رئیس گروه نظام‌های بهره‌برداری منابع آب زیرزمینی:

بارندگی‌های اخیر پراکندگی مناسب نداشت/مدیریت مصرف آب فراموش نشود

رئیس گروه نظام‌های بهره‌برداری و حفاظت منابع آب زیرزمینی با بیان اینکه بارندگی‌های اخیر به لحاظ زمانی و هم به لحاظ مکانی از پراکندگی مناسبی برخوردار نیست، گفت: نباید فریب آمار و ارقام را بخوریم و تصور کنیم که وضعیت آب بهتر شده و نیازی به صرفه‌جویی نداریم.

بارندگی‌های اخیر پراکندگی مناسب نداشت/مدیریت مصرف آب فراموش نشود

گیلان خبر: حمید رحمانی در پاسخ به این سؤال که چگونه می‌توان این مفاهمه را در جامعه به وجود آورد که مدیریت مصرف آب در تمام فصول جدی گرفته شود و این بارش ها دلیل بر فراموش کردن صرفه جویی نباشد، گفت: واقعیت این است که همه به خوبی می‌دانیم که 92 درصد مصرف آب مربوط به بخش کشاورزی است و حجم آب برای شرب محدود است.

*جدی گرفته شدن صرفه جویی در آب شرب برای محدود بودن آب شرب و هزینه بر بودن فرایند تصفیه و انتقال آب است

وی افزود:اینکه تا این حد تاکید می‌شود صرفه‌جویی در مصرف آب شرب که ۷ درصد مصرف آب را به خود اختصاص داده جدی گرفته شود برای محدود بودن آب شرب و هزینه بر بودن فرایند تصفیه و انتقال آب است پس نباید به اشتباه تصور شود که نباید در آب شرب چون تنها 7 درصد است صرفه‌جویی کنیم اما در آب کشاورزی چون بیشترین سهم مصرف آب را به خود اختصاص داده باید در آن بخش صرفه‌جویی شود.

رئیس گروه نظام‌های بهره‌برداری و حفاظت منابع آب زیرزمینی اظهار داشت:به طور قطع اثرگذاری صرفه‌جویی در مصرف آب کشاورزی تاثیرگذارتر است و اگر 10 درصد آب کشاورزی را بتوانیم صرفه‌جویی کنیم حدود 5 میلیارد متر مکعب از مصرف آب کاهش و خیلی از مشکلات مرتفع می شود اما شاید آن 5 میلیارد متر مکعب نتواند برای آب شرب قابل استفاده باشد.

*بارندگی‌های اخیر هم متاسفانه به لحاظ زمانی و هم به لحاظ مکانی از پراکندگی مناسبی برخوردار نیست

وی ادامه داد: بارندگی‌های اخیر هم متاسفانه به لحاظ زمانی و هم به لحاظ مکانی از پراکندگی مناسبی برخوردار نیست چرا که در طول یک شبانه‌روز در یکی از شهرهای شمالی کشور حدود 301 میلیمتر بارندگی رخ داد اما چون این 301 میلی‌متر قابلیت نفوذ ندارد متاسفانه باعث شستشوی خاک هم می‌شود.

رحمانی گفت: این بارش‌ها وقتی در سرانه مورد بررسی قرار می‌گیرد نشان می دهد که متوسط بارندگی سال آب جاری از ابتدا تاکنون نسبت به سال قبل بیشتر بوده است اما آیا این بارندگی‌ها مؤثر بوه است یا نه؟ و یا بارندگی‌هایی بوده است که علاوه بر خسارت‌های زیادی که داشته آن حجمی که باید ذخیره‌ می‌شده اتفاق نیفتاده است. چون باعث شستشوی خاک شده و از دسترس خارج شده است.

*فریب آمار و ارقام را نخوریم و صرفه جویی در مصرف آب را جدی بگیریم

وی افزود: پس این بارش‌ها شاید روی کاغذ افزایش یافته است اما در عمل آن تاثیری که باید داشته باشد نداشته است پس نباید فریب آمار و ارقام را بخوریم و تصور کنیم که وضعیت آب بهتر شده است و نیازی به صرفه‌جویی نداریم. امید است تا در آینده بارش‌ها وضعیت بهتری از لحاظ زمانی ومکانی پیدا کند تا اثر مثبت داشته باشد.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 45910

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر