کابوس ترامپ با افزایش نفت به بشکه‌ای 100 دلار

ترامپ همواره نگران قیمت بالای نفت است و طی مذاکره‌ای که با روسیه و عربستان داشت تلاش کرد تا قیمت نفت را پایین نگه دارد و شاید دادن معافیت به 8 کشور هم در این راستا است اما تحلیلگران می‌گویند قیمت نفت به 100 دلار خواهد رسید.

کابوس ترامپ با افزایش نفت به بشکه‌ای 100 دلار

گیلان خبر: در حالی که ترامپ از ماه‌ها پیش تلاش می‌کند تا قیمت نفت را در بازارهای جهانی کنترل کند و مانع از افزایش قیمت شود بلومبرگ در تحلیلی اعلام کرده که قیمت نفت 100 دلار در بشکه را لمس خواهد کرد. مفهوم آن این است که قیمت نفت تا 25 دلار در هر بشکه بالا می‌رود و این همان چیزی است کهترامپ را به شدت نگران کرده است.

آمریکا اگرچه تولید نفت بیشتری دارد اما همچنان بزرگترین واردکننده نفت جهان است و افزایش قیمت نفت قیمت تمام شده تولید کارخانجات و پتروشیمی آنها را به شدت بالا می‌برد. 

در ماه‌‌های گذشته و قبل از تحریم‌های ایران ترامپ تلاش کرد تا مقدمات لازم برای جلوگیری از افزایش قیمت نفت را انجام دهد تا در زمان تحریم ایران قیمت طلای سیاه بالاتر نرود. 

نمایندگان وی مذاکراتی را با عربستان و روسیه انجام دادند و علی‌رغم اینکه آنها قول مساعد برای جبران کسری بازار دادند اما پس از مدتی کارشناسان مطرح کردند که این دو کشور توان جبران کسری بازار را ندارند. 

به گفته آ‌نها عربستان در خوشبینانه‌ترین حالت می‌تواند 300 هزار بشکه به تولید خود بیفزاید این در حالی است که کمبودهای دیگری هم علاوه بر نفت ایران در کشورهای دیگر نظیر نیجریه، لیبی و ونزوئلا وجود دارد. 

بلومبرگ امروز به استناد مطالعات سی‌تی گروپ سه دلیل برای افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی و رسیدن به بشکه‌ای 100 دلار مطرح کرده است. نخست اینکه تقاضا در پالایشگاه‌های جهان در ماه جاری و ماه آینده افزایش خواهد یافت. 

در سه ماهه گذشته قیمت نفت میانگین 80 دلار در هر بشکه به فروش رفت و ظرفیت رسیدن به 90 و حتی 100 دلار در هر بشکه را نیز دارد. 

دلیل دومی که بلومبرگ نوشته تحریم‌های ایران است که تا حدود زیادی تولید صادرات نفت ایران را در بازارهای جهانی کاهش می‌دهد. 

بلومبرگ نوشته است معافیت‌های تحریمی که آمریکا برای هشت کشور داده نیز نمی‌تواند جبران کسری بازار کند. ضمن اینکه به این معافیت‌های تحریمی چندان اعتباری هم وجود ندارد. 

دلیل سومی که بلومبرگ اعلام کرده کاهش تولید کشورهایی نظیر نیجریه، لیبی و ونزوئلا است که در کاهش عرضه بازار تاثیرگذار بوده است. 

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 46096

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر