نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد:

رشد 3.5 برابر نقدینگی در دولت روحانی باعث رونق در اقتصاد نشد

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: در 5 سال دولت روحانی حجم نقدینگی در کشور بیش از 3.5 برابر افزایش یافته اما این نقدینگی موجب رونق در اقتصاد کشور نشده است.

رشد 3.5 برابر نقدینگی در دولت روحانی باعث رونق در اقتصاد نشد

گیلان خبر: پدرام سلطانی امروز در چهلمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به برخی آمارهای پولی کشور گفت: در 5 سال دولت روحانی حجم نقدینگی در کشور بیش از 3.5 برابر شده و این در حالی است که پایه پولی کشور 2.2 برابر شده است به همین دلیل ضریب فزاینده پولی مرتبا افزایش یافته است. 

وی اظهار داشت: به عبارتی نظام بانکی کشور مرتبا نقدینگی را افزایش داده اما این نقدینگی موجب رونق در اقتصاد کشور نشده است. 

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران بیان داشت: اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی، شناسایی دارائی‌ها و سودهای موهومی در صورت‌های مالی بانک‌ها، اثرات مخرب موسسات مالی غیرمجاز و عطش نقدینگی به واسطه قدرت مکندگی فعالیت‌های غیر بانکی بانک‌ها از دلایل افزایش ضریب فزاینده پولی به شمار می‌رود. 

وی در ادامه با اشاره به نرخ رشد سالانه آمارهای پولی و بانکی بیان داشت: در سال 97 تنها در 5 ماه اول سال 97 حجم پول در کشور 19 درصد افزایش یافته که این جریان از سال 91 بی سابقه بوده است و اگر این روند ادامه یابد حجم پول تا پایان سال می‌تواند تا 40 درصد افزایش یابد. 

این فعال اقتصادی در مورد رشد ناخالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی در 5 ماهه امسال و افزایش 10 درصدی آن اظهار داشت: سرعت گردش پول که شاخص نگران کننده‌ای است در سال 91 سرعت گردش پول آن 6.4 درصد بوده و اصولا در اقتصاد هر زمان سرعت گردش پول پایین می‌آید هشداری است که  اعلام می‌کند که در پایان سال امکان تورم است.

سلطانی اظهار داشت:  نرخ رشد اقتصادی ما در بهار امسال نشان می‌دهد که رشد اقتصادی بدون نفت از رشد اقتصادی با نفت عقب افتاده است و اگر با این روش پیش رویم نرخ رشد اقتصادی کشور منفی خواهد بود و با توجه به شرایط که نرخ رشد اقتصادی از محل بازار داخلی فراهم نمی‌شود بنابراین دولت باید صادرات را گسترش دهد در حالی که با سیاست‌های دولت آن بخش هم دچار مشکل است.

وی بیان داشت: سیستم بانکی کشور عملا از کارکرد اصلی خودش که تامین مالی اقتصاد کشور برای نیازهای کوتاه مدت است خارج و تبدیل به سیستمی برای نیازهای کوتاه مدت خود و دولت شده است. 

 جلسه امروز هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران قرار بود امروز با حضور عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی برگزار شود که به دلیل عدم حضور وی برخی از محورهای جلسه مطرح نشد.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 45641

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر