شن و ماسه به کار رفته در ساخت‌وساز کرمانشاه استاندارد نبود

رئیس مرکز تحقیقات بتن با تأکید بر اینکه زلزله اخیر کرمانشاه نشان داد که شن و ماسه‌ای که در ساخت واحدهای مسکونی به کار برده شده بود استاندارد نبوده،‌گفت: بنیاد مسکن و مرکز تحقیقات، راه و مسکن و شهرسازی از حضور مرکز تحقیقات بتن برای ایجاد آزمایشگاه بعد از وقوع زلزله در کرمانشاه خودداری کرد.

شن و ماسه به کار رفته در ساخت‌وساز کرمانشاه استاندارد نبود

گیلان خبر: مصطفی احمدوند امروز در حاشیه کنفرانس ملی بتن، آب، زلزله در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه بالا بودن کیفیت بتن می‌تواند از میزان خسارات در زلزله بکاهد، گفت: قطعاً بتن استاندارد می‌تواند ساختمان‌ها را در برابر زلزله مقاوم‌تر کند و اینجاست که نشان می‌دهد چه تفاوتی میان سازه‌های فلزی با سازه‌های بتنی وجود دارد.

وی تأکید کرد: در کرمانشاه شن و ماسه‌ای که استفاده شده بود، استاندارد نبود به همین دلیل بود که ساختمان‌ها در برابر زلزله اخیر مقاوم نبودند و این خسارات بر جای گذاشت.

وی با اشاره به اینکه در شهرستان بم برخلاف کرمانشاه شن و ماسه کیفیت داشتند اما آرماتورها خوردگی داشتند، گفت: مؤسسه استاندارد از مرکز تحقیقات بتن دعوت کرده است، تا هفته آینده برای حذف 3 استاندارد لازم در قانون تولید بتن آماده به این مؤسسه رفته و متأسفانه به حذف چک‌لیست‌ها، تبدیل بتن به حجمی و حذف بازرسی از مراحل تولید بتن تن دهد.

وی با بیان اینکه سه سال است این قانون تصویب شده، اما مشخص نیست، چرا و چه گروهی خواهان حذف این سه مورد از قانون تولید استاندارد بتن هستند، گفت: متأسفانه بعد از وقوع زلزله بنیاد مسکن و مرکز تحقیقات، راه، مسکن و شهرسازی از حضور مرکز تحقیقات بتن برای ایجاد یک آزمایشگاه در شهر کرمانشاه برای بررسی ساخت و سازها ممانعت کردند.

به گفته وی‌، در ماه در ایران 100 تا 105 زلزله در کشور رخ می‌دهد، اما متأسفانه از آنجا که بیشترین میزان به ترتیب در شهر کرمان، کرمانشاه و یزد صورت می‌گیرد، می‌بینیم که سازه‌های این شهرها با استاندارد مطابقت ندارد.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 47283

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر