میدل‌ایست‌ای با اشاره به همکاری کامل ایران

آمریکا تمام تلاشش را برای تخریب توافق هسته‌ای به کار گرفته

یک رسانه انگلیسی در یادداشتی ضمن اشاره به گذشته یکسال از توافق هسته‌ای نوشت سیاست‌های آمریکا در قبال ایران مانعی برای بازگشت تهران به جامعه اقتصاد جهانی است.

آمریکا تمام تلاشش را برای تخریب توافق هسته‌ای به کار گرفته

گیلان خبر: یک سال بعد از برجام و توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای 1+5 هنوز ایران وارد جامعه اقتصاد جهانی نشده است.

میدل ایست آی در سالگرد برجام نوشت، بعد از توافق هسته‌ای ایران وعده داد سطح فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خود را تقلیل دهد و در عوض قرار بود آمریکا تحریم‌های ضد ایرانی را کم کرده و مسیر بازگشت ایران به جامعه اقتصاد جهانی را باز کند.

در این یادداشت آمده است، توافق 23 تیر سال گذشته پایانی بر روابط سرد 4 دهه گذشته میان ایران و غرب بود و در پی آن ایران همانطور که توافق شده بود برنامه هسته‌ای خود را تغییر داد و با طراحی دوباره رآکتورهایش، قابلیت غنی‌سازی اورانیوم را کاهش داد.

از سوی دیگر ایران به خوبی با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری می‌کند اما آمریکا تمام تلاش خود را برای تخریب توافق به کار گرفته است و همین هفته گذشته بود که آمریکا توافق فروش 25 میلیارد دلاری فروش 100 هواپیمای بوئینگ به ایران را برهم زد. 

همچنین، تحریم‌های آمریکا مانع توسعه تجارت میان ایران و اروپاست. در همین حین، کنگره آمریکا امکان دستیابی ایران به پول نفت‌های فروخته شده خود به ارزش میلیاردها دلار را گرفته است.

پول‌های ایران که در دیگر کشورها بلوکه شده، ده‌ها میلیارد دلار است اما اکثر این پول‌ها در کشورهاییست که معاملاتشان با دلار انجام می‌گیرد. دولت اوباما برای حل این مشکل پیشنهاد کرد پول‌های ایران از طریق دلار منتقل شود اما این پیشنهاد با قیل و قال میان مخالفان برجام در کنگره مواجه و استفاده از این راه حل عملا منتفی شد.  

در ادامه این مساله، آمریکا هیچ تضمینی برای مصونیت بانک‌های اروپایی از پرداخت جریمه نداده که خود این مساله تهدید برای توافق است و قابل درک است که بانک‌های اروپایی تمایلی برای چنین ریسک و جریمه شدن، ندارند.

میدل ایست آی افزود، یکسال بعد از برجام منافعی که سال گذشته به ایرانیان وعده داده شده بود، حاصل نشد. در واقع آمریکا تعهدات برجام را نقض کرده و تمام تحریم‌هایی که به برنامه‌ هسته‌ای ایران ربط داشت در زمینه‌های فناوری، مالی و انرژی را برنداشته است.

دولت اوباما از توافق به عنوان ابزاری سود برد که رژیم محدودیت‌ها و بازرسی‌های بیشتر را به ایران تحمیل کرده است اما موفق نشده اثبات کند مخالفان برجام در کنگره در اشتباه به سر می‌برند که قصد دارند با بهره‌برداری از آزمایش‌های موشکی ایران، تحریم‌های بیشتری علیه این کشور تصویب کنند.

این سوء استفاده کنگره درحالی انجام می‌گیرد که هیچ محدودیت جهانی درباره در اختیار داشتن و یا آزمایش موشکی وجود ندارد و ایران هم هیچ ممنوعیتی برای انجام چنین اقداماتی از سوی شورای امنیت نداشته است.

هیچ یک از این مسایل برای برای مردم آمریکا توضیح داده نشده است. همچنین داده‌های اشتباه درباره حمایت ایران از سوریه و عراق و کمک نیروی قدس سپاه به حزب الله لبنان، غله آسیاب مخالفان برجام در کنگره آمریکاست.

طبق این گزارش، گرچه توافق هسته‌ای دستاوردی برای دولت اوباما بود اما وی هیچ اقدامی در راستای بقای آن بعد از اتمام دوره ریاست جمهوری خود انجام نداد و این پتانسیل وجود دارد که توافق هسته‌ای با ایران به شکل فاجعه‌باری کنار گذاشته شود.

درانتهای یادداشت آمده است، توافق هسته‌ای ایران مخالفان بی‌رحمی دارد که در هر دو کشور هستند. پیش از این افرادی در کنگره اقدامات چشمگیری در راستای تقلیل منافع این توافق برای ایران انجام داده‌اند که آسیب‌های زیادی به دولت [حسن] روحانی زده است... .


منبع: فارس

کد مطلب: 17122

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر