تعاون و اشتغال در هفته ای که گذشت

هفته مزدی؛ کارگران در انتظار خبر خوش

حق مسکن کارگران ۴۰هزار تومان شد،پرداخت عیدی ۱.۲ تا ۱.۸ میلیون تومانی کارگران از بهمن ماه و جزئیات ۱۳ راهبرد وزارت کار برای حل مشکل اشتغال کشورمهمترین اخبار این هفته تعاون و اشتغال بود.

هفته مزدی؛ کارگران در انتظار خبر خوش

به گزارش گیلان خبر تعاون و اشتغال در هفته ای که گذشت با خبرهای خوبی برای جامعه کارگری همراه بود. حق مسکن کارگران 40هزار تومان شد,پرداخت عیدی 1.2 تا 1.8 میلیون تومانی کارگران از بهمن ماه خبرهای مزدی در این هفته بود.

*حق مسکن کارگران 40هزار تومان شد

بقائیان, عضو شورای عالی کار با اشاره به اینکه افزایش 20هزار تومانی حق مسکن کارگران در جلسه امروز شورای عالی کار با حضور نمایندگان کارگران و کارفرمایان و دولت به تصویب رسید، گفت: این رقم پس از تصویب نهایی در دولت از سال 94 پرداخت می‌شود.

بقائیان با اشاره به اینکه بررسی افزایش پایه سنوات، بن خواروبار و حق مسکن برای بسته مزدی 94 کارگران گفت: تنها مصوبه این جلسه افزایش حق مسکن کارگران از 20هزار تومان به 40هزار تومان بود که مقرر شد این مصوبه برای تأیید نهایی به هیئت وزیران ارسال و از سال 94 پرداخت شود.

عضو شورای عالی کار اظهار کرد: بررسی افزایش بن خواروبار و پایه سنوات به جلسه دو هفته آینده شورای عالی کار موکول شد. مقرر شد این دو مورد در بسته مزدی 94 با حضور وزیر اقتصاد، وزیر کار و مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی بررسی شود.

*پرداخت عیدی 1.2 تا 1.8 میلیون تومانی کارگران از بهمن ماه

پرداخت عیدی 1 میلیون و 216 هزار تومانی تا 1 میلیون و 824 هزار تومانی کارگران در سال جاری از بهمن ماه خبر مهم و خوش دیگر این هفته برای جامعه کارگری بود. با توجه به اینکه حداقل دستمزد سال جاری مشمولان قانون کار و کارگران، ماهانه 608 هزار تومان است، حداقل عیدی پایان سال کارگران یک میلیون و 216 هزار تومان و حداکثر یک میلیون و 824 هزار تومان خواهد بود.

بنا بر اخبار دریافتی، برخی کارفرمایان همزمان با حقوق بهمن ماه عیدی پایان سال کارگران را پرداخت خواهند کرد، ولی اکثر کارفرمایان پرداخت عیدی را به اسفندماه موکول کرده‌اند.

*جزئیات 13 راهبرد وزارت کار برای حل مشکل اشتغال کشور

اما جزئیات راهبردی وزارت کار برای حل مشکل اشتغال کشور خبر دیگر این هفته تعاون، اشتغال بود. علی ربیعی، وزیر تعاون،کار ورفاه اجتماعی با اشاره به 13 راهبرد و سیاست کلیدی در حوزه کار گفت: 60درصد تسهیلات پرداختی در بخش صنعت با تفاهمنامه بانک مرکزی به‌صورت سرمایه درگردش خواهد بود و با کلینیک‌هایی برای حفظ اشتغال از ریزش شغل جلوگیری می‌کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اجرای طرح تکاپو را از سیاست‌های اشتغال زایی دولت خواند و گفت: این طرح در سطح استان‌ها، شهرستان‌ها و روستا نیازهای اشتغال را بررسی می‌کند. همچنین بر اساس این طرح سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و مطابق نیاز اشتغال در سطح روستا و شهربرنامه ریزی‌های آموزشی خود را  انجام خواهد داد.

وی ادامه داد: کلینیک‌هایی را برای حفظ اشتغال موجود طراحی کرده‌ایم و تفاهم‌نامه‌هایی با وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی امضا کردیم به‌طوری که 243هزار شغل در معرض ریزش مورد حمایت قرار گرفت. در همین رابطه کارشناسان کلینیک‌ها می‌روند در سطح کارگاه‌ها مطالعه می‌کنند، هرچند بحث جرایم بیمه‌ای و مالیات در برخی از بنگاه‌ها دارای مشکل وجود دارد. در لایحه بودجه داوطلبانه موضوع بخشیدگی جرایم بیمه‌ای را عنوان کردیم تا کارفرماها بتوانند جان بگیرند زیرا نظام تولید کشور هم بیمار است.

کد مطلب: 7182

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر