مسئولان عنوان کردند

افزایش ۵.۷ درصدی شیر در کشور/ خودکفایی در تولید شیرخشک

دو مقام مسئول با تکذیب کاهش ۲۵ درصدی تولید شیرخام در کشور از افزایش ۵.۷ درصدی تولید شیر خبر داده و گفتند: ما 30 کارخانه تولید شیر خشک داریم و خودکفا شده‌ایم و سالانه 150 تن شیر خشک تولید می‌شود.

افزایش ۵.۷ درصدی شیر در کشور/ خودکفایی در تولید شیرخشک

گیلان خبر: مدیرکل مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: در دو ماه اخیر اتفاقی نیفتاده که باعث کاهش تولید شیر شده باشد و بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد، تولید شیر 11.7 درصد افزایش داشته و میانگین افزایش در کل کشور 5.7 است.

وی افزود: کارخانجات تا دو ماه پیش، شیر را پس می زدند و نمی‌دانیم در این دو ماه برای شیر چه اتفاقی افتاده است، شیر محصولی فاسد شدنی است و به محض تولید باید به کارخانجات شیر خشک یا محصولات لبنی تحویل شود. 

مدیرکل مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی گفت: محاسبات نشان می‌دهد که نهاده‌های دامی حدود ده درصد بهای تمام شده شیر را تشکیل می‌دهد.

عباسی گفت: با واردات نباید به صنایع لبنی و شیرخشک آسیب بزنیم و باید به سود منطقی و عرفی در همه بخش ها قانع باشیم و نباید دامدار متضرر شود. 

مقدسی رئیس انجمن صنفی گاوداران هم گفت: 25 درصد واردات شیر که دو میلیون تن می‌شود، برای کارخانجات عدد بزرگی است، مگر چه اتفاقی افتاده که این قدر کاهش تولید داشته باشیم. 

مقدسی افزود: الان ما 30 کارخانه تولید شیر خشک داریم و خودکفا شده‌ایم و سالانه 150 تن شیر خشک تولید می‌شود. 

رئیس انجمن صنفی گاوداران با بیان این که نباید فرافکنی کنیم افزود: ما در 4 ماه نخست، 31 میلیون دلار صادرات شیر خشک داشتیم و نیازی به واردات نیست اما می‌خواهند برای واردات ارز 4200 تومان بگیرند و تعرفه واردات را به 6 درصد کاهش دهند، ولی ما مخالفیم برای این که ما به اندازه کافی شیر و شیر خشک تولید می‌کنیم.

کلامی مدیرکل تنظیم بازار وزارت صنعت گفت: معتقدم نباید فرافکنی کنیم، باید بپذیریم که شیر در سبد غذایی خانوار اهمیت دارد و اگر این کالا گران شود، قطعا با کالای دیگر جایگزین می‌شود یا سهم آن در سبد خانوار کاهش خواهد یافت. 

مدیرکل تنظیم بازار وزارت صنعت گفت: از هر 11.5 کیلو شیر یک کیلوگرم شیرخشک و یک کیلو گرم خامه 40 درصد چربی به دست می‌آید که در مجموع بهای تمام شده یک کیلو گرم شیر خشک حدود 8 هزار تومان می‌شد، اما الان حدود 19 هزار تومان است، چرا به بهای واقعی تمام شده کالا توجه نمی شود.

باکری دبیر انجمن صنفی لبنی هم گفت: کاهش ارائه شیر به کارخانجات به تولید و ظرفیت شیرخشک ربطی ندارد و دبیر انجمن صنفی شیر خشک گفته که پارسال 5 هزار تن شیر خام دریافت می‌کردند و امسال 2500 تن دریافت می‌کنند.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 45449

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر