پیامدهای حملات تروریستی در اروپا؛

کابوس مرگ در اروپا ‎

تداوم حملات تروریستی در اروپا بیش از هر زمان، کارآمدی نهادهای اطلاعاتی-امنیتی این کشورها را با چالش مواجه ساخته و پیامدهای اقتصادی و روانی بالایی را برای جوامع آن ها بر جای گذارده است.

کابوس مرگ در اروپا ‎

گیلان خبر: جهان در حالی وارد هزاره سوم میلادی شده است که جنگ و خونریزی هم چنان بخشی لاینفک از زندگی بشر امروزی تلقی می شود، با این حال و به ویژه پس از اتمام جنگ دوم بین الملل به این سو، برخی مناطق هم چون اروپای غربی مصون از این تحولات مانده و به مامن امنی برای ملت های غربی و برخی پناه جویان بدل شده است، امری که گویا با ربودن گوی سبقت در انجام اقدامات وحشیانه از سوی گروه داعش از سایر هم مسلکانش، اروپای امن را نیز به خطر انداخته است.

حملات تروریستی وفاداران به ابوبکر البغدادی در پاریس و سپس بروکسل زمینه نابسامانی را در سراسر اروپای واحد فراهم آورده است، امری که با قدرت روز افزون داعش و نفوذ فزاینده اش در جوامع غربی به دلیل عضو گیری از این کشورها تمامی نداشته و احتمالا در آینده ای نزدیک نیز شاهد تداوم این رویه خواهیم بود.

حملات پاریس و سپس بروکسل سنگین ترین اقدامات تروریستی سلفی ها در سطح اروپا از زمان شکست آلمان نازی تا به امروز بوده است. فارغ از سهل انگاری های دول اروپای در رشد و نمو تکفیری ها، بی گمان این حملات تبعات غیر قابل انکاری را نه فقط در اروپا بلکه در ایالات متحده آمریکا نیز بر جای گذاشته است.

نگرانی و اضطراب حاکم بر قاره سبز

حمله به نشریه هتاک و فکاهی شارلی ابدو را می توان آغازگر حملات ویرانگر داعش بر علیه اروپا دانست، حملاتی که گفته می شود جهت فشار بر اتحادیه اروپا به جهت توقف حملاتش بر علیه نیروهای داعش در عراق و سوریه صورت می پذیرد، هدفی که اگرچه داعش تا کنون در دستیابی به آن ناکام مانده اما تونسته تاثیر بسزایی در جامعه اروپا در راستای ایجاد فضایی رعب آور و وحشتناک ایجاد نموده و سراسر قاره سبز را لرزه درآورد.

مصاحبه یورو نیوز بادیدیه لوروآ، پژوهشگر کالج سلطنتی نظامی دانشگاه بروکسل نشان از اثر گذاری بی وقفه اقدامات داعش در سطح اروپاست. وی در رابطه با اهداف حملات می گوید: «آنها دقیقا می خواستند به بعد بین المللی بلژیک و پایتخت اروپا حمله کنند. فرودگاه بین المللی جایی است که مسافرت های خارجی در آن انجام می شود، مخصوصا باید در نظر داشت که این فرودگاه در نزدیکی مقر فرماندهی ناتو هم قرار دارد. درباره مترو هم ببینید انفجار کجا صورت گرفت، دقیقا بین دو ایستگاه مالبک و شومن، یعنی نزدیکترین ایستگاهها به نهادهای اروپایی، کمیسیون و پارلمان اروپا.»

این پژوهشگر در رابطه با ایجاد ترس عمومی در اروپا ناشی از اقدامات داعش می گوید: « قطعا می خواستند با کمترین امکانات بیشترین توجه را جلب و بیشترین خسارت را وارد کنند تا واقعا اذهان را مورد هجمه قرار دهند. چیزی که در حالت کلی با تبلیغات داعش همخوانی دارد.»

نکته بسیار مهم این گفتگو اعتراف این پژوهشگر به اقدامات تلافی جویانه داعش جهت پاسخ دهی به حملات هوایی متحدان اروپایی بلژیک در حمله به مقرهای داعش است. لوروآ می گوی: «متاسفانه تروریسم یا خشونت سیاسی پدیده ای است که همیشه وجود داشته و وجود خواهد داشت. هیچ دستور امنیتی نمی تواند خطر را به صفر برساند. در شرایط کنونی ما هنوز در قالب یک ائتلاف بین المللی هستیم که به مواضع داعش در سوریه و عراق حمله می کند، اما نتیجه به صورت غیر مستقیم منجر به تقویت و پویاتر کردن پدیده جهادی های خارجی می شود. فکر می کنم که ما در دورانی هستیم که باید به شدت در برابر تهدیدها مراقب باشیم.»

نشریه های اروپایی و به ویژه بلژیکی نیز در روزهای پس از حمله سرشار از القای حس ناامنی در این کشور بوده اند. یک شهروند میانسال بروکسل در پاسخ به این پرسش که آیا وی احساس امنیت می کند به یک روزنامه محلی می گوید: «نه، کمی احساس ناامنی دارم. ولی خوب، چه می توان کرد؟ مشکل اینست که مردم نمی توانند وضعیت پیش آمده را تغییر دهند.»

کریم، جوانی است مسلمان که در بروکسل یک فروشگاه مواد غذایی دارد. وی درباره احساسش از بی اعتمادی میان مردم می گوید: «مردم به چشمها و صورت یکدیگر نگاه می کنند و با خود می گویند این همان فردی است که می تواند مرتکب چنین کاری شود. حمله های دیروز جامعه را تحت الشعاع خود قرار داده است. جامعه باید هوشیار باشد و به رهبران خود یادآور تغییر این وضعیت شود.»

افول صنعت توریسم در اروپا

حملات تروریستی داعش به پاریس و سپس بروکسل موجی از نگرانی را برای توریست های اروپا گرد فراهم آورده و در قصد آن ها جهت مسافرت مجدد بدین کشورها تردید ایجاد نموده تا آن جا که حتی متحدین آنان هم چون ایالات متحده آمریکا گه گاه با انتشار اعلامیه هایی اقدام به هشدار  به شهروندانش جهت ممانعت از سفر به اروپا می نماید.

در بعد اقتصادی نیز پایتخت های اروپایی خسران های گسترده ای را متحمل شده اند. حملات تروریستی دو هفته پیش در بروکسل نه تنها ده ها قربانی برجای گذاشته و جان و امنیت مردم را به خطر انداخت، بلکه پیامد آن بر اقتصاد پایتخت هم چشمگیر بوده است.

با پرهیز گردشگران از ورود به بلژیک و بویژه بروکسل، بسیاری از هتل ها، کافه ها و رستوران ها خالی مانده و فرصت های شغلی از میان رفته است.

مدیر مرکز جلب سیاح بروکسل میگوید: «از تجربه می دانیم که پس از وقایعی اینچنین، شش هفته تا سه ماه طول می کشد تا اوضاع به حال عادی بازگردد. این در مورد پاریس صادق بود. در بروکسل پنجاه هزار شغل به توریسم متکی است، یعنی ده درصد تولید ناخالص ملی. در حال حاضر اقداماتی برای ایجاد فرصت های شغلی صورت گرفته، اما گام دیگری برداشته نشده است. فدراسیون ما در حال مذاکره با دولت برای حل معضلات (ناشی از این وقایع است) راه دشواری در پیش است.»

تبعات اقتصادی ناشی از حملات اخیر بروکسل دامان سایر شهرهای اروپایی را نیز گرفته است. پاتریک بونتینک، مدیر اداره جلب توریست بروکسل در این باره می گوید: « به دنبال حملات بروکسل، در مورد تمام پایتخت های اروپا تحقیق کردیم. توریسم در بروکسل پنجاه درصد، در لندن سی درصد، در برلین سی و هشت درصد و در پاریس سی و پنج درصد افت کرده است. می بینم پیامد حملات تروریستی در همه جا حس می شود. شاخص ما، البته، پر یا خالی بودن هتلها بوده است، اما ما ضربه آنرا بیشتر حس می کنیم. در عین حال، فرودگاه بروکسل تنها با سی درصد ظرفیتش کار می کند. برای مردم دشوار است که خود را به بروکسل برسانند چون فرودگاه تعطیل است. با قطار آسان است، اما کسانیکه از راه دور می آیند، نمیتوانند در بروکسل به زمین بنشینند.»

مشکلات گریبان گیر بلژیک، فرانسه و سایر دول اروپایی گویا تمامی نداشته و بیم آن می ورد که در آینده ای نه چندان شاهد وقوع چنین حملاتی در هر نقطه از اروپا باشیم. تداوم بحران در سوریه و سیل موج پناهندگان رهسپار اروپا، فضایی مساعد برای داعش فراهم نموده تا در این میان بر ضربات خود بر علیه اروپا ادامه دهد. از بروکسل مقر اتحادیه اروپا به عنوان یکی از شهرهایی نام برده می شود که در تروریست های داعش ده ها هوادر خود را در آن جای داده اند.

بی اعتمادی به نهادهای امنیتی

اکنون و با گذشت بیش از دو هفته از حملات خونین بروکسل، اشتباه های اطلاعاتی، پیشرفت کند تحقیقات و ناتوانی های امنیتی در اروپا بیش از هر زمان دیگری مورد توجه شهروندان اروپایی قرار گرفت. شبکه سوم تلویزیون ایتالیا در گزارشی درباره برخی از مظنونان این حملات آورده است که استفاده از نام و هویت دیگری برای همکاری با خیالی آسوده با گروهی که «روزهای ترور در اروپا» را رقم زده، کاری بود که خالد بکراوی کرد.

خالد بکراوی که در ایستگاه مترویی در بروکسل با یک جلیقه انفجاری دست به عملیات انتحاری زد خود را از سپتامبر سال گذشته «ابراهیم معروفی» معرفی کرده بود. وی با این نام جعلی سفر می کرد و دستگاه های امنیتی اروپا رفته رفته در پی یافتن محل اختفایش بودند.

بکراوی در اواخر ژوئیه از بلژیک به ایتالیا رفت. در کمتر از یک روز زمان کافی داشت نا در شهر ترویزو توقف کرده و بوسیله هواپیما به ونیز و سپس آتن برود. یونان به نظر می رسد در مسیر تردد تروریست ها به منطقه ای خاکستری بدل شده است که آنان آزادانه در آن تردد می کنند.

بکراوی در این کشور با صلاح عبدالسلام بود. عبدالسلام پس از حملات پاریس بوسیله خودرو خود را به بلژیک رساند. از سویی دیگر عبد الحمید عبود، طراح حملات پاریس آپارتمانی را در آتن اجاره کرده بود و سیزده ماه در آن اقامت داشت.

در ماه سپتامبر بکراوی دوباره در بلژیک دیده شد. هر سه در آپاتمانی به مدت یکسال در خیابان فوره بروکسل زندگی کردند. اجاره نامه با هویت جعلی و به نام «ابراهیم معروفی، فوتبالیست و متولد بروکسل در ۱۹۸۹ میلادی» امضا شده بود.

برآورد آن چه در بلژیک و متعاقبا در پاریس گذشته و سرنوشت مظنوان به عملیات تروریستی نشان از ضعف مفرط دستگاه های اطلاعاتی-امنیتی اروپا دارد، امری که احتمال وقوع مجدد چنین حوادثی را در آینده دور از ذهن نمی کند.


منبع: فرهنگ

 

کد مطلب: 14341

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر