امتناع سیدحسن خمینی از حضور در آزمون اجتهاد؛

یک آزمون و هزاران شبهه افکنی

در حالی آزمون نامزدهای انتخابات خبرگان در حال برگزاری است که عده ای با فضاسازی قصد شبهه افکنی علیه شورای نگهبان را دارند.

یک آزمون و هزاران شبهه افکنی

گیلان خبر: دبیرخانه شورای نگهبان در اطلاعیه خود روز سه شنبه (امروز) را برای برگزاری آزمون اجتهاد نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان اطلاع رسانی کرده بود و بر این اساس حضور بیش از 500 نفر از دواطلبین در این آزمون الزامی بود. 

با وجود تمامی این خبررسانی ها، به نظر می رسد برخی از داوطلبین از حضور در جلسه آزمون در دبیرخانه شورای نگهبان در قم امتناع کرده اند و رسانه های حامی آنها نیز از شب گذشته فضاسازی و اخبار کذبی را حول و حوش آزمون و دعوت شدگان به آن راه انداخته اند. 

روز یکشنبه سیامک‌ ره‌پیک معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان ضمن اشاره به ثبت‌نام 801 نفر برای نمایندگی در مجلس خبرگان رهبری، از برگزاری آزمون علمی اجتهاد برای 537 داوطلب نمایندگی مجلس خبرگان رهبری خبر داد و گفت:‌ نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان مجلس خبرگان رهبری تا 6 بهمن‌‌ماه اعلام می‌شود.

در این میان اما عدم حضور سید حسن خمینی بسیار خبر ساز شده و وی از امتحان اجتهاد، امتناع ورزیده است. آزمون علمی داوطلبان پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در حالی غاز شد که حجج اسلام سیدحسن خمینی، محمود امجد، مرتضی آقاتهرانی، رسول منتجب‌نیا از برخی چهره‌های سرشناسی هستند که در آزمون حضور نیافتند.

برخی از گزارش ها حاکی از آن بود که سید حسن خمینی برای شرکت در امتحان، شرطی را تعیین کرده  است.  وی حضور در آزمون را پذیرفته اما با تعیین شرطی عجیب خواستار برگزاری آزمون انفرادی و اختصاصی برای خود شدبود که به درخواست وی ترتیب اثری داده نشد. 

با این وجود سید علی خمینی، برادر نامزد جنجالی انتخابات خبرگان، در گفتگو با سایت انتخاب عنوان داشت که برای سید حسن خمینی از سوی شورای نگهبان دعوتنامه ای ارسال نشده است. 

شورای نگهبان در اطلاعیه ای اعلام کرده بود که همه کسانی که برای شرکت در انتخابات مجلس خبرگان رهبری نام نویسی کردند به جز اعضای فعلی مجلس خبرگان، کسانی که در گذشته در آزمون خبرگان که از طرف شورای نگهبان برگزار شده شرکت کرده و از نظر علمی تایید شده‌اند، کسانی که در آزمون پانزدهم شهریور 1394 شرکت کرده‌اند أعم از آنان که تایید شده‌اند یا خیر، باید در آزمون علمی شرکت کنند.

بنابراین افرادی چون سیدحسن خمینی که هیچ یک از شرایط بالا را ندارند، می بایست براساس روال قانونی در آزمون شرکت می کردند. برخی از رسانه های منتسب به سید حسن خمینی، از عدم دعوت از وی و همچین در خبری از عدم ارسال دعوتنامه برای شرکت در آزمون خبر داده بودند. 

نجات علی ابراهیمیان، سخنگوی شورای نگهبان، اما عنوان کرد:  ما هیچ دعوت‌نامه شخصی برای هیچ کدام از داوطلبان نمایندگی در مجلس خبرگان رهبری جهت شرکت در آزمون علمی خبرگان ارسال نکرده‌ایم. شورای نگهبان فقط در اطلاعیه‌ای عمومی از همه کسانی که برای نمایندگی خبرگان رهبری ثبت‌نام کرده و نیاز به امتحان داشتند، دعوت کرد تا در این آزمون شرکت کنند. البته دو روز پیش از سوی شورای نگهبان پیامکی به شماره تلفن‌های همراهی که در فرم ثبت‌نام قید کرده بودند درباره زمان و تاریخ آزمون علمی خبرگان رهبری اطلاع‌رسانی کردیم.
 
مشخص نیست کسانی که در آزمون شورای نگهبان شرکت نکرده اند و جزء افراد داری صلاحیت اجتهاد از نظر شورای نگهبان نبودند، بر اساس چه انگیزه ای از آزمون امتناع کرده اند. این در حالیست که سخنگوی شورای نگهبان صبح روز سه شنبه اعلام کرد:  اگر کسی ادعا کرده است که برای شرک در آزمون استثنا شده، این موضوع برعهده خودش است، زیرا ما طبق قانون نمی‌توانیم استثنایی قائل شویم، اما درنهایت، اطلاعیه شورای نگهبان به منزله دعوت محسوب می‌شود.بدون آزمون نمی‌توان درباره اجتهاد نظر داد، در واقع فقهای شورای نگهبان به همین دلیل از داوطلبان آزمون می‌گیرند، البته کسانی که در آزمون شرکت نکنند از ادامه مسیر انتخابات بازخواهند ماند.
 
این اظهار نظر بدان معناست که افرادی چون سید حسن خمینی به خاطر عدم شرکت در آزمون اجتهاد خبرگان، از ادامه مسیر انتخابات بازخواهند ماند مگر اینکه شرایط دیگری برای آنها در نظر گرفته شده باشد یا برای شرکت در آزمون از آنها دعوت نشده باشد. اما اخبار و گزارش ها خلاف این فرضیه را ثابت می کند. 
 
از ماه های گذشته شانتاژ خبری گسترده ای درباره نامزد شدن سید حسن خمینی از سوی رسانه های اصلاح طلب و حامی دولت شکل گرفته بود و پس از اما و اگرهای فراوان، وی در ستاد انتخابات حضور پیدا کرد و خود را به عنوان نامزد انتخابات خبرگان معرفی کرد. پس از آن موضوع حضور سید حسن خمینی در امتحان اجتهاد مطرح شد و برخی از حامیان وی بخاطر اینکه سید حسن را از مدرسین حوزه علمیه و تایید شده توسط برخی از مراجع می دانستند، شرکت او را در آزمون، لازم نمی دانستند. اما روال قانونی آزمون اجتهاد خبرگان، از پیش از این نیز مشخص بود و شورای نگهبان برای عدم سواستفاده برخی از داوطلبین از اجازه اجتهاد توسط مراجع، در اظهار نظری روشن اعلام کردند این شرط برای اجتهاد کافی نیست و نامزدهای می بایست در آزمون شرکت کنند. 
 
بر اساس گزارش های خبری، سید حسن خمینی در حالی در آزمون شرکت نکرد که اطلاع رسانی از سوی شورای نگهبان به وی از طریق پیامک اعلام شده بود و وی به نظر می رسد حضور در آزمون را در شان خود ندیده است. هر چند شان و جایگاه سید حسن خمینی و احترامی که به وی قائل اند، به خاطر انتساب ایشان به امام خمینی (ره) می باشد ولی احراز صلاحیت و شایستگی اجتهاد زمانی برای افکار عمومی مشخص می شد که وی بدون هیچ استفاده ای از پشتوانه انتساب به بیت امام خمینی (ره) ؛ همچون دیگران در آزمون شرکت می کرد و خود را در آنجا به اثبات می رساند. 
 
تکمیلی: براساس تصاویر زیر به نظر می رسد سید حسن خمینی به جای شرکت در آزمون خبرگان جهت احراز صلاحیت اجتهاد، ترجیح داده تا کلاس خارج از فقه خود را برگزار کند. 
 
 
منبع: فرهنگ

کد مطلب: 12398

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر