از سوی موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار می‌شود

همایش مدل‌های تحقق اقتصاد مردمی مبتنی بر اقتصاد مقاومتی

نشست مدل‌های تحقق اقتصاد مردمی مبتنی بر اقتصاد مقاومتی از سوی موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار می‌شود.

همایش مدل‌های تحقق اقتصاد مردمی مبتنی بر اقتصاد مقاومتی

گیلان خبر: همایش مدل‌های تحقق اقتصاد مردمی مبتنی بر اقتصاد مقاومتی روز چهارشنبه 23 خرداد 1397 از ساعت 16 تا 18:30 از سوی موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی در تهران برگزار می‌شود.

با توجه به تجربیات موفق نقش‌آفرینی عمومی مردم در عرصه‌های سیاسی- اجتماعی و دفاعی یک سؤال همواره مطرح این است که آیا الگویی وجود دارد که از طریق پیاده‌سازی آن مردم به طور گسترده و همگانی در پیشرفت اقتصادی کشور ایفای نقش نمایند؟ چگونه می‌توان الگویی ارائه داد که در آن مرد و زن، بزرگ‌سال و کهن‌سال و حتی کوچک‌سال، حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای، روستایی و شهری، قدرتمند و مستضعف در اقتصاد کشور ایفای نقش کنند؟ آیا می‌توان بستری را طراحی کرد که انعطاف لازم جهت مشارکت همه اقشار مردم در خلق ارزش اقتصادی را فراهم سازد؟

«اقتصاد مردمی»، اقتصادی است که در آن امکان نقش‌آفرینی وسیع، عمومی، عادلانه، شفاف و تبعیض ناپذیر آحاد مردم یک جامعه متناسب با توانمندی هر یک از آن‌ها در هر زمان و مکان را در راستای خلق ارزش اقتصادی و پیشرفت جامعه فراهم می‌آورد.

اقتصاد مردمی نظامی شبکه‌ای با ارتباطات نامتقارن است که مبتنی بر اصول توحیدی اسلام و با استفاده از مالکیت مختلط، عقود اسلامی و فناوری نوین فرصت مشارکت وسیع و استثناءناپذیر مردم را (حتی الامکان) مستقل از زمان و مکان چنان فراهم می‌کند که مردم قادر باشند، ضمن تعاون-مسابقه‌ای جهادی و نوآورانه در فعالیت‌های اقتصادی به رفع احتیاجات مردم پرداخته و با توجه به مطلوبیت خروجی تولید شده – و نه اعتبار تولید‌کننده- کسب منفعت (مادی و معنوی) کنند و از این طریق دوام و قوام جامعه و پیشرفت استوار آن را تضمین کنند.

این اقتصاد در حالت چشم‌اندازی مطلوب خود وضعیتی را محقق می‌کند که در آن «هر فرد از جامعه، در هر زمان و هر مکان قادر باشد به هر اندازه و هر طریق که تمایل دارد در اقتصاد مشارکت کرده و از منفعت آن بهره‌مند شود. برآیند چنین حالتی رفع احتیاجات، دوام و قوام جامعه و پیشرفت استوار آن خواهد بود».

وظیفه حکومت برای تحقق اقتصاد مردمی، این است که شرایط فعالسازی کلیه امکانات، منابع مالی، سرمایه‌های انسانی و علمی کشور را در فعالیت‌های اقتصادی فراهم کرده و در شرایط بحران‌های اقتصادی کنونی این سرمایه‌های عظیم مردمی را به جنبش درآورد؛ اما پیاده‌سازی این دست از اهداف و راهبردها، بدون پی‌ریزی نظام منسجم و هدفمند اقتصاد مردمی و طراحی سازوکارهای مناسب آن میسر نخواهد بود.

در نشست «مدل‌های تحقق اقتصاد مردمی مبتنی بر اقتصاد مقاومتی» با توجه به نیاز کشور عزیزمان ایران در مقطع کنونی و لزوم تئوری‌پردازی بومی در راستای ارائه الگوهای کارای اقتصادی مبتنی بر آموزه‌های اسلامی و دستاوردهای بشری به «تبیین دیدمان اقتصاد مردمی» و «مدلهای بومی کسب‌وکار مردمی» اختصاص یافته است.

در این نشست، سعی خواهد شد ضمن بررسی و تبیین ریشه‌های اسلامی و فلسفه اقتصاد مردمی تمرکزی قابل توجه بر ارائه نسخه‌های عملیاتی از طریق ارائه راهبردها، نظامات خرد و کلان و مدل‌های فعالیت عملیاتی داشته باشیم.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 44471

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر