رئیس اتحادیه کفش‌ ماشینی:

سیاست‌های جدید ارزی دولت، صادرات را سخت‌تر کرد

رئیس اتحادیه کفش‌‌های لاستیکی و ماشینی با اشاره به مشکلات تولید گفت: پس از ابلاغ و اجرای سیاست‌های جدید ارزی، صادرات نسبت به 3 ماه گذشته 50 درصد سخت‌تر شده است.

سیاست‌های جدید ارزی دولت، صادرات را سخت‌تر کرد

گیلان خبر: علی اژدرکش با بیان اینکه اگرچه امسال در راستای منویات مقام معظم رهبری با عنوان سال «حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری شده است، اما اقدامی برای حمایت از تولید کالای ایرانی که قابل مثال زدن باشد، صورت نگرفته است. 

رئیس اتحادیه کفش‌های ماشینی و لاستیکی تهران با اشاره به اینکه کشورمان به لحاظ اقتصادی و سیاسی در شرایط خاصی قرار دارد، گفت: همه قصور را نمی‌توان از سوی دولت دید، اما مسائل دست و پا گیر و قوانین سخت‌گیرانه در تولید روز به روز بیشتر می‌شود. 

وی در ادامه به موضوع مالیات بر ارزش افزوده به عنوان یکی از مسائل و مشکلات بخش تولید اشاره کرد و گفت: ما به هیچ عنوان با اخذ مالیات بر ارزش افزوده مخالف نیستم، اما این مالیات باید از مصرف‌کننده اخذ شود زیرا در هیچ جای دنیا مالیات بر ارزش افزوده از تولید‌کننده اخذ نمی‌شود. 

اژدرکش گفت: یک تولید کننده از ابتدای چرخه تامین کالا تا زمانی که کالا به دست مصرف کننده برسد، در چند مرحله بیش از 30 درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می‌کند که پرداخت این مبالغ با وضعیت نامناسب تولید برای تولید‌کننده امکان‌پذیر نیست. 

رئیس اتحادیه‌ کفش‌های لاستیکی در ادامه با اشاره به هزینه بالای تامین مالی بیان گفت: ایجاد یک شغل در صنعت کفش با سرمایه 40 تا 50 میلیون تومان میسر می‌شود، در صورتی که در صنعت خودرو با سرمایه‌گذاری 400 تا 500 میلیون تومان یک شغل ایجاد می‌شود . 

اژدرکش اظهار داشت: بنابراین فردی با سرمایه 500 میلیون تومان در صنعت کفش قادر به اشتغال‌زایی برای 10 نفر است، اما فردی با همان سرمایه‌ در صنعت خودرو برای یک نفر می‌تواند اشتغال ایجاد کند. 

وی با اشاره به اینکه هر چه تعداد افراد شاغل و کارگر بیشتر باشد، هزینه‌های سربار از جمله بیمه و سایر مسائل افزایش می‌یابد، گفت:  بنابراین سرمایه‌گذار ترجیج می‌دهد به سمت ایجاد مشاغلی برود که هزینه‌ کمتری برای وی دارد.

رئیس اتحادیه کفش‌های ماشینی و لاستیکی با بیان اینکه باید برای اشتغال‌زایی بیشتر سرمایه‌گذار را به سمت اشتغال‌زایی بیشتر تشویق کرد بیان داشت: بنابراین باید در بیمه درصدهای تشویقی و یا ضرایب هوشمند در نظر گرفت، تا سرمایه‌گذار به این سمت حرکت کند، در حالی که در شرایط کنونی کاملا وضعیت برعکس است. 

اژدرکش با اشاره به مشکلاتی در تامین ارز برای واردات مواد اولیه وجود دارد، اظهار داشت: تقریبا از 10 درخواست برای واردات مواد اولیه به یک درخواست ارز با نرخ 4200 تومان تعلق می‌گیرد و مشکلات در این زمینه زیاد است. 

وی با بیان اینکه برای توسعه تولید باید به فکر صادرات باشیم، گفت: این در حالی است که پس از ابلاغ و اجرای سیاست‌های ارزی جدید صادرات 50 درصد از 3 ماه پیش سخت‌تر شده است. 

رئیس اتحادیه کفش‌های ماشینی و لاستیکی بیان داشت: تمامی هزینه‌های یک تولید‌کننده از تامین مواد اولیه، هزینه‌ کارگری، برگزاری نمایشگاه‌ها با نرخ دلار آزاد محاسبه می‌شود، اما ارز حاصل از صادرات، صادرکننده باید به نرخی که دولت تعیین کرده است، به فروش برسد. 

وی افزود: در چنین شرایط امکان ادامه فعالیت برای تولید‌کننده و صادرکننده وجود ندارد.

اژدرکش در مورد تاثیر قاچاق در بخش تولید کفش‌های لاستیکی و ماشینی گفت: قاچاق کفش بیشتر در بخش‌های غیر چرم از قبیل کفش ورزشی و اسپرت صورت می‌گرفت، اما با توجه به اقدامات صورت گرفت، قاچاق در این بخش کنترل شده است و تاثیر موثری در صنف ما ندارد. 

وی در ادامه با بیان اینکه سه دیدگاه در مسیر حمایت از کالای ایرانی وجود دارد، گفت: برای موفقیت در تولید کالای ایرانی باید نگاه حاکمیت تسهیل کنندگی، نگاه تولید کننده تولید محصول با کیفیت و نگاه مصرف‌کننده اعتماد به کالای ایرانی باشد، تا با اتحاد این سه نگاه تولید کالای ایرانی در مسیر خوبی قرار گیرد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 44113

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر