رئیس سازمان فضایی ایران تشریح کرد

آخرین وضعیت تمام ماهواره‌های ایرانی/ امسال پرتاب ماهواره خواهیم داشت

رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به اینکه ۳ ماهواره ایرانی برای پرتاب به فضا کامل شده، گفت: ماهواره دوستی مراحل سازگاری با پرتابگر را به پایان رسانده و منتظر مجوز پرتاب است و امسال پرتاب خواهد شد.

آخرین وضعیت تمام ماهواره‌های ایرانی/ امسال پرتاب ماهواره خواهیم داشت

گیلان خبر:​ مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران در یک نشست خبری به مناسبت هفته جهانی فضا، آخرین وضعیت تمام ماهواره‌های ایرانی را تشریح کرد و اظهار داشت: سه ماهواره بومی کامل و آماده شده است.

وی‌ ادامه داد: ماهواره دوستی، مرحله سازگاری با پرتابگر را طی کرده و آماده پرتاب است و منتظر مجوز پرتاب هستیم که ان‌شاءالله اخبار خوشی خواهیم داشت.

براری گفت: ماهواره پیام نیز که متعلق به دانشگاه امیرکبیر است یک ماهواره عملیاتی با دقت ۴۰ متر است که در مدار ۵۰۰ کیلومتری قرار می‌گیرد و طول عمر ماندگاری دو سال دارد. این ماهواره نیز کامل شده و اکنون در حال طی فرایندهای سازگاری با پرتابگر است که در صورت انجام سازگاری مجوزهای قانونی برای پرتاب را خواهیم گرفت.

رئیس سازمان فضایی ایران افزود: ماهواره مخابراتی ناهید ۱ کامل شده و در حال طی فرایندهای سازگاری با پرتابگر است که پس از کامل شدن سازگاری ان‌شاءالله مجوز پرتاب را خواهیم گرفت.

وی اضافه کرد:‌در دولت یازدهم کاوشگر پژوهش را پرتاب کردیم، در سال ۹۳ ماهواره فجر و در مرداد ۹۶ ماهواره‌بر سیمرغ پرتاب شدند و امسال نیز ان‌شاءالله شاهد پرتاب ماهواره‌ها خواهیم بود.

براری اظهار داشت: با توجه به اینکه این روند طولانی شده در حال گذر از ماهواره‌های تحقیقاتی به عملیاتی با کمک متخصصان داخلی هستیم و زمان فشرده‌ای برای کارشناسان ما است، به‌طوری که پیشرفت برنامه فضایی ایران ۷۸ درصد اعلام شده، درحالی‌که بسیاری از کشورها ازجمله هند متوسط پیشرفت برنامه‌های فضایی ۵۰ درصد را محقق کرده‌اند که این امر نشان از تلاش دانشمندان و متخصصان ایرانی برای در مدار قرار دادن ماهواره‌های عملیاتی و اجرای برنامه‌ها دارد.

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: ساخت پرتابگر نیز توسط سازمان هوا و فضا انجام می‌شود و از آنها خدمات پرتاب می‌گیریم که از خدمات این سازمان بسیار راضی هستیم و از متخصصان این سازمان که کمک شایانی در رسیدن ایران به جمع ۹ کشور اول دارای چرخه کامل فناوری فضایی داشتند، سپاسگزاریم.

وی‌ ادامه داد: ماهواره ناهید ۲ اوایل سال آینده کامل می‌شود و تا انتهای برنامه ششم یک ماهواره مخابراتی با حداقل ترانسپوندر را عملیاتی می‌کنیم.

براری گفت: ماهواره پارس ۱ توسط پژوهشگاه فضایی در حال انجام است و ماهواره پارس ۲ نیز برای رسیدن به یک ماهواره عملیاتی در راستای حل یک مشکل کشور استارت خواهد خورد.

وی افزود: درباره ماهواره مصباح یک کمیته جدی برای پرتاب آن تشکیل شده و تیم مشترکی ایجاد شده است. مصباح یک ماهواره تجاری نیست بلکه یک ماهواره مخابراتی با حداقل قابلیت‌هاست که این ماهواره توسط متخصصان ما با همکاری یک کشور دیگر (ایتالیا) که مجهز به فناوری فضایی بوده ساخته شده و پرتاب آن یک نقطه قوت برای متخصصان داخلی است که محصولی که تست و استانداردهای فضایی را پاس کرده و زیرسیستم‌های آن در آزمایشگاه‌های استاندارد تأیید شده عملیاتی کرده‌اند. این فناوری در حوزه اینترنت اشیا کاربرد دارد و قدیمی نشده زیرا ۴۰ سال است که ماهواره ساخته می‌شود و فناوری ماهواره دائم در حال رشد است.

رئیس سازمان فضایی ایران تصریح کرد: ماهواره ظفر دانشگاه علم و صنعت نیز تا پایان سال کامل می‌شود و پیگیر پرتاب آن هستیم.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 45388

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر