طرح مدیریت اثر خشکسالی در زراعت برنج گیلان تهیه شد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: طرح مدیریت و تعدیل اثر خشکسالی در زراعت برنج در گیلان تهیه شده است.

طرح مدیریت اثر خشکسالی در زراعت برنج گیلان تهیه شد

گیلان خبر :علیرضا شعبان‌نژاد  اشاره به نیاز آبی سالانه سه میلیارد متر مکعب زراعت برنج در گیلان اظهار کرد: یک‌میلیارد و 600 میلیون متر مکعب آب زراعت برنج از طریق زیر شبکه سد سفیدرود تامین می‌شود.

وی به تامین پنج تا هفت میلیون متر مکعب آب از منابع داخلی برای کشت برنج در گیلان اشاره کرد و افزود: 900 میلیون متر مکعب از طریق آب‌های سطحی و زیرسطحی تامین می‌شود.

شعبان‌نژاد از تهیه طرح مدیریت و تعدیل اثر خشکسالی در زراعت برنج در گیلان خبر داد و بیان کرد: امسال با توجه به تجربه سال گذشته فعالیت آماده‌سازی شالیزارها را 40 روز زودتر آغاز کردیم و این موضوع در صرفه‌جویی آب تاثیرگذار است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان زمان آغاز شخم زمستانه شالیزارها در سال گذشته را 15 دی ماه خواند و تصریح کرد: امسال فرهنگ‌سازی لازم بین شالیکاران صورت گرفته و تاکنون 12 هزار هکتار از شالیزارها شخم زمستانه زده شده است.

وی استفاده از کود پتاسه را از اقدام‌های سازمان جهاد کشاورزی گیلان برای کاهش اثر خشکسالی در شالیزارها عنوان کرد و گفت: سال گذشته استفاده از کود پتاسه در شالیزارها را نداشتیم، اما امسال با پیگیری دولت دارای تنوع کودی در گیلان و کشاورزی کشور هستیم.

152 هزار تن سهمیه کود گیلان

شعبان‌نژاد با بیان اینکه 152 هزار تن کود سهمیه فصل زراعی سال 94 برای گیلان در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: 30 هزار تن کود تاکنون بین کشاورزان توزیع شده و 32 هزار تن در انبارها ذخیره‌سازی شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خواستار دریافت کود مورد نیاز از طرف کشاورزان شد و اظهار کرد: امسال نرخ کود نسبت به سال گذشته تغییری نداشته و ممکن است نرخ کود در سال آینده تغییر کند، بنابراین کشاورزان کود مورد نیاز خود را دریافت کنند به‌ویژه اینکه کود پتاسه در خشکسالی اثر بسیار مثبتی دارد.

وی برگزاری دوره‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌ها را از جمله اقدام‌های سازمان جهاد کشاورزی گیلان ذکر کرد و یادآور شد: ارقام دیررس و میان‌رس در کشت برنج را کنار گذاشتیم و تلاش می‌کنیم 96 درصد از کشت برنج با ارقام زودرس مانند رقم هاشمی انجام شود.

شعبان‌نژاد کشت رقم برنج هاشمی از کاشت تا برداشت را 120 روز اعلام کرد و افزود: رقم مذکور 25 روز زودتر از ارقام دیگر محصول می‌دهد و یک نوبت آب‌دهی کمتری نیاز دارد ضمن اینکه در مقابل آفت‌ها از مقاومت بیشتری برخوردار است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از تعریف نوبت‌دهی آب شالیزارها در استان خبر داد و بیان کرد: تغییر در استفاده از آب سد سفیدرود برای استفاده در شالیزارها پیش‌بینی شده است.

وی با بیان اینکه آب سد سفیدرود از نیمه دوم اردیبهشت ماه سال آینده مانند امسال انجام می‌شود، تصریح کرد: اگر بتوانیم از آب سد سفیدرود دیرتر استفاده می‌کنیم.

شعبان‌نژاد بر افزایش مکانیزاسیون اراضی کشاورزی در گیلان تاکید کرد و گفت: امسال 50 میلیارد تومان برای توسعه مکانیزاسیون اراضی کشاورزی به استان اختصاص داده شده و تاکنون 35 میلیارد تومان جذب شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه امکان جذب 100 درصدی اعتبارات مذکور وجود دارد، خاطرنشان کرد: ضریب مکانیزاسیون خاک‌ورزی استان با استفاده از اعتبارات مذکور به 95 درصد می‌رسد.

وی مکانیزاسیون برداشت برنج در گیلان را 56 درصد اعلام کرد و یادآور شد: 20 درصد از کاشت و 17.5 درصد از داشت برنج در استان به صورت مکانیزه انجام می‌شود و ضریب خوبی بین استان‌های کشور است.

شعبان‌نژاد از افزایش ماشین‌آلات کشاورزی در گیلان خبر داد و اظهار کرد: سال گذشته تعداد 6 هزار و 407 دستگاه تراکتور در استان وجود داشت و امسال این تعداد به 7 هزار و 12 دستگاه افزایش پیدا کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان به وجود 54 هزار و 725 دستگاه تیلر کشاورزی در سال گذشته اشاره کرد و افزود: امسال تعداد تیلرهای کشاورزی به 57 هزار دستگاه در استان رسیده است.

وی تعداد کمباین موجود در گیلان را 833 دستگاه در سال گذشته خواند و بیان کرد: امسال یک‌هزار و 200 دستگاه کمباین در گیلان وجود دارد.

شعبان‌نژاد با بیان اینکه 2 هزار و 600 دستگاه دروگر سال گذشته در گیلان وجود داشت، تصریح کرد: امسال تعداد دستگاه‌های مذکور به 2 هزار و 719 دستگاه افزایش پیدا کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان به افزایش پنج تا 10 درصدی تولید برنج امسال در استان اشاره کرد و گفت: تعمیر ایستگاه‌های پمپ آب برای استفاده به‌موقع در شالیزارها حائز اهمیت است.

اختصاص 30 میلیارد تومان خسارت برف به کشاورزان گیلان

وی با اشاره به خسارت برف سال گذشته در گیلان، خاطرنشان کرد: 40 میلیارد تومان برای جبران خسارت ناشی از برف به استان اختصاص داده شده و 30 میلیارد تومان مربوط به بخش کشاورزی است.

شعبان‌نژاد پرداخت 70 درصد از تسهیلات مذکور را از طریق بانک کشاورزی عنوان کرد و یادآور شد: دو بانک عامل دیگر پرداخت مبلغ مذکور به کشاورزان را به عهده دارند و انتظار داریم تسهیلات مورد نیاز کشاورزان به‌موقع در اختیار آنها گذاشته شود.

 

کد مطلب: 6200

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر