مجلسی با تنها 4/1 درصد نماینده علاقمند به حضور در کمیسیون فرهنگی

کمیسیون فرهنگی مجلس؛ بی اهتمامی یا ولنگاری؟

یکشنبه گذشته، رهبر معظم انقلاب در دیدار نمایندگان مجلس با ایشان در نقد وضعیت فرهنگی حاکم بر جامعه، واژه ای را وارد فضای فکری، فرهنگی و سیاسی جامعه ما کرده و با استفاده از واژه های «ولنگاری» و «بی اهتمامی» نسبت به آنچه که این روزها در فضای فرهنگ می گذرد، انتقاد کردند.

کمیسیون فرهنگی مجلس؛ بی اهتمامی یا ولنگاری؟

گیلان خبر ـ سجاد ستوده: یکشنبه گذشته، رهبر معظم انقلاب در دیدار نمایندگان مجلس با ایشان در نقد وضعیت فرهنگی حاکم بر جامعه، واژه ای را وارد فضای فکری، فرهنگی و سیاسی جامعه ما کرده و با استفاده از واژه های «ولنگاری» و «بی اهتمامی» نسبت به آنچه که این روزها در فضای فرهنگ می گذرد، انتقاد کردند.

ایشان در این دیدار با تاکید بر اهمیت موضوع فرهنگ و ضرورت توجه مستمر به آن، فرهنگ را در بلند مدت، مهم تر از اقتصاد دانسته و با اشاره به کم اهتمامی در این زمینه فرمودند: «در مسئله‌ی فرهنگ، بنده احساس یک ولنگاری میکنم؛ در دستگاه‌های فرهنگی -اعم از دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی- یک نوع ولنگاری و بی‌اهتمامی در امر فرهنگ وجود دارد؛ چه در تولیدِ کالایِ فرهنگیِ مفید که کوتاهی میکنیم، چه در جلوگیری از تولید کالای فرهنگی مضر که کوتاهی میکنیم ... وظیفه‌ی ما تولید کالای فرهنگی مفید و جلوگیری از کالای فرهنگیِ مضر است. بنده در این زمینه احساس یک ولنگاری‌ای میکنم؛ باید این را شماها در نظر داشته باشید و اهمّیّت بدهید.»

رهبر انقلاب در طول سالیان گذشته واژه های مختلفی با بار معنایی گوناگون پیرامون مشکلات و معضلات فرهنگی به کار برده اند؛ اما این، برای اولین بار بود که معظم له در طی سخنان شان از واژه ای همچون «ولنگاری فرهنگی» با همه آن بار مفهومی و محتوایی که در خود نهفته دارد، در توصیف فضای حاکم بر فرهنگ جامعه ما استفاده کردند.

در کنار اهمیت این سخنان، جمعی که شنوای این بیانات بودند نیز دارای اهمیت و قابل دقت است. این مطالب و تاکیدات و به بیانی دیگر، این گله ها در اولین دیدار نمایندگان مجلس دهم با ایشان و در آغازین روزهای حرکت و کار این مجلس ایراد شد. موضوعی که می تواند نشان از توجه و انتظار رهبری انقلاب از این مجلس در مسیر تصحیح حرکت های فرهنگی در جامعه ما داشته باشد.

مجلس به عنوان نماد قوه مقننه و در جایگاه ریل گذاری حرکت عمومی دیگر قوای نظام به ویژه دولت، جایگاهی خطیر، ویژه و با اهمیت دارد. این جایگاه در موضوعات مهم و استراتژیکی همچون موضوعات فرهنگی بیشتر به چشم می آید. جایگاهی که شاید بتوان از آن به محلی برای تنظیم شیوه، نوع و سرعت حرکت دیگر قوا در موضوعات گوناگون یاد کرد.

وظیفه قانون گذاری و تنظیم قوانین مورد نیاز در حوزه های مختلف، سبب شده که حضرت امام خمینی (ره) از تعبیر «در راس امور» برای بیان اهمیت نقش مجلس استفاده نمایند؛ ضمن آنکه در کنار وظیفه خطیر قانون گذاری، وظیفه نظارت نیز بر دوش نمایندگان مجلس است که این، خود علاوه بر آنکه اهمیت این جایگاه را چند برابر می کند، بار وظیفه ای را که بر دوش آنهاست، افزایش می دهد.

سخنان رهبر انقلاب زمانی در جمع نمایندگان مجلس ایراد شد که درست در همان روز، هر یک از نمایندگان، کمیسیون های مدنظرشان برای فعالیت در دوران 4 ساله حضور در بهارستان را انتخاب و اعلام کرده بودند. نکته تاسف آور آنکه از میان 286 نماینده مجلس، تنها 4 نفر از آنها کمیسیون فرهنگی را برای فعالیت خود انتخاب کرده و این یعنی اینکه تنها کمتر از 4/1 درصد (یک و چهار دهم درصد) از نمایندگان مجلس با دغدغه های فرهنگی پای در عرصه قانون گذاری و نظارت نهاده اند.

این مدل انتخاب کمیسیونها از سوی نمایندگان و میل رغبتشان به حضور در کمیسیون فرهنگی درست در روزی که رهبر انقلاب، فرهنگ را انتظار بلند مدت خود از نمایندگان تازه نفس مجلس دهم عنوان کردند را شاید نتوان یک «ولنگاری» دانست، اما قطعا می توان نام «بی اهتمامی» بر آن نهاد. بی اهتمامی ای که سبب شده در سالهای اخیر مسیری را طی نمائیم که نهایتی جز ولنگاری در عرصه فرهنگ نداشته باشد.

آیا مجلس پر زرق و برق دهم که حاصل یک انتخابات پر سر و صدا نیز بوده، آن هم تنها با 4 نماینده که علقه ها، دغدغه ها و خواسته هایشان رنگ و یا اولویت فرهنگی دارد، توانایی قانون گذاری، ریل گذاری و نظارت در حوزه های فرهنگی، آن طور که شایسته و بایسته است را دارد؟ آیا از این مجلس می توان انتظار مقابله با ولنگاری ها و بی اهتمامی های فرهنگی را داشت؟

آیا این مجلس می تواند سامانی به وضعیت تولید و توزیع کالاهای مفید فرهنگی و مقابله با تولید کالای مضر فرهنگی بدهد؟ آیا می توان از این مجلس، این انتظار را داشت که نظارتی قوی و البته موثر در حوزه های فرهنگی داشته باشد؟

مجلس به عنوان اولین محل خطاب رهبری معظم انقلاب در مسیر مقابله با ولنگاری فرهنگی، باید کار را از خود آغاز نماید. اگر بخواهیم مشکلات و معضلات ریز و درشت فرهنگی در سطح کشور حل شود، باید فرهنگ در بین قانون گذاران و اهالی مجلس از غربت به در آمده و اولویت و جایگاه حقیقی خود را باز یابد. یک کمیسیون فرهنگی پویا که کارش نه فقط بررسی لوایح فرهنگی ارسالی از سوی دولت، که تدوین و ارائه طرح های مختلف و مورد نیاز فرهنگی در مجلس نیز هست، می تواند امیدها را به خود زنده نماید.

طرح و بیان این موضوع از سوی رهبر معظم انقلاب در جمع نمایندگان مجلس، تاکیدی ویژه بر نقش مجلس در این زمینه است. مجلس باید به صورت جدی و همیشگی به بررسی و رصد فعالیت ها و نیز فضای عمومی فرهنگی کشور پرداخته و ضمن تقویت نظارت دقیق در این حوزه، با تصویب قوانین مناسب، دست به اقداماتی موثر و جهت ده بزند. اینها همه شدنی است، به شرطی که مجلس دهم یک کمیسیون فرهنگی قوی، فعال و پویا داشته باشد.

امید که حرکت و تلاش نمایندگان به ویژه وضعیت کمیسیون فرهنگی، عاملی برای پاک شدن اتهام بی اهتمامی به فرهنگ از روی نام مجلس دهم باشد.

سجاد ستوده

 

 

کد مطلب: 16064

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر