گزارشی از آن سوی تالار شیشه‌‌ای

عقب‌گرد 530 واحدی شاخص کل بورس/ بازار سهام روی نقطه تعادل

معامله‌گران بازار بورس تهران امروز در حالی معاملاتی کم حجم اما متعادل را در اغلب نمادهای معاملاتی نظاره‌گر بود که با وجود تبلیغات رسانه‌ای بر سر آغاز تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، اما بازار سهام از روند متعادل خود خارج نشد.

عقب‌گرد 530 واحدی شاخص کل بورس/ بازار سهام روی نقطه تعادل

گیلان خبر: شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز یکشنبه 13 آبانماه 97 با کاهش 530 واحدی به رقم 182 هزار و 918 واحد رسید.

شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش 225 واحدی عدد 27 هزار و 900 واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش 901 واحدی به رقم  192 هزار و 350 واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش 449 واحدی به رقم 135 هزار و 805 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش 771 واحدی عدد 359  هزار و 311 واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش 23 واحدی بر روی رقم یک هزار و 984 واحد متوقف شد.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های صنعتی و معدنی گل و گهر با 94  واحد ،هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با 81 واحد و گروه مدیریت سرمایه گذاری امید با 52 واحد افزایش بیشترین تأثیرمثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های گروه مپنا با 42 واحد،پتروشیمی پارس با 38واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان با 36 واحد کاهش ، بیشترین تاثیرمنفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از 605 میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از دو میلیارد و 127 میلیون سهم  و اوراق مالی قابل معامله طی 149 هزار و 4 نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های صنعتی مینو، کارتن ایران، فرآورده‌های تزریقی و دارویی ایران، سیمان لار سبزوار، صنایع پتروشیمی زنجان، فارسیک اهواز، لیزینگ ایرانیان، از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌‌های کربن ایران، نوسازی و ساختمان تهران، سرمایه‌گذاری مسکن پردیس، خودکفایی آزادگان، پشمبافی توس، گسترش صنایع و خدمات کشاورزی، موتوژن و سرمایه‌گذاری بهمن متوقف شدند.

امروز همچنین 2.52 درصد از کل سهام غیرمدیریتی کارخانه‌های صنعتی آزمایش از سوی شرکت کارگزاری بانک صنعت و معدن به قیمت پایه هر سهم 580 تومان در فرابورس روانه میز فروش شد.

همچنین امروز 30 میلیون ورقه اسناد خزانه اسلامی در نماد اخزا «7071» در فرابورس عرضه اولیه شد.

امروز در بازار 2 بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد 97 میلیون سهم ملی صنایع مس ایران به ارزش کمتر از 40 میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال یافت.

همچنین 10 میلیون سهم پتروشیمی مبین به ارزش بیش از 9 میلیارد تومان کد به کد شد. در سرمایه‌گذاری غدیر 10 میلیون سهم به ارزش بیش از 2 میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده جابجا شد.

همچنین بیش از 5 میلیون سهم پتروشیمی پردیس به ارزش بیش از 9 میلیارد تومان کد به کد شد. در نهایت امروز در بازار معاملات بلوکی سهام نیز 219.5 میلیون سهم بانک سامان به ارزش کمتر از 44 میلیارد تومان میان دو کد حقوقی منتقل شد.

بر اساس این گزارش امروز بازار سهام در حالی معاملات کم حجم اما متعادلی را در اغلب نمادهای معاملاتی به نظاره نشست که با وجود تبلیغات رسانه‌ای بر سر آغاز تحریم‌های آمریکا بر ضد ایران اما بازار سهام از روند متعادل خود خارج نشد.

 با توجه به تداوم کاهش نرخ ارز در بازار آزاد و در عین حال تجربه سال‌های گذشته بر سر اجرای تحریم‌ها، این موضوع قابل پیش بینی بود که بازار سهام به ریسک‌های برون‌زا اعتنای چندانی نداشته باشد.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 46061

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر