معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی:

تغییر نرخ ارز مشکل گوشت را به وجود آورد/ افزایش ۳ برابری واردات از روسیه

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: مشکل ایجادشده در ایران به دلیل کمبود گوشت نیست، بلکه قیمت گوشت با تغییر نرخ ارز بالا رفته است.

تغییر نرخ ارز مشکل گوشت را به وجود آورد/ افزایش ۳ برابری واردات از روسیه

گیلان خبر: علی اکبر مهرفرد پس از امضای یادداشت تفاهمی در مورد تجارت گندم با همتایان روس و قزاقستانی در مسکو، اظهار داشت: این یادداشت تفاهم از یک سال و پیش با مذاکرات سه طرف امضا شد.

وی افزود: تولید گندم در ایران به اندازه ای است که نیاز داخلی را تامین می‌کند، به عبارت دیگر ایران خودکفا شده است، با این وجود ما می‌توانیم با همکاری روسیه و قزاقستان به سایر کشورهای جهان گندم صادر کنیم.

مهرفرد ادامه داد: در ایران زیرساخت‌های خوبی در صنعت آرد به وجود آمده است که دو برابر نیاز داخلی است، علاوه بر آن سیلوی گندم ایران در سطح خوبی است و ما هم اکنون پنج میلیون تن تجارت آرد داریم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: بر اساس توافق صورت گرفته ایران گندم وارد خواهد کرد و پس از تبدیل به آرد دوباره آن را صادر می‌کند و حلقه وصل این چرخه شرکت‌های ایرانی، قزاقستانی و روسی هستند که با مشارکت یکدیگر کار را جلو می‌برند.

وی ادامه داد: قزاقستان از ترانزیت و لجستیک ایران برای رساندن کالاهای خود به دست مشتریان استقبال کرده است و ما با این کشور بر روی سوآپ گندم کار می‌کنیم.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به این پرسش که ایران تا چه اندازه از قزاقستان گندم برای صادرات مجدد وارد خواهد کرد، گفت: هنوز حجمی تعیین نشده و این کارها برعهده بخش‌های خصوصی است.

وی افزود: در ایران کارخانجات آرد به بخش خصوصی تعلق دارند، ضمن اینکه ما به عنوان دولت ها زیرساخت‌های لازم برای تجارت بخش خصوصی را مهیا می‌کنیم.

مهرفرد خاطرنشان کرد: براساس مفاد یادداشت تفاهم امضا شده، خریدار گندم می‌تواند از خط اعتباری که دربانک گشوده می‌شود، استفاده کند.

وی با بیان اینکه بحث تهاتر آن چنان مورد بحث قرار نگرفته، زیرا به تجارت نفت برمی‌گردد، اظهار داشت: در یادداشت تفاهم قید نشده است که با چه ارزی معامله خواهد شد، اما اطلاع داریم که در روسیه ثبت سفارش را با روبل انجام می‌دهند؛ ما می‌توانیم با ارز ملی کشورهای خود با یکدیگر معامله کنیم.

وی در مورد صادرات گوشت روسیه به ایران هم گفت: معاون وزیر کشاورزی روسیه در دیداری که امروز داشتیم، به افزایش صادرات گوشت این کشور به ایران اشاره کرد و گفت که نسبت به یک سال پیش سه برابر شده است.

مهرفرد افزود: مشکل ایجاد شده در ایران به دلیل کمبود گوشت نیست، بلکه با تغییرات نرخ ارز قیمت گوشت بالا رفته است.

معاون وزارت جهاد کشاورزی همچنین خاطرنشان کرد که سهم روسیه در واردات گوشت ایران به ویژه واردات گوشت گوسفند افزایش یافته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به امکان افزایش خرید سویا از روسیه اشاره کرد و افزود: روسیه می‌تواند به جای بخشی از گندم سویا تولید کند.

مهرفرد با بیان اینکه ایران پنج میلیون تن سویا وارد می‌کند، اظهار داشت: بخش عمده سویا در قاره آمریکا تولید می‌شود که فاصله زیادی با ایران دارد و به همین دلیل خرید سویا از روسیه یا کشت فراسرزمینی سویا در این کشور می‌تواند برای دو کشور سودمند باشد.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 47988

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر