کردند که با توجه به این آمار ما به نرخ جانشینی رسیده‌ایم در حالی که نرخ جانشینی در کشورهای مختلف دنیا 2.1 است و برای ایران این نرخ احتمالاً بیش از این عدد است.

وی تصریح کرد: شیطنت جمعیتی دیگری در روزنامه اطلاعات صورت گرفت که در تیتر شماره یک این روزنامه بحران آب با رشد جمعیت مرتبط دانسته شد و هیچ کس به این ادعای غیرعلمی جمعیت هراسی پاسخی نداد.

محمودی با اشاره به گزارش غیرواقعی جمعیت در سال 94 خاطرنشان کرد: در آن سال برخی مدعی شدند رشد جمعیت تا سالیان آینده ادامه خواهد یافت تا نگرانی‌ها را نسبت به این مسئله کمرنگ کنند اما واقعیت آمار مراکز آماری سازمان‌های جهانی و نهادهای داخلی اینگونه گزارش‌ها را تائید نمی‌کند.

این جمعیت‌پژوه ادامه داد: برخی حتی پا را فراتر گذاشته و در ارائه آمار به مسئولان از فتوشاپ و جعل آمار استفاده کردند و آمار مرکز آمار را خلاف واقع به مسئولان نشان دادند؛ همه این تلاش‌ها به منظور دور شدن اذهان از واقعیت بحران جمعیت آینده کشور است که برخی علاقه ندارند برای آن برنامه‌ریزی شود.

در این نشست زهرا آیت اللهی رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده اظهار داشت: در بررسی‌هایی که در بحث جمعیت انجام دادیم مشخص شد اقدامات خوبی در برخی دستگاه‌ها از جمله آموزش و پرورش و آموزش عالی انجام شده است اما به صورت کلی این اقدامات امیدوارکننده نیست.

وی افزود: طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده چند سال است در مجلس مانده و به جایی نرسیده است و از سوی دیگر برخی مسائل مطرح شده با یکدیگر همپوشانی دارند. این طرح لازم است سریع تر اصلاح شده و مورد توجه قرار بگیرد.

آیت اللهی اضافه کرد: میزان ازدواج‌ها کاهش یافته، طلاق‌ها نیز با آمار متفاوتی افزایش یافته و سن ازدواج نیز بالا رفته است که همه این اتفاقات به کاهش فرزندآوری و جمعیت در کشور منجر شده است.

در پایان این جلسه از افرادی که در حوزه سیاست‌های جمعیتی کشور تلاش کرده‌اند، تقدیر شد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 44051

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر