شیفتگان مجلس یا شیفتگان خدمت

هر چند از عمر این نهاد مردمی زیاد نمی گذرد ولی با نگاهی گذرا به تاریخچه شوراها به وضوح می توان یافت هر جا نگاه تخصصی به دور از سیاست زدگی حاکم بوده است آبادی و عمران و پیشرفت موج می زند. و بالعکس هر جا نگاه سیاست زده و غیر تخصصی بود همه امور به هم ریخته و حتی امور جاری عادی هم به مشکل بر خواهد خورد.

شیفتگان مجلس یا شیفتگان خدمت

گیلان خبر ـ مرتضی برگستان: فلسفه تشکیل شورای شهر و روستا در جمهوری اسلامی آبادانی کشور از یک سو و نقش داشتن آراء و نظرات مردم در جهت دهی این آبادانی از سوی دیگر است. لذا این شورا یک مجموعه ای کاملا تخصصی است که اگر رنگ و بوی سیاسی بازی به خود بگیرد نه اینکه باعث رشد و تعالی و آبادانی نخواهد شد بلکه برعکس باعث پسرفت و یک حرکت قهقرایی در همه حوزه های شهری و روستایی خواهد گردید.

هر چند از عمر این نهاد مردمی زیاد نمی گذرد ولی با نگاهی گذرا به تاریخچه شوراها به وضوح می توان یافت هر جا  نگاه تخصصی به دور از سیاست زدگی حاکم بوده است آبادی و عمران و پیشرفت موج می زند. و بالعکس هر جا نگاه سیاست زده و غیر تخصصی بود همه امور به هم ریخته و حتی امور جاری عادی هم به مشکل بر خواهد خورد.

نکته بعدی که حائز اهمیت است اینکه تجربه های انتخابات در کشور نشان می دهد مردم کاملا آگاهانه در انتخابات شرکت می کنند و اگر بخواهیم صدای خواسته های مردم را به صورت کاملا واضح بشنویم باید نتایج انتخابات و تعداد آراء و جهت گیری آن را مورد بررسی و مداقه قرار داد.

با توجه به این مقدمه مهم بی شک مردم در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به مجموعه ای از افراد رأی می دهند که بتوانند در کنار هم با هماهنگی لازم مسیر پیشرفت و آبادانی شهر و روستا در حوزه های مختلف عمرانی، خدماتی، فرهنگی اجتماعی و حتی اشتغال را ریل گذاری مناسب نماید. لذا آن افرادی که نامشان از صندوق آرای مردم بیرون می آید دیگر نگاهشان نباید یک نگاه فردی باشد بلکه باید خود را در یک مجموعه ای ببینند که مردم با توجه به حضورشان در انتخابات در کنار یکدیگر قرار داده اند تا به یک هدف مشخص برسند.

اما متأسفانه بر خلاف فلسفه و جایگاه اصلی شوراها برخی از افراد منتخب در پایبندی به آرای مردم با توجه به ملاحظه ای که گذشت متعهد نیستند و باید گفت با حرکت هایی که فقط فرد گرایانه و بعضا قدرت طلبانه است به آینده سیاسی و اجتماعی خود نگاه می کنند غافل از اینکه این نگاه غلط باعث هدر رفت سرمایه های بسیار زیادی خواهد شد که با ارزشترین آن زمان است. با خروج هر عضو از اعضای شورا فردی علی البدل جایگزین خواهد شد که آن فرد برای اشراف بر مسائل شورا نیازمند زمان است . از سوی دیگر معلوم نیست که این فرد علی البدل که جایگزین می شود از لحاظ تخصصی و جایگاهی جانشین مناسبی برای فرد استعفا دهنده باشد.

خلاصه کلام اینکه علی رقم وضعیت بسیار آشفته ای که در مدیریت شهری شهر رشت وجود دارد و این امر می طلبد که نگاهی کاملا جمع گرایانه با استفاده از خرد جمعی برای حل مشکلات وجود داشته باشد از مدتی قبل برخی از اعضاء به بهانه های مختلف (بخوانید حضور در مجلس شورای اسلامی) از این شورا استعفا داده و آماده حضور در رقابت انتخاباتی مجلس شده اند. هر چند برخی از این دوستان مسأله حضور در رقابت انتخابات مجلس را در همان زمان تکذیب کردند. باید دید که آیا این تکذیبیه پا بر جا خواهد بود یا خیر و دوستان منتخب در شورا این مجموعه کاملا تخصصی را پلی قرار داده اند جهت حضور در کرسی قدرتمندی تحت عنوان نمایندگی مجلس شورای اسلامی. که اگر اینچنین باشد نشان می دهد که فرد مذکور از شأنیت در هر دو حوزه شورا و مجلس شورای اسلامی برخوردار نیست بدین جهت که اولا صادقانه با مردم سخن نگفته و دروغ گفته است ثانیا کرسی مهمی را به ناحق اشغال نموده که می توانست در اختیار فردی متخصص و متعهد به آن کرسی قرار بگیرد ثالثا در این انتخاب کاملا مسائل شخصی و قدرت طلبانه خود را دخیل نموده که خیانتی بزرگ به رأی دهندگان است

و آخر اینکه این اشخاص با توجه به نگاه فرد گرایانه تحت هیچ عنوان صلاحیت نمایندگی مجلس را نیز نخواهند داشت زیرا از کجا معلوم که پس از پیروزی در همان انتخابات با پیشنهاد اغوا کننده دیگری اختیار از کف ندهند و عطای کرسی مجلس که نقش استراتژیکی تر نسبت به شورا دارد را هم به لقایش برای حس قدرت طلبی و جاه طلبی خود نبخشند.

کد مطلب: 11952

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر