کارشناسان مطرح کردند

۴۰ درصد نوشت افزار کشور تولید داخل است

بر اساس گفته کارشناسان و مسئولان، ظرفیت تولید نوشت افزار داخلی در ۲ سال اخیر با تأکید بر اقتصاد مقاومتی از ۲۰ درصد به ۴۰ درصد رسیده است.

۴۰ درصد نوشت افزار کشور تولید داخل است

گیلان خبر: موسی فرزانیان در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: در صورت ادامه حمایت‌ها می‌توان این درصد را افزایش یافت.

وی گفت: روند طولانی ورود مواد اولیه تا تولید از دغدغه های تولیدکنندگان نوشت افزار کشور است. 

فرزانیان افزود: تولیدکنندگان مداد وابسته به واردات چوب مداد هستند و روند واردات آن ماه ها طول می‌کشد و مواد اولیه آن هم مدت زیادی در گمرک می‌ماند.

وی با اشاره به افزایش قیمت دفترچه گفت: کاغذ مورد نیاز تولیدکنندگان پارسال با دلار 3 هزار و 600 تومانی وارد می‌شد که امسال این مبلغ به 4 هزار و 200 تومان افزایش یافته است و علاوه بر آن بالا رفتن هزینه حمل و نقل و ترخیص مواد اولیه باعث افزایش قیمت دفترچه شده است.

مدیرکل برنامه ریزی، تأمین، توزیع و تنظیم بازار هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: مجموع ثبت سفارش پارسال 28 میلیون تن بود که امسال تاکنون 50 میلیون تن ثبت سفارش شده است و دغدغه‌ای در این زمینه وجود ندارد. 

محمدرضا کلامی افزود: ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه تنها به تولیدکنندگان اصلی نوشت افزار تعلق می‌گیرد. 
وی گفت: مجموع نیاز کاغذ کشور امسال 360 هزار تن است که در 5 ماه نخست بیش از 50 درصد آن تأمین شده است.

کلامی با اشاره به فعالیت بیش از 350 واحد تولیدکننده دفترچه افزود: در سال تحصیلی جدید دست کم نیازمند یکصد و 40 میلیون دفترچه هستیم که تنها 50 میلیون آن در 4 واحد تولیدی دفترچه تولید می‌شود.

وی گفت: صادرات دفترچه های تولیدی هم ممنوع شده تا یارانه‌ای که دولت به کاغذ می‌دهد فقط در داخل کشور مصرف شود.

ابوالفضل روغنی رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران هم گفت: نیاز کاغذ نوشت افزار کشور 380 هزار تن است که 180 هزار تن آن تولید داخل است و بقیه وارد می شود.

سید یاسر رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی هم گفت: 14 پرونده درباره احتکار کاغذ در کشور داشتیم که رسیدگی و احکامشان صادر شده است و کاغذ احتکار شده آنها به بازار توزیع شده و برخی در حال توزیع است.

محسن کوهکن عضو کمیسیون صنعت، معدن و تجارت مجلس هم در این برنامه گفت: دولتمردان و مسئولان باید در پاسخگویی به مردم درباره مسائل اقتصادی کشور فعالتر باشند.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 44924

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر