دلایل تلاش ترکیه برای عادی‌سازی دوباره روابط با رژیم صهیونیستی

خبرگزاری رویترز به نقل از احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه از دور تازه ای از مذاکرات برای عادی سازی روابط و آشتی میان اسراییل و ترکیه خبر داده است.

دلایل تلاش ترکیه برای عادی‌سازی دوباره روابط با رژیم صهیونیستی

گیلان خبر: داود اوغلو گفته است: نشست با مقام های اسرائیلی قبلا برگزار شده و امروز نیز این مذاکرات ادامه یافته است. اگر درخواست های ما با استقبال روبرو شود، آنگاه گام های بعدی مشخص خواهد شد و اطلاعات لازم در اختیار عموم قرار می گیرد.

یک مقام رژیم صهیونیستی نیز برگزاری این نشست را تایید کرده ولی اشاره ای به مکان برگزاری مذاکرات ننموده است. ظاهرا نشست های قبلی دو طرف نیز در شهر ژنو برگزار شده است.

این در حالی است که در ماه فوریه، ترکیه اعلام کرد که آنکارا و تل آویو در آستانه دستیابی به توافق قرار دارند.

روابط ترکیه و اسراییل  در سال 2010 میلادی پس از حمله نظامیان اسرائیلی به یک فروند کشتی ترکیه حامل کمکهای انسان دوستانه برای نوار غزه، تیره و تار شده است.

گرچه ترکیه قبلا مدعی بود که عذرخواهی رسمی اسراییل و رفع محاصره غزه پیش شرط عادی سازی روابط بین دو کشور است ولی به نظر می رسد که ترکیه عقب نشینی هایی در این باره داشته است.

اما ناظران بین اللملی معتقدند که ترکیه و اسراییل در طول این پنج سال همچنان به روابط اقتصادی و نظامی خود ادامه داده اند و در این زمینه کاهش و تعدیلی صورت نگرفته است. در طول این سالها همچنان اسراییل سومین شریک نظامی ترکیه بوده و گسترش روابط اقتصادی به خصوص در حوزه انرژی و گاز ادامه داشته است. اسراییل و ترکیه به دنبال روابط دراز مدت اقتصادی هستند. ترکیه با خریداری گاز از اسراییل به دنبال چند مشتری شدن در حوزه گازی و فشار برای کاهش قیمت گاز به ایران و روسیه است. ضمن اینکه ترکیه در این پنج سال عملا اقدام خاص و قابل توجهی نیز درباره اسراییل انجام نداده است.

اما علاوه بر دلایل نظامی و اقتصادی، ترکیه برای عادی سازی روابط با اسراییل اهداف دیگری را نیز دنبال می کند. چند روز قبل احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه اعلام کرد که وضعیت جدید سیل سرازیر شدن پناهندگان سوریه به اروپا و نقش آفرینی ترکیه یکبار دیگر نشان داد که ترکیه می تواند عضو اتحادیه اروپا بشود. مقامات ترکیه با عادی سازی روابط با اسرائیل یکبار دیگر تلاش می کنند که با چراغ سبز نشان دادن به استانداردهای مدنظر اتحادیه اروپا زمینه بیشتری برای عضویت خود در اتحادیه اروپا ایجاد کنند. بی شک یکی از استانداردهای اتحادیه اروپا برای ترکیه داشتن روابط مسالمت آمیز با اسراییل است.

از سوی دیگر تحولات منطقه ای نیز سبب شده که ترکیه و اسراییل بیش از پیش به هم نزدیکتر بشوند. ترکیه و اسراییل درباره سوریه و نفوذ منطقه ای ایران، اهداف و منافع مشترک دارند. عادی سازی روابط می تواند زمینه همکاری های بیشتری برای تحقق این اهداف مشترک باشد. در این بین از نقش آمریکا برای فشار به ترکیه برای عادی سازی روابط با اسراییل نباید گذشت. ضمن اینکه سرباز ترکیه سرباز ناتو محسوب می شود و ترکیه نمی تواند از یکی از اصلی ترین اهداف ناتو که حفاظت از اسراییل در خاورمیانه است، سرپیچی کند.


منبع: جهان

 

کد مطلب: 14450

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر