یک کارشناس اقتصاد مطرح کرد

رشد قارچ‌گونه برندها بعد از برجام/ دولت در پرداخت تسهیلات به کارخانه‌ها نظارت کند

کارشناس اقتصاد با تأکید بر اینکه بعد از برجام برندها و مارک‌های مختلف خارجی در کشور مثل قارچ سبز شدند گفت: دولت در پرداخت تسهیلات بانک‌ها به کارخانه‌ها قضاوت کند.

رشد قارچ‌گونه برندها بعد از برجام/ دولت در پرداخت تسهیلات به کارخانه‌ها نظارت کند

گیلان خبر: محمدرضا قنبری در خصوص گره خوردن مشکلات اقتصادی کشور به موضوع برجام با اشاره به اینکه در طول 40 سال گذشته و بعد از پیروزی انقلاب تحریم‌های فراوانی شده‌ایم گفت: این تحریم‌ها برای کشور به نوعی برای کشور فرصت بوده است بنابراین توانسته‌ایم در برخی زمینه‌های علمی پیشرفت‌های چشمگیری داشته باشیم. 

وی افزود: اما آنچه که در این مدت و 5 سال گذشته از آن غافل مانده‌ایم این بوده است که بیش از اندازه به خارجی‌ها تکیه کرده‌ایم و از این بابت هم ضربه خورده‌ایم. 

این استاد بازنشسته دانشگاه با تاکید بر اینکه بسیاری از این کالاهایی که به اسم برند و مارک وارد کشور شده‌اند مشابه آن در داخل نیز تولید می‌شود اظهار داشت: متاسفانه در طی سال‌های گذشته فرهنگ استفاده از کالاهای خارجی افزایش یافته است و اتفاقا برخی از این کالاهای خارجی مشابه آن در داخل تولید و حتی با این محصولات رقابت می‌کند. 

قنبری با اشاره به اینکه بعد از برجام برندها و مارک‌های مختلفی مثل قارچ سبز شدند و در حال حاضر که آمریکا از برجام خارج و اروپایی‌ها نیز به تبعیت از آمریکا از برجام خارج می‌شوند گفت: با خروج اروپایی‌ها از برجام خبرها حاکی از تعطیلی همین برندها و مارک‌ها هستیم. 

*عدم پرداخت سهم 30 درصدی یارانه تولید در دولت نهم و دهم تولید داخل را تضعیف و کیفیت تولیدات داخلی را کاهش داد

وی افزود: متاسفانه عدم پرداخت سهم 30 درصدی یارانه تولید در دولت نهم و دهم باعث شد تا تولید داخل تضعیف و کیفیت تولیدات داخلی کاهش یابد پس حال به شدت نیازمند بازسازی و به روز شدن این واحدهای تولیدی هستیم. 

یک کارشناس اقتصاد اضافه کرد: نداشتن راهبردهای اقتصادی و نداشتن تجربه‌های اقتصادی مسئولان باعث شده تا متاسفانه تسهیلات برای ایجاد کارآفرینی و ایجاد فضای کسب و کار به افراد بدون تجربه و به صرف داشتن رابطه‌ها داده شود تا خبری از کسب و کار و فرصت شغلی نباشد. 

قنبری اضافه کرد: در وزارت امور اقتصادی و دارایی صرف داشتن مدرک دکتری برای شخص وزیر کافی نیست بلکه شرط کافی این است که وزیر اقتصاد بازار و تولید را به خوبی بشناسد و تصمیماتی اتخاذ کند که کارآفرینی ایجاد و موانع کسب و کار رفع شود. 

وی با تاکید بر اینکه باید رابطه دانشگاهی‌ها و دانشجویان را با اقتصاد مقاومتی پیوند دهیم گفت: مجلس در کنار تدریس دانشجویان برای درک بهتر اقتصاد مقاومتی باید موانع ایجاد کسب و کار را برطرف و رفع کند. 

وی افزود: پس باید تسهیلات برای ایجاد فضای کسب و کار به افرادی که دارای طرح و ایده هستند اعطا شود تا درنهایت این تسهیلات یک تولیدکننده را موفق و آن ایده به تولید انبوه برسد. 

قنبری خاطرنشان کرد: برای رسیدن به هدف نیازمند برنامه‌ریزی بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت هستیم پس اگر می‌خواهیم در ایجاد کارآفرینی و ایجاد کسب و کار در طولانی مدت موفق باشیم باید آموزش و پرورش کارآفرینی را به صورت علمی به دانش‌آموزان آموزش دهد و به گونه‌ای فرهنگ‌سازی کند که مردم ایران به کالای تولید داخل احترام بگذارند. 

*از کارشناسان و نخبگانی که به صورت عملی کارآفرینی را لمس کرده و آن را تجربه کرده‌اند از تجربیات آنها استفاده کند

این کارشناس اقتصاد با اشاره به اینکه دولت باید از کارشناسان و نخبگانی که به صورت عملی کارآفرینی را لمس کرده و آن را تجربه کرده‌اند از تجربیات آنها استفاده کند ادامه داد: برای برنامه‌های کوتاه مدت نیز باید صنایع و بخش کشاورزی را حمایت کند و همانطور که به خاطر کمبود بارش و کاهش منابع آب زیرزمینی رشد خوبی در کسب تجربه در کشت گلخانه‌ای داشته و حرکت‌های خوب و انقلابی کرد‌ایم، می‌توانیم در بخش صنعت نیز به خوبی خود را از این وضعیت خارج و فرصت‌ شغلی مناسبی ایجاد کنیم. 

قنبری اضافه کرد: در بخش صنعت و معدن و خودرو هر روز با یک تهدید مواجه می‌شویم بنابراین با یک برنامه‌ریزی استراتژیک هم برای بخش کشاورزی و هم برای صنعت می‌توانیم حرکت رو به جلویی بدون اتکا به خارج از کشور داشته باشیم. 

وی تاکید کرد: متاسفانه تسهیلاتی که از سوی بانک‌ها برای کارآفرینی و کسب و کار پرداخت می‌شود دارای ایراداتی است چرا که سیستم بانکی در ازاء پرداخت تسهیلات به کارفرمایان و کارخانه‌داران درخواست 10 درصد سپرده‌گذاری بلند مدت می‌کند پس باید پرسید این همه پول که باید صرف تولید شود چرا به راحتی دور ریخته می‌شود و به افرادی که به هیچ وجه تجربه کارآفرینی ندارند پرداخت می شود. 


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 44375

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر