دبیر کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی:

شهرها مصوبه ممنوعیت آبیاری فضای سبز در روز را رعایت نمی کنند

دبیر کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی با بیان اینکه علیرغم ابلاغ مصوبه ممنوعیت آبیاری فضای از ساعت ۹ صبح تا ۷ بعد از ظهر اکثر شهرها آن را رعایت نمی کنند گفت: استانداری تهران هنوز برنامه سازگاری با کم آبی خود را تهیه نکرده است.

شهرها مصوبه ممنوعیت آبیاری فضای سبز در روز را رعایت نمی کنند

گیلان خبر: بنفشه زهرایی  در پاسخ به این سوال که چرا هنوز نیمی از استان‌ها برنامه سازگاری با کم‌آبی خود را تهیه نکرده‌اند و آیا تهران نیز جزء همین استان‌ها است، گفت: تهران هنوز برنامه سازگاری با کم آبی خود را تهیه نکرده و به دبیرخانه کارگروه ملی سازگاری با کم آبی ارائه نکرده است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون نیمی‌ از استان‌ها برنامه سازگاری با کم آبی خود را ارسال نکرده‌اند افزود: البته یکی از مشکلات استان‌ها این است که بالاخره مدتی طول می‌کشد تا استانداران در خصوص فعالیت‌های کارگروه ملی سازگاری با کم آبی آشنا شوند و در فضای منابع و مصارف آب قرار بگیرند؛ بسیاری از مسئولان استانی و استانداران نیز تغییر کرده‌اند و تا استاندار جدید بخواهد با فعالیت‌های کارگروه ملی سازگاری با کم آبی و میزان منابع و مصارف آب آشنا شود زمان بر خواهد بود.

وی ادامه داد: استاندار تهران هم جدیدا تغییر کرده است، البته تهران مسائل پیچیده‌ای دارد و هر چند جلسات زیادی میان مسئولان آب تهران و استانداری برگزاری شده است اما هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌اند.

*تغییری در آبیاری فضای سبز و صرفه جویی در مصرف صورت نگرفته

زهرایی در پاسخ به این سوال که چرا علی‌رغم وجود مصوبه کارگروه ملی سازگاری با کم آبی هنوز تغییری در آبیاری فضای سبز و صرفه‌جویی در مصرف آب صورت نگرفته است، گفت: کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی مصوبه‌ای در اوایل تابستان امسال داشت که در یک بند آن به کاهش ۳۰ درصدی مصرف آب مورد نیاز فضای سبز با استفاده از الگوی کشت مناسب و جایگزینی روش‌های آبیاری مصوب و اشاره شده بود بطوریکه در کارگروه ملی سازگاری با کم آبی مصوب شد که این موضوع در استان‌ها پیگیری شود و آبیاری از ساعت ۹ صبح تا ۷ بعد از ظهر ممنوع شود.

وی افزود: این مصوبه به استان‌ها ابلاغ شد و استانداری‌ها به شهرداری‌ها ابلاغ کردند اما از شهرهای مختلف گزارش‌هایی به کارگروه ملی سازگاری با کم آبی داده می‌شد که به این مصوبه چندان توجهی نمی‌شود.

دبیر کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی با اشاره به اینکه البته در برخی شهرها اقدامات خوبی شد و آب مورد نیاز برای آبیاری فضای سبز از شبکه آب شهری جدا شده است، گفت: اما به طور کلی در این زمینه تحرکت زیادی صورت نگرفته است.

وی افزود: نماینده‌ای از وزارت کشور در کارگروه ملی سازگاری با کم آبی حضور دارد و در اولین جلسه بعد از انتصاب به کارگروه ملی سازگاری با کم آبی اعلام کردند که عزم جدی برای هدایت کردن شهرداری‌ها به موضوع رعایت مصرف آب در آبیاری فضای سبز و استفاده از روش‌های مناسب دارند.

زهرایی در خصوص شهر تهران نیز در خصوص رعایت مصرف آب و عدم استفاده از آب شهری در آبیاری فضای سبز گفت: از تهران برخی اوقات اخباری منتشر می‌شود اما فضای عمومی شهر در تابستان با وجود بحران‌های آبی سازگاری زیادی با مصوبه کارگروه ملی نداشت و ممنوعیت آبیاری رعایت نشد، بنابراین منتظر هستیم که با شهرداری جدید بتوانیم در این خصوص جلسه‌ای داشته باشیم.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 47007

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر