گزارشی از وضعیت آب‌وهوا

سرمای زیر صفر در ۱۴ استان/ کاهش دما تا ۱۰ درجه در کشور از جمعه‌

با ورود سامانه بارشی تازه به کشور، از چهارشنبه بارش برف و باران مجدداً افزایش می‌یابد، همچنین روز جمعه دمای هوا در سطح کشور ۶ تا ۱۰ درجه کاهش می‌یابد و تا روز دوشنبه آینده این هوای سرد ماندگار خواهد بود.

سرمای زیر صفر در ۱۴ استان/ کاهش دما تا ۱۰ درجه در کشور از جمعه‌

گیلان خبر: براساس تحلیل آخرین داده‌ها و نقشه‌های پیشیابی هواشناسی، امروز در غرب، جنوب غرب، بخش‌های از شمال غرب، مناطقی از مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز نظیر استان‌های قزوین، البرز، تهران و سمنان و بخش‌هایی از شمال شرق شاهد بارش برف و باران و وزش باد هستیم. 

فردا در جنوب غرب و غرب بارش باران و در مناطق سردسیر بارش برف پیش‌بینی می‌شود، در این راستا در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، شرق خوزستان، شمال بوشهر و شمال غرب فارس فردا بارش باران و در مناطق کوهستانی بارش برف خواهیم داشت.

روز چهارشنبه بارش‌ها در جنوب غرب ادامه دارد و از بعدازظهر چهارشنبه سامانه بارشی دیگری از نوار غربی وارد کشور می‌شود که ضمن تشدید بارش‌ها در جنوب غرب، سبب بارش برف و باران در استان‌های غربی و سواحل خزر خواهد شد و به تدریج گستره آن به مناطق مرکزی، بخش‌هایی از شرق و دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های قزوین، البرز و تهران می‌رسد که روز پنج‌شنبه هم فعال خواهد بود.

روز جمعه دمای هوا در سطح کشور ۶ تا ۱۰ درجه کاهش می‌یابد و تا روز دوشنبه این هوای سرد ماندگار خواهد بود.

اوایل روز آینده شمال خلیج فارس مواج پیش‌بینی می‌شود و روزهای پنج‌شنبه و جمعه دریای خزر مواج و طوفانی است.

آسمان تهران فردا نیمه‌ابری همراه با وزش باد پیش‌بینی می‌شود، بیشینه و کمینه دما فردا در تهران ۹ و صفر درجه خواهد بود.

روز آینده بندرعباس با بیشینه دمای ۲۸درجه بالای صفر گرم‌ترین مرکز استان و شهرکرد با کمینه دمای ۷ درجه زیر صفر سردترین مرکز استان خواهد بود.

فردا در ۱۴ استان دمای هوا صفر درجه و کمتر از صفر درجه خواهد بود.

میانگین بارندگی کل کشور از ابتدای سال زراعی (یکم مهرماه ۹۷) تا روز ۲۲ دی‌ماه سال‌جاری ۱۰۴.۲‌میلی‌متر ثبت شد، میزان بارش در سال گذشته در این بازه زمانی ۳۴.۴میلی‌متر بوده است، بنابراین بارش سال جاری تا این تاریخ ۲۰۲.۹درصد بیشتر از سال گذشته است.

میانگین بلندمدت بارندگی کشور در بازه زمانی مذکور ۸۴.۵ میلی‌متر بوده است که بارش سال جاری ۲۳.۳درصد بیشتر از سال بلندمدت است.

بیشترین میزان بارش در هفته شانزدهم سال زراعی متعلق به منطقه کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری به میزان ۱۰۲.۲ میلی‌متر بوده است.

در همین مدت میانگین گرم‌ترین منطقه میناب در استان هرمزگان به میزان ۲۷.۶درجه سلسیوس و سردترین منطقه زرینه در استان کردستان به میزبان ۱۱.۷ منفی درجه سلسیوس بوده است.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 47501

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر