نرخ رشد اقتصادی زنگ هشدار رکود را به صدا درآورد + سند

جزئیات رشد اقتصاد در فصل بهار امسال حکایت از شروع مجدد رکود اقتصادی در بخش‌های مختلف اقتصاد دارد.

نرخ رشد اقتصادی زنگ هشدار رکود را به صدا درآورد + سند

گیلان خبر: رشد اقتصادی فصل بهار امسال طبق پیش‌بینی‌ها با افت شدید روبرو بود. اجزای رشد تولید ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰ نشان از کاهش نرخ رشد نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ دارد.

گروه کشاورزی

بخش کشاورزی از ۳.۱ درصد در بهار ۹۶ به منفی یک رسید در این گروه کاهیگیری رشد ۵.۸ درصد را تجربه کرده است. 

گروه صنعت 

معدن، استخراج نفت و گاز طبیعی علی رغم کاهش محسوس نرخ آنها اما بازهم نرخ مثبت دارند. در این بخش صنعت از ۶.۵ درصد فصل بهار ۹۶ به منفی ۱.۱ درصد تنزل کرده است. بخش ساختمان نیز طبق گزارش‌های منتشر شده مبنی بر کاهش پروانه‌های ساختمانی مجددا با ثبت رقم منفی یک درصد به رکود بازگشت.


ماخذ: مرکز آمار ایران

گروه خدمات

این بخش که پیشگام در نرخ رشد اقتصادی است در این مدت با کاهش زیرگروه روبرو بود.

رشد اقتصادی بدون نفت از ۶ درصد بهار سال ۹۶ به ۱.۹ درصد کاهش یافته است.

بخش رشد محصول ناخالص داخلی کشور و اجزای هزینه نهائی به قیمت‌های ثابت سال پایه: 1390

هزینه مصرف نهایی خصوصی و دولت در حال کاهش است و تشکیل سرمایه ثابت ناخالص که نشان از تحرک و رونق برای جذب و گردش سرمایه در بخش مولد تلقی می‌شود، به ۰.۳ درصد کاهش یافت. این بدان معنا است که تقاضا از سوی بخش خصوصی و حتی دولت در حال کاهش است.

روند آمار اجزا رشد اقتصادی حکایت از رکود اقتصادی دارد که مرکز پژوهش‌های مجلس و دیگر نهادها نیز بر آن تاکید دارند.


ماخذ: مرکز آمار ایران

با وجود کاهش رشد اقتصادی، خالص صادرات کالاها و خدمات به دلیل افزایش قیمت ارز و رشد صادرات روند مثبتی دارد و از منفی ۷.۶ در بهار ۹۶ به ۷.۹ درصد مثبت شد. علاوه بر این واردات نیز با مشکلات عدیده‌ای ناشی از کاهش تخصیص و تامین ارز روبرو بوده و با کاهش ۸.۳ درصد همراه است.

نگرانی از تحریم‌های آینده، نوسان شدید ارزی و هرج و مرج در تامین کالا مورد نیاز داخل باعث شده موجودی انبارها که پیشتر به خاطر رکود و کمبود تقاضا رشد ۲۱۶.۳ درصدی در بهار ۹۶ داشت در بهار امسال به منفی ۶۷.۱ درصد برسد.

مرکز پژوهش‌های مجلس پیش‌‌بینی کرده در سال 1397 رشد اقتصادی ایران با در نظر گرفتن سناریوی اول 0.5- و سناریوی دوم 2.8- درصد باشد.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 45162

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر