استاد دانشگاه:

هماهنگی سایر قوا با دولت هیچ‌وقت مثل امروز نبوده است/ دولت به نظرات کارشناسی توجه کند

نماینده ادوار مجلس گفت: شاید این شرایط فعلی که همه قوا با دولت همسو هستند‌، دیگر تکرار نشود، امروز اتفاق‌نظر و هماهنگی بین قوای مختلف برای رفع مشکلات وجود دارد و دولت باید از این ظرفیت استفاده کند.

هماهنگی سایر قوا با دولت هیچ‌وقت مثل امروز نبوده است/ دولت به نظرات کارشناسی توجه کند

گیلان خبر: جعفر قادری با اشاره به دیدار اخیر مقام معظم رهبری با شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا اظهار داشت: ‌ظرفیت‌ها و توانمندی‌هایی زیادی در کشور داریم از سوی دیگر‌ به علت جدایی بین اروپا و آمریکا و اختلاف‌نظری که بین آمریکا، چین و روسیه وجود دارد، ظرفیت‌های خوبی برای کشور ما فراهم شده است که باید از آن استفاده کنیم.

وی تأکید کرد: شرایط فعلی ما نسبت به تحریم‌های قبلی که تحریم‌های سازمان ملل بود، به مراتب بهتر است،‌ زیرساخت‌ها و حداقل‌ها در کشور نسبت به گذشته بسیار فراهم‌تر است و در این عرصه نکته مهم‌ این است که دولت به نظرات کارشناسی و تخصصی توجه کند.

عضو سابق کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: دولت اگر نمی‌خواهد از نظریات کارشناسان غیرهم‌سو با خود استفاده کند‌ حداقل دیدگاه‌‌‌ نیروهای همفکر خود را برای رفع مشکلات به کار گیرد‌‌؛ قطعاً نگاه‌های انتقادی نسبت به دولت‌ برای دولت گره‌گشا‌ است تا اینکه ‌افراد همسوی دولت برای دولت کف بزنند و تصمیمات غلط دولت را تأیید کنند. 

وی ادامه داد: در شرایط فعلی همه افرادی که احساس تعلق خاطری به کشور و دلسوزی نسبت به کلیت نظام دارند، از هیچ تلاشی برای حمایت از دولت و کشور دریغ نمی‌کنند، دولت هم نباید با منتقدان خود رفتار نامناسب داشته باشد به هر حال این انتقادها فرصتی مغتنم برای یافتن راه‌حل‌های مناسب برای برون‌رفت از این وضع است و دولت باید قدر بداند.

قادری با تأکید بر اینکه‌ تصمیمات دولت باید کارشناسی و مبتنی بر آرای کارشناسان و متخصصان باشد، ادامه داد: امروز زمان تصمیم‌گیری است و کندی تصمیم‌گیری و تنبلی دولت در این حوزه توجیهی ندارد، دولت باید سرعت تصمیم‌گیری‌ها را افزایش دهد و در موضوعات و مشکلاتی که فعالان اقتصادی با آن درگیر هستند واکنش نشان دهد.

عضو سابق کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تأکید بر اینکه دولت باید تلاش کند مشکلات را هر چه زودتر رفع کند، افزود: با وجود آنکه قطعا فشارهای خارجی مؤثر است اما ارجاع دادن مشکلات به خارج کشور مشکلات ما را حل نمی‌کند بلکه باید هر چه سریع‌تر تصمیم‌گیری شده و راه‌حلی مناسب ارائه شود.

قادری افزود: همانطور که دولت از بقیه می‌خواهد کار جهادی و با سرعت عمل و دقت انجام دهند، قبل از آن خود باید به کار جهادی در این حوزه بپردازد.

این استاد دانشگاه با اشاره به‌ اختیاراتی که مقام معظم رهبری به شورای عالی اقتصادی دادند، گفت: این شورا کمک می‌‌کند که تصمیماتِ هماهنگ‌ بین سه قوه اخذ شود، به هر حال دولت امروز بهانه‌ای ندارد که قوانین مشکل دارد یا قوه قضائیه همراهی نمی‌کند یا مشکلات اجرایی وجود دارد، امروز همه در شورای عالی هماهنگی اقتصادی‌ حضور دارند و کمک می‌کنند،‌ بنابراین ضرورت دارد تصمیمات گره‌گشا،‌ کلیدی، سریع و مؤثر اخذ شود و نباید زمان تلف شود. 

قادری افزود: شاید این شرایط فعلی که همه قوا با دولت همسو هستند‌ دیگر تکرار نشود، اجماع،‌ اتفاق‌نظر و هماهنگی بین قوای مختلف برای رفع مشکلات کشور وجود دارد و دولت باید از این ظرفیتی که ایجاد شده است، استفاده کند و هرگونه رخوت، تنبلی و تعلل از سوی دولت پذیرفته نیست. 

این استاد دانشگاه افزود: همانطور که مقام معظم رهبری هم فرمودند، با این ظرفیتی که امروز در کشور وجود دارد، هیچ وقت با بن‌بست مواجه نمی‌شویم، از سوی دیگر باید تلاش کنیم که آثار و تبعات ناشی از تصمیمات غلطی که گرفته شد و روی درآمد، اشتغال، صادرات، واردات و ارزشگذاری پول ملی تأثیر منفی داشت، دیگر تکرار نشود و ‌تصمیماتی همه‌جانبه اخذ شود. 

عضو سابق کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: تصمیماتی که به ایجاد اختلاف بینجامد، یا به اقشار کم‌درآمد فشار بیشتری وارد کند، در شرایط فعلی اصلا توجیه ندارد.

وی تأکید کرد: راه بخروج از این شرایط فعلی، حمایت از تولید داخل، همراهی با تولیدکننده و کاهش ریسک تولید با استفاده از همه امکانات و ظرفیت‌های کشور است. 

عضو سابق کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: دولت باید با بخش غیردولتی همراه باشد، بخش‌های  غیردولتی ظرفیت خوبی دارند، دولت باید با تقسیم کار در شورای عالی هماهنگی اقتصادی، از ظرفیت نهادهای غیردولتی برای رفع مشکلات کشور استفاده کند تا مراکز ثقل فشارهای دشمن کمتر مورد آسیب قرار گیرد. 

قادری با تأکید بر اینکه قطعاً هیچ گره و بن بستی وجود ندارد، اضافه کرد: از نظر دانش فنی، متخصصان کشور در شرایطی هستند که می‌توانند به قوی‌ترین تکنولوژی‌ها هم دست یابند که شاید در شرایط عادی، داخلی کردن این تکنولوژی‌ها توجیهی نداشته باشد، اما وقتی تحت تحریم باشیم، این مورد توجیه می‌یابد.

این استاد دانشگاه گفت:‌ در مورد تجهیزاتی هم که نتوانیم یا به صرفه نباشد که در کشور تولید کنیم، قطعاً راه‌هایی برای دور زدن تحریم‌ها وجود دارد.

قادری ادامه داد: ما در شرایط فعلی باید ارز، منابع و امکانات خود را با برنامه‌ریزی دقیق صرف امور ضروری کشور کنیم و سراغ واردات کالاهای لوکس و تأمین اشتغال برای کشورهای خارجی نرویم، باید ‌برای افراد بومی درآمدزایی کنیم و بازارهای خود را به راحتی دراختیار دیگران قرار ندهیم. 

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 45513

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر