زوج‌های جوان یارانه مسکن دریافت می‌کنند

هیئت دولت تضمین و اختصاص بخشی از سود بالغ بر دو میلیون و ۱۶۰ هزار وام کم بهره تأمین و ودیعه مسکن را برای اقشار کم درآمد و زوج‌های جوان تصویب کرد.

زوج‌های جوان یارانه مسکن دریافت می‌کنند

به گزارش گیلان خبر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، بنا بر مصوبه هیئت دولت به منظور احیا، نوسازی و بهسازی مسکن در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد و سکونت‌گاه‌های غیر رسمی و تأمین مسکن گروه‌های کم درآمد و زوج‌های جوان تا سقف 1.8 میلیون واحد مسکونی تا پایان برنامه ششم حمایت‌های لازم صورت می‌گیرد.

هیئت دولت تضمین و اختصاص بخشی از سود بالغ بر دو میلیون و 160 هزار وام کم بهره تأمین و ودیعه مسکن را برای اقشار کم درآمد و زوج‌های جوان تصویب کرد.

از این تعداد وام مسکن یک میلیون و 440 هزار فقره مربوط به وام تأمین مسکن و 360 هزار فقره مربوط به ودیعه اسکان موقت ساکنین بافت‌های فرسوده است که تا پایان برنامه ششم، بانک مرکزی موظف است سالانه تا سقف 300 هزار فقره از این نوع وام‌های مسکن را به متقاضیان پرداخت کند.

البته بنا بر مصوبه دولت سقف وام ودیعه اسکان موقت ساکنین بافت‌های فرسوده سالانه حداکثر 60 هزار فقره خواهد بود و باقی این تسهیلات تا سقف 300 هزار فقره به تسهیلات تأمین مسکن اختصاص می‌یابد.

بنابر مصوبه دولت سقف تسهیلات تأمین مسکن در کلانشهرها 50 میلیون تومان، در مراکز استان‌ها و شهرستان‌های بالای 200 هزار نفر جمعیت 40 میلیون تومان و برای سایر شهرها 30 میلیون تومان تعیین شده است، دولت برای سال 93 معادل 9 درصد از سود این تسهیلات را توسط بانک مرکزی تضمین کرده و باقیمانده سود تسهیلات تا سقف سود تسهیلات مسکن برعهده دریافت‌کنندگان خواهد بود و تعیین یارانه سود تسهیلات فوق در سال‌های 94 به بعد توسط هیئت دولت تعیین خواهد شد.

در مورد میزان تسهیلات ودیعه اسکان موقت ساکنین بافت‌های فرسوده نیز در کلانشهرها رقم 20 میلیون تومان، در مراکز استان‌ها و شهرستان‌های بالای 200 هزار نفر جمعیت 15 میلیون تومان و برای سایر شهرها 10 میلیون تومان تعیین شده که تنها 10 درصد از سود این تسهیلات توسط دریافت‌کنندگان به بانک‌ها پرداخت خواهد شد و باقی سود تسهیلات توسط بانک مرکزی تضمین و به بانک‌های عامل پردخت خواهد شد.

هیئت وزیران محل تأمین یارانه سود تسهیلات فوق را اعتبارات قانون هدفمندی یارانه‌ها تعیین کرده است.

در این میان وزارتخانه تعاون،کار و رفاه اجتماعی موظف شده است در غالب یک موافقت‌نامه با وزارت راه و شهرسازی گروه‌های هدف و مشمولین دریافت تسهیلات کم بهره فوق را تعیین کند که در ادامه همین مصوبه تعیین گروه هدف را از طریق بانک‌های اطلاعاتی سازمان تأمین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری، کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی و سایر نهادهای حمایتی مردم‌نهاد اقدام کند. البته لازم به ذکر است این تسهیلات مشمول کسانی خواهد بود که پیش از این از تسهیلات مشابه استفاده نکرده باشند.

وزارت راه و شهرسازی نیز موظف است براساس سهمیه ابلاغ شده بانک مرکزی نسبت به توزیع استانی تسهیلات فوق با هماهنگی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور اقدام کند و عهده‌دار نظارت بر ساخت‌وساز بافت‌های فرسوده در چارچوب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان باشد.

متن مصوبه هیئت دولت به شرح زیر است:

هیئت وزیران در جلسه 23/7/1393 به پیشنهاد مشترک شماره 02/100/38246 مورخ 1393/7/23 معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و وزارت راه و شهرسازی و به استناد اصل یکصدوسی‌وهشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

در اجرای مواد (171) و (172) قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران - مصوب 1389- و در راستای تحقق قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن -مصوبه 1387- و قانون حمایت از احیای بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری - مصوب 1389- و به منظور احیای نوسازی و بهسازی مسکن در بافت‌های فرسوده، ناکارآمد و سکونت‌گاه‌های غیر رسمی و تأمین مسکن گروه‌های کم درآمد و زوج‌های جوان تا سقف یک میلیون و هشتصد هزار واحد مسکونی تا پایان برنامه ششم توسعه اقدامات زیر انجام می‌شود:

1- میزان سقف تسهیلات تأمین مسکن در کلانشهرها، پانصد میلیون (000ر000ر500) ریال، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای دویست هزار نفر جمعیت، چهارصد میلیون (000ر000ر400) ریال و سایر شهرها سیصد میلیون (000ر000ر300) ریال است.

2- متن زیر جایگزین ماده(6) تصویب‌نامه شماره 122174/ت48637ه مورخ 1392/7/2 می‌شود و دو تبصره به عنوان تبصره‌های(3)و (4) به ماده مذکور الحاق می‌گردد:

ماده 6- میزان سقف تسهیلات ودیعه اسکان موقت ساکنین در بافت‌های فرسوده و سکونت‌گاه‌های غیر رسمی در کلانشهرها، دویست میلیون (000ر000ر 200) ریال، مراکز استا‌ن‌ها و شهرهای بالای دویست هزار نفر، یکصد و پنجاه میلیون (000ر00ر150) ریال و سایر شهرها، یکصد میلیون (000ر000ر100) ریال تعیین می‌شود.

تبصره 3- ده درصد از سود تسهیلات موضوع این بند بر عهده متقاضی می‌باشد.

تبصره 4- تعداد تسهیلات مورد نیاز در هر سال شصت هزار واحد و در مجموع تا پایان برنامه ششم توسعه، سیصد و شصت هزار واحد تعیین می‌شود.

3- معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور موظف است به میزان 9 درصد سود تسهیلات موضوع بند(1) و مابه‌التفاوت سود 10 درصد سهم متقاضی در ودیعه اسکان موقت موضوع بند(2) تا سقف سود مصوب تسهیلات بخش مسکن در سال 1393 را از محل اعتبارات قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و در سال 1394 پس از پیش‌بینی در لایحه بودجه سنواتی و تصویب نهایی آن برای پرداخت به بانک‌های عامل منظور و تضمین‌نامه مورد قبول بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را صادر نماید. یارانه سود تسهیلات سهم دولت برای سال‌های بعد توسط هیئت وزیران تعیین خواهد شد.

4- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است برای پرداخت تسهیلات موضوع این تصویب‌نامه نسبت به تعیین بانک‌های عامل و سهمیه هر یک در هر سال به تعداد سیصد هزار واحد و در مجموع یک میلیون و هشتصد هزار واحد مسکونی تا پایان برنامه ششم توسعه اقدام نماید.

5- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است در قالب تفاهم‌نامه با وزارت راه و شهرسازی نسبت به شناسایی گروه‌های هدف موضوع این تصویب‌نامه از طریق سازمان تأمین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری، کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور و سایر نهادهای حمایتی مردم‌نهاد اقدام نماید.

تبصره- پرداخت تسهیلات و یارانه نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری با اولویت زوج‌های جوان، گروه‌های کم درآمد و زنان سرپرست خانوار است که تاکنون از تسهیلات مسکن استفاده نکرده‌اند.

6-وزارت راه و شهرسازی(شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران) مکلف است براساس سهمیه ابلاغ شده بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به توزیع استانی تسهیلات با هماهنگی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور( به تفکیک بانک‌های عامل تعیین‌شده) و شناسایی متقاضیان واجد شرایط و معرفی آنها جهت دریافت تسهیلات و نظارت بر ساخت و ساز در چارچوب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان اقدام نماید.

اسحاق جهانگیری؛ معاون اول رئیس‌جمهور این مصوبه را در تاریخ 1393/8/8 برای اجرا به وزارت راه وشهرسازی – وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ابلاغ کرد.

کد مطلب: 4818

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر