اذعان آمانو مبنی بر دستیابی به «مکان‌های» غیرهسته‌ای ایران

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی به شورای حکام آژانس گفته که بازرسان آژانس بر اساس پذیرش داوطلبانه پروتکل الحاقی از طرف ایران، به« سایت‌ها» و سایر «مکان‌ها» در ایران دسترسی تکمیلی داشته‌اند ولی این فقط «مرحله آغازین» است و آژانس برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران، به 5 میلیون و200 هزار یورو منابع مالی بیشتر نیاز دارد.

اذعان آمانو مبنی بر دستیابی به «مکان‌های» غیرهسته‌ای ایران

گیلان خبر: یوکیو آمانو روز گذشته گزارش خود از پایبندی ایران به توافق هسته‌ای و قطعنامه 2231 شورای امنیت را به شورای حکام آژانس ارائه کرد.

آمانو خلاصه‌ای از گزارش تفصیلی خود درباره پایبندی ایران به تعهدات را ارائه کرد و گفت که فعالیت‌های ایران با پادمان‌های استاندارد آژانس مطابقت دارد.

مدیرکل آژانس می‌گوید: « ما در مراحل اولیه پروسه‌ای هستیم که مستلزم توجه مداوم و ملاحظه‌کارانه همه طرف‌هاست. همه طرف‌ها کار کرده‌اند تا اجرای «تعهدات» را ممکن سازند و طی سال‌های آینده تعهد مستحکم همه طرف‌ها لازم است تا اجرای (تعهدات برجام) ممکن شود.»

آمانو از ادامه فعالیت‌های آژانس در ایران «مطابق با پروتکل الحاقی قرارداد پادمان آژانس» خبر داده که به گفته او ایران «به طور موقت»آن را اجرا می‌کند: «از زمان آخرین گزارش من، آژانس بر اساس پروتکل الحاقی، دسترسی‌های تکمیلی به سایت‌ها و مکان‌های ایران داشته است.»

ماده (5) پروتکل الحاقی به شکل بی‌سابقه‌ای اختیارات دسترسی آژانس را به هر «مکانی» از یک کشور پذیرنده (حتی غیرهسته‌ای) گسترش داده است و تأکید آمانو بر دسترسی تکمیلی به «سایت»‌ها و «مکان»‌ها ناظر بر اجرای این بخش از پروتکل الحاقی است.

آمانو در عین حال تأکید کرده که برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران بر اساس برجام آژانس نیازمند این است که به ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار یورو منابع مالی بیشتر دسترسی پیدا کند؛ موضوعی که نشان‌دهنده تمایل او برای گسترش رژیم بازرسی‌ها از ایران بر اساس پروتکل الحاقی است.

آمانو گفته که گزارشی از راستی‌آزمایی و نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران و تعهدات در قطعنامه ۲۲۳۱ را به اعضای شورای حکام آژانس تحویل می‌دهد که در پی بازرسی‌های آژانس تهیه شده است.


منبع: جهان

 

کد مطلب: 15920

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر