کارشناس بازار سرمایه خبرداد

دلیل تداوم ریزش قیمت‌ها در بازار سهام/خوش بینی و بد بینی افراطی بلای جان بازار

کارشناس بازار سرمایه با بیان دلیل تداوم ریزش بازار گفت:سیاست دولت در قبال حمایت از بازار سهام فقط در حد اظهار نظر است و هیچ راهکاری برای برای بازار سرمایه ندارد.

دلیل تداوم ریزش قیمت‌ها در بازار سهام/خوش بینی و بد بینی افراطی بلای جان بازار

گیلان خبر: نوید خاندوزی با اشاره به آخرین وضعیت بنیادی بازار سهام گفت: با وجود ریسک‌های مختلف تاثیرگذار بر بازار سهام اما انتظار برای اصلاح بیشتر قیمت سهام در تالار شیشه‌ای وجود ندارد.

مدیر سرمایه‌گذاری بیمه کوثر با ادعای اینکه هم اکنون قیمت سهام در بورس با سودآوری شرکت‌ها حتی به فرض قیمت 8 هزار تومانی برای هر دلار همخوانی دارد، افزود: قیمت سهام در تابلوی معاملات بورس تهران به گونه‌ای است که افت قیمت‌ها در هفته‌های اخیر با لحاظ همه ریسک‌های موجود از جمله سقوط قیمت نفت خام به زیر 50 دلار در بازارهای جهانی و یا دلار کمتر از 10 هزار تومانی در بازار آزاد ارز رخ داده است.

وی دلیل تداوم افت قیمت سهام را رفتارهای افراطی در برآوردهای تحلیلی بازار عنوان کرد و افزود: برخی فعالان بازار سهام که پیش از این با خوش بینی مطلق اقدام به رفتارهای افراطی در صف نشینی خرید می‌کردند، هم اکنون با افتادن از آن سوی بام دچار بد بینی شده‌اند.

به گفته وی، این رفتار ناشی از نبود سیاست‌های تبیین شده برای حمایت از بازار سرمایه از جمله در سازمان بورس است که از آن جمله می‌توان به حذف پیش بینی سود هر سهم پس از کسر مالیات شرکت‌ها اشاره کرد.

به گفته خاندوزی حذف EPS در حالی هم اکنون به زیان بازار تمام شده که می‌توانست در شرایط کنونی بازار به مثابه یک گاردریل مانع از افتادن سهام در شیب تند سرازیری سقوط شود.

این کارشناس بازار سرمایه با انتقاد از رفتار دولت در قبال بازار سرمایه گفت: سیاست دولت در قبال حمایت از بازار سهام فقط در حد اظهار نظر است و هیچ راهکاری برای برای بازار سرمایه ندارد.

برخی فعالان بازار سهام که پیش از این با خوش بینی مطلق اقدام به رفتارهای افراطی در صف نشینی خرید می‌کردند، هم اکنون با افتادن از آن سوی بام دچار بد بینی شده‌اند.

وی ادامه داد: روند نوسان بازار سهام با فرض وقوع رخدادهایی همچون سقوط نفت و یا کاهش قیمت ارز در بازار آزاد در سطوح فعلی قرار گرفته و اگر حتی قیمت دلار به کمتر از 8 هزار تومان سقوط کند، مانع از اینکه به یکباره درآمدهای ارزی شرکت‌ها کاهش یابد، نخواهد شد.

خاندوزی اقدام دولت برای باز گذاشتن دست شرکت‌ها در تسعیر ارز و فروش محصولات صادراتی بر مبنای نرخ ارز بازار آزاد را یکی از راهکارهای مؤثر در حمایت از بازار سرمایه عنوان کرد و افزود: یکی از دلایل درجا زدن قیمت سهام و عدم تحرک خریداران در بازار هم اکنون نا اطمینانی از چشم انداز نرخ فروش ارزی شرکت‌ها در سال 98 است.

وی ادامه داد: تا کنون شرکت‌های برخوردار از صادرات مجاز به فروش محصولات بر اساس نرخ ارز 7500 تومانی بوده‌اند، در حالی که نرخ ارز در بازار آزاد حدود 11 هزار تومان است. این تفاوت قیمت به نوعی ظلم در حق شرکت‌ها و سهامداران خرد آن‌ها است که از جیب آن‌ها به جیب دلالان ریخته می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه سه صنعت معدنی‌ ،فولاد و پالایشی‌ها را از جمله کم ریسک ترین صنایع بورسی تا پایان سال جاری عنوان کرد و افزود: تزریق نقدینگی به بازار سرمایه از دیگر  راهکارهایی است که می‌تواند با ایجاد توازن در نوسان‌های بازار به گردش پول و شادابی معاملات و همچنین اقبال شرکت‌ها برای افزایش سرمایه بیافزاید.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 46730

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر