گزارشی از وضعیت آب و هوا

بارش برف در ارتفاعات برخی استان‌ها/باران پراکنده در پایتخت

فردا دامنه فعالیت سامانه بارشی که امروز وارد کشور شده است، به همه نوار غربی کشور، دامنه‌های البرز غربی و استان‌های تهران، البرز، زنجان، قزوین، برخی مناطق مرکز، شرق و شمال شرق کشور گسترش می‌یابد.

بارش برف در ارتفاعات برخی استان‌ها/باران پراکنده در پایتخت

گیلان خبر: براساس تحلیل آخرین داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، امروز سامانه بارشی از سمت شمال غرب وارد کشور می‌شود و سبب بارش باران در دامنه‌های زاگرس مرکزی، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و لرستان می‌شود که در ارتفاعات این مناطق، بارش به صورت برف است.

چهارشنبه این سامانه به همه نوار غربی کشور، دامنه‌های البرز غربی و استان‌های تهران، البرز، زنجان، قزوین، برخی مناطق مرکز، شرق و شمال شرق کشور گسترش می‌یابد.

فردا در غرب کردستان، آذربایجان غربی، چهار محال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، اصفهان، یزد و خراسان رضوی بارش‌ها شدت بیشتری دارد.

اواخر وقت چهارشنبه با کاهش فعالیت سامانه بارشی مذکور، روی سواحل شرقی خزر و شمال‌شرق کشور و دامنه‌های البرز شرقی وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

پنج‌شنبه در استان‌های تهران، البرز و سمنان و برخی مناطق شرقی کشور وزش باد شدید و در نوار شمالی کاهش دما بین ۴ تا ۷ درجه پیش‌بینی می‌شود.

به سبب بارش برف و کولاک برف در نقاط کوهستانی و سردسیر مناطق ذکر شده، لغزندگی جاده‌های کوهستانی، مه آلودگی و کاهش دید رخ خواهد داد، از این رو توصیه می‌شود هنگام تردد در این مناطق نکات لازم  جهت حفظ ایمنی و جلوگیری از خسارات احتمالی به‌کار گرفته شود.

آسمان تهران فردا ‌کمی ابری همراه با غبار محلی، در بعد از ظهر افزایش ابر، باران پراکنده گاهی وزش باد پیش‌بینی می‌شود؛ بیشینه و کمینه دما فردا در تهران 12 و 2 درجه خواهد بود.

فردا بندرعباس با بیشینه دمای ۲۷ درجه بالای صفر گرم‌ترین مرکز استان و ارومیه با کمینه دمای ۱۰ درجه زیر صفر سردترین مرکز استان خواهد بود.

میانگین بارندگی کل کشور از ابتدای سال زراعی تا روز ۱۵ دیماه سال جاری ۱۰۰ میلی‌متر ثبت شد، میزان بارش سال گذشته در این بازه زمانی ۳۱.۸ میلی‌متر بود. بنابراین تا این تاریخ بارش بارش سال جاری ۲۱۴.۶درصد بیشتر از سال گذشته است.

میانگین بلندمدت بارندگی کشور در بازه زمانی مذکور ۷۴.۵ میلی‌متر بوده است که بارش سال جاری ۳۴.۲درصد بیشتر از سال بلندمدت است.

بیشترین میزان بارش در هفته پانزدهم سال زراعی متعلق به منطقه کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری به میزان ۱۴۴.۹میلی‌متر بوده است. میانگین گرم‌ترین منطقه در مدت زمان مذکور میناب در استان هرمزگان به میزان ۳۰.۴ درجه سلسیوس و میانگین سردترین منطقه زرینه در استان کردستان به میزان منفی ۹.۵ درجه سلسیوس بوده است.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 47430

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر