سازمان برنامه و بودجه کشور:

حمایت از تولید داخلی و ثبات در بازار در لایحه بودجه 98 اولویت دارد

سازمان برنامه و بودجه کشور در واکنش به گزارش رسانه‌ها اعلام کرد: حمایت از تولید داخلی و ثبات در بازار در لایحه بودجه 98 مد نظر بوده است.

حمایت از تولید داخلی و ثبات در بازار در لایحه بودجه 98 اولویت دارد

گیلان خبر: روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه کشور، گزارشی با عنوان "مجلسیان هیچ‌گاه ریز بودجه‌ای شرکت‌های دولتی را بررسی نمی‌کنند، نمی‌خوانند و کاری هم به آن ندارند. آنها نمی‌دانند هزینه‌ها و درآمدهای شرکت‌های دولتی چه میزان است." در رسانه‌ها منتشر شده است. توضیحات سازمان برنامه و بودجه کشور در این رابطه به شرح زیر است:
در شرایط تحریم، به دلیل مشکلات ایجاد شده در گشایش اعتبار و پرداخت‌های ارزی و حمل‌و‌نقل کالا، تجارت خارجی‌کشور بویژه‌ در ‌زمینه تامین‌کالاهای اساسی به طور‌‌مستقیم تحت تاثیر قرار گرفته و ضمن افزایش هزینه معاملات و افزایش قیمت کالاهای وارداتی، منجر به کاهش عملکرد بخش خصوصی در تامین کالای اساسی کشور و مداخله گسترده دولت برای تامین و ذخیره سازی کالاهای‌ اساسی می‌شود. عمده‌ترین چالش‌های حوزه بازرگانی داخلی متاثر از شرایط اعمال تحریم‌های اقتصادی به شرح زیراست:
• وابستگی به واردات برای تامین برخی از نهاده های تولید و محصولات نهایی.
• تامین منابع مالی و انتقال ارز برای خریدهای خارجی.
• افزایش نیاز به مداخله دولت برای تامین و تنظیم بازار کالاهای اساسی.
برای مقابله با آثار ناشی از اعمال تحریم‌های اقتصادی و به منظور تأمین مطلوب کالاهای اساسی مورد نیاز کشور، حمایت از تولید داخلی و ایجاد ثبات در بازار، ملاحظات زیر در تنظیم لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ مدنظر قرار گرفته است:
• تقویت ردیف یارانه‌ نهاده‌ها‌ و عوامل تولید کشاورزی، پیش‌بینی منابع مالی مورد نیاز برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی بویژه گندم و اتخاذ تمهیدات لازم برای افزایش میزان ذخایر راهبردی.
• تامین نیاز ارزی واردات کالاهای اساسی و ضروری به نرخ رسمی (معادل ۱۴ میلیارد دلار) و کمک به معیشت عمومی از طریق ارائه بسته‌های کالایی و حمایتی. 
• تکمیل و تجهیز و نگهداری انبارها و مراکز ذخیره سازی کالاهای اساسی و تقویت اعتبارات دستگاه‌های اجرایی ذیربط برای بهبود نظارت بر بازار.
با توجه به موارد فوق و شرایط ناشی از تشدید تحریم‌ها و تکالیف قانونی از جمله قانون خرید تضمینی، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم توسعه، مصوبات شورای عالی امنیت ملی و هیات وزیران و پیش‌بینی صورت گرفته برای افزایش میزان ذخایر راهبردی و مداخله دولت برای تامین نهاده‌ها و کالاهای اساسی و خرید تضمینی محصولات کشاورزی بویژه گندم، برنامه عملیاتی شرکت‌های دولتی ذیربط (شرکت بازرگانی دولتی ایران، شرکت پشتیبانی امور دام کشور و شرکت خدمات حمایتی کشاورزی) تدوین و براساس آن رشد قابل توجهی در ارقام خرید و فروش کالاهای مشمول در بودجه سال آتی منظور شده است. همچنین با توجه به ماهیت عملیات شرکت‌های ذیربط و تکالیف دولت، برآیند درآمد و هزینه به صورت سر به سر و بدون سود و زیان در بودجه شرکتی درج شده است.
از مجموع هزینه ۲۷۲۰۰ میلیارد تومانی شرکت بازرگانی دولتی ایران، مبلغ ۲۵۶۰۰ میلیارد تومان مربوط به خرید کالا در سال ۱۳۹۸ است که مبلغ ۱۶۹۰۰ میلیارد تومان آن مربوط به پرداخت بهای خرید تضمینی گندم است که با توجه به پیش‌بینی خرید ۱۰ میلیون تن گندم با قیمت ۱۶۰۰ تومان و با در نظر گرفتن هزینه‌های تبعی مربوط محاسبه شده است. مابقی رقم مزبور نیز مربوط به خرید ۶۰۰ هزار تن برنج، ۶۰۰ هزار تن روغن و ۵۰۰ هزار تن شکر بوده که براساس تکالیف جدید هیأت محترم وزیران در خصوص ذخایر راهبردی درج شده است. 

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 47500

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر