مسکو خبر داد؛

درخواست اروپا از چین و روسیه برای پیوستن به ساز و کار مالی با ایران

سفیر روسیه در اتحادیه اروپا گفت که این نهاد از چین و روسیه خواهد خواست تا به منظور ادامه همکاری اقتصادی با ایران و مصون ماندن از پیامدهای تحریم‌ آمریکا به سازوکار ویژه پرداخت به ایران بپیوندند.

درخواست اروپا از چین و روسیه برای پیوستن به ساز و کار مالی با ایران

گیلان خبر: اتحادیه اروپا قصد دارد از چین و روسیه دعوت کند تا به سازوکار ویژه پرداخت به ایران ملحق شوند. تا به این وسیله بتوانند از پیامدهای تحریم آمریکا علیه ایران در امان بمانند.

«ولادیمیر چیزف» سفیر روسیه در اتحادیه اروپا  روز پنجشنبه در این مورد به شبکه تلویزیونی  Rossiya-24 گفت: «اتحادیه اروپا در نظر دارد تا از روسیه و چین دعوت کند تا به سازوکار آتی پرداخت به ایران که جایگزین شبکه پرداخت جهانی «سوئیف» می‌شود بپیوندد تا بتوانند تحریم‌های آمریکا را دور بزنند.»

چیزف همچنین گفت که بعد از اینکه این سیستم به صورت ابتدایی آغاز به کار کرد، در آینده نزدیک برای طیف گسترده تری از طرفین باز خواهد شد.در این مورد درکی وجود دارد که در آغاز این سازوکار برای خودشان ایجاد شود و بعد از عملی شدن، برای دیگر کشورها نیز بازخواهد شد.

وی تاکید کرد که حفظ رابطه بازرگانی با ایران در اولویت برنامه‌های اتحادیه اروپا قرار دارد و پروژه ایجاد سازوکار ویژه برای انجام معاملات به منظور دور زدن تحریم‌ها در بالاترین سطح در جریان است.

بیش از نیمی از کشورهای اروپا هیچ ارتباط اقتصادی با ایران ندارند اما آنهایی که با تهران در رابطه هستندکشورهای مهمی هستند که فعالانه روی این پروژه کار می‌کنند. در صدر این کشورها، طرف های امضا کننده توافق هسته‌ای (برجام) یعنی بریتانیا، فرانسه و آلمان قرار دارند.

کشورهای عضو توافق هسته‌ای با ایران، مبنای اولیه سازوکار پیش‌بینی شده در قالب بیانیه‌ای مشترک در اوایلسپتامبر منتشر کردند و از ایجاد راهکاری برای تسهیل پرداخت‌های ایران به منظور نجات برجام در پی خروج آمریکا از این توافق استقبال شد.

اقتصاد اروپا، روسیه چین هیچ تمایلی برای مختل شدن واردات نفت از ایران ندارند و آنها به طور شفاف اعلام کرده‌اند که تمام تلاش خود را برای ادامه خرید نفت از ایران انجام خواهند داد. 

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در تلاش است تا شرکت‌هایی که به تعامل نفتی با ایران ادامه می‌دهند را با تحریم مجازات کند و این مسئله باعث شده است که دیگر کشورهای حاضر در توافق هسته‌ای به دنبال راه‌هایی برای دور زدن تحریم‌های ایران باشند.

سیاستمداران ایرانی و اروپایی از کشورهای اروپایی خواسته‌اند تا تعهد خود را به برجام به همراه تضمین تجارت با ایران ادامه دهند. شرایط به وجود آمده از دید بسیاری از ناظران آزمونی برای استقلال سیاسی و مالی اروپا از آمریکا محسوب می‌شود.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 45755

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر