تحلیل یک موسسه نظامی از اوضاع خاورمیانه؛

پایگاه های نظامی آمریکا در کجای خاورمیانه مستقرند؟

استقرار ده ها هزار نظامی آمریکایی در پایگاه های متعدد هوایی و دریایی در سطح خاورمیانه و برآورد فعالیت آن ها نشان می دهد که ایالات متحده در آن چه هدف خود نامیده ( نابودی داعش) راسخ و صادق نیست.

پایگاه های نظامی آمریکا در کجای خاورمیانه مستقرند؟

گیلان خبر: بیش از یک سال از آغاز حملات هوایی ائتلاف به رهبری ایالات متحده آمریکا بر علیه تروریست های داعش می گذرد، ائتلافی که در آن آمریکا از حمایت بیش از شصت کشور جامعه جهانی برخوردار می باشد. با این حال و با وجود تمامی ادعاهای رهبران ائتلاف، تکفیری های داعش تنها در مناطق معدودی عقب نشینی نموده اند، امری که حکایت از ناکارآمدی حملات هوایی ائتلاف و یا عدم صداقت شان در قبال نابودی این گروه تروریستی حکایت دارد.

وب سایت نظامی "جبهه جنوب" در گزارشی به بررسی پایگاه های هوایی ایالات متحده در منطقه خاورمیانه پرداخته است، پایگاه هایی که گفته می شود از آن ها جهت مقابله با داعش مورد استفاده قرار گرفته اند. این وبسایت برای اولین بار و با استفاده از مقالات منتشر شده در رابطه با سیاست نظامی ائتلاف در برخورد با داعش به تجزیه و تحلیل این مقوله پرداخته است.

بر مبنای گزارش فوق و در طول پنج سال گذشته (از زمان آغاز بحران در سوریه)، واشنگتن به انحای گوناگون و به بهانه آن چه نقض حقوق بشر در سوریه، دیکتاتوری، مقابله با تروریست ها، کشتار غیر نظامیان و... می نامیده به مداخله مستقیم و غیر مستقیم در امور سوریه پرداخته است، با این حال و تا به امروز در دستیابی به آن چه که تا به حال از آن سخن می گفته ناکام بوده است.

این گزارش می افزاید که سردرگمی جبهه غربی در رابطه با آینده سوریه در حالی است که رئیس جمهور اسد هم چنان بر کشور حاکم بوده و حمایت بخش زیادی از جامعه را پشت سر خویش احساس می نماید، جبهه به اصطلاح میانه رو (متحد اصلی آمریکا) بیش از هر زمانی تضعیف شده و به حاشیه رانده شده و تروریست های داعش نه تنها سیطره خود بر مناطق وسیعی از سوریه و عراق را تثبیت نموده بلکه اکنون تهدیدی فرا خاورمیانه ای محسوب می شود و این در حالی است که با مشارکت موفقیت آمیز روسیه در پی آغاز حملات هوایی این کشور و همچنین تناقض منافع میان ناتو با ترکیه در رابطه با نحوه تقابل با داعش، آمریکا بیش از پیش در رابطه نقشش در منطقه دچار ابهام شده است.

جبهه جنوب در ادامه به چرایی ناکامی ائتلاف در دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده پرداخته و می نویسد که فقدان درک و منافع مشترک نسبت به رشد فزاینده داعش در عراق و سوریه از سوی اعضای ائتلاف را می توان یکی از دلایل به سرانجام نرسیدن این اهداف دانست. بر این مبنا و در حالی که برخی اعضا هم چون فرانسه و آلمان اخیرا سیاست تهاجمی بیشتری را برای نابودی داعش در پیش کرده اند، هم چنان در نیت برخی دیگر از اعضا هم چون ترکیه، قطر، عربستان سعودی و بحرین برای مقابله با داعش تردیدهایی وجود دارد.

تحرکات نظامی آمریکا در خاورمیانه

وب سایت فوق به پایگاه های نظامی آمریکا در منطقه گریزی زده و تلویحا بیان داشته که با وجود گستردگی و تعدد این پایگاه ها هم چنان اقدام مناسب و درخوری در راستای سرکوب تروریست ها صورت نپذیرفته است. پایگاه استراتژیگ اینجرلیگ مستقر در ترکیه یکی از پایگاه های مهم ارتش آمریکا می باشد که پس از توافق نسبی میان آنکارا و واشنگتن در اختیار نیروهای هوایی پنتاگون قرار گرفته است. بخش عمده ای از پروازهای هواپیماهای بدون سرنشین و جنگنده های ایالات متحده از طریق این پایگاه نظامی صورت می پذیرد.

پایگاه نظامی مستقر در فرودگاه دیاربکر، و هم چنین فرودگاه های بتمن و مالاتیا واقع در جمهوری ترکیه نیز مورد بهره برداری ارتش آمریکا قرار دارد.

سال گذشته میلادی یک مانور نظامی میان اردن و آمریکا به نام "شیر مشتاق" برگزار شد، مانوری که در آن 6000 نظامی آمریکایی حضور پیدا کردند. از آن زمان تا به امروز یکی از پایگاه های نظامی اردن در اختیار 1500 نفر از نظامیان آمریکایی قرار گرفته که آن چنان که اوباما اظهار داشته در راستای آموزش اردنی ها و مقابله با داعش در این مکان استقرار یافته اند.

پایگاه های هوایی جده، ریاض، طائف و تبوک در عربستان سعودی نیز شاهد حضور گسترده پیاده نظام ها و نیروهای هوایی ایالات متحده آمریکا می باشد. آمریکایی ها عموم جهت توجیه حضور گستردشان به بهانه هایی هم چون ضرورت آموزش نیروهای منطقه ای استناد می کنند. علاوه بر آن در ماه های اخیر شاهد استقرار دو ناو جنگی آمریکا در نزدیکی آب های یمن به ویژه پس از آغاز حملات هوایی از سوی سعودی بوده ایم.

پایگاه دریایی فجیره (دسترسی مستقیم به دریای عرب) و هوایی الدهافرا (برای حمله به داعش) در امارات متحده عربی، پایگاه هوایی العدید (با حضور 8000 آمریکایی و ده ها جنگنده و بمب افکن) در قطر، پایگاه های هوایی و دریایی محرق و شیخ عیسی قاسم ( محل استقرار ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا که بر تمامی خلیج فارس و شمال اقیانوس هند مشرف است) در بحرین، پایگاه های هوایی علی السالم کویت ( حضور 23000 پرسنل آمریکا)، الجابر کویت و کمپ های میهن پرستی و پاتریوت در کویت و پایگاه المسیره عمان همگی مورد بهره برداری و استقرار نظامیان آمریکایی قرار دارد.

برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگتر اینجا کلیک نمایید.

جبهه جنوب در انتها به این مسئله می پردازد که ذهن بسیار از افکار عمومی بر آن است که هدف از این حضور گسترده نظامی در خاورمیانه چیست؟ و چرا آمریکا با این حجم از قدرت و استقرار قوا تا کنون موفق به تضعیف و یا نابودی داعش نشده است؟ و نتیجه می گیرد که منافع آمریکا در گروه عدم نابودی داعش است.

نویسنده اظهار می دارد که برآورد تمامی نوشته جات و مقالات پیرامون تحرکات نظامی داعش و اقدامات ائتلاف به اصطلاح ضد داعش نشان می دهد که شماری از کشورها از جمله روسیه و ایران نمی توانند چشم خویش را بر تحرکات روز افزون تروریست ها در عراق  و شام ببندند. به باور نویسنده سقوط احتمالی اسد در سوریه دست تروریست ها را جهت بسط اقدامات خود به سراسر منطقه باز گذارده و با توجه به همکاری ترکیه با انان و حضور شماری از شهروندان روسیه در آن جا، منافع مسکو در آن است که با شدت هرچه تمام تر به مقابله و سرکوب تکفیری ها بپردازد.

نویسنده به چرایی حضور ایران در این نبردها نیز پرداخته و می گوید رشد داعش در عراق و سوریه نه تنها منافع تهران من جمله در حمایت از شبه نظامیان حزب الله در جنوب لبنان را به خطر خواهد انداخت بلکه موجب حضور گسترده آنان در اطراف مرزهای ایران خواهد شد و طبیعی است که تهران پیش دستی کرده و در راستای ابقای اسد و سرکوب تروریست ها پیشقدم باشد.

منبع: فرهنگ

کد مطلب: 11969

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر